Reklama

Reklama

Żółty Tydzień - czas na ostatnią dawkę szczepionki

W dniach 14-19 października (od poniedziałku do soboty) przypada termin podania ostatniej dawki szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B w ramach akcji "Żółty Tydzień".

"Żółty Tydzień" to kampania promocyjnych szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A ("żółtaczka pokarmowa") i B ("żółtaczka wszczepienna"). Rozpoczęła się w kwietniu, a uczestniczące w niej osoby otrzymały już (zależnie od wybranej szczepionki) jedną lub dwie dawki. Ostatnią dawkę mogą przyjąć za darmo w wytypowanych gabinetach od 14 do 19 października.

Reklama

Tylko pełny cykl szczepień zapewnia ochronę przed wirusowym zapaleniem wątroby. Szczepionka jest skuteczna przez kilkanaście lat.

W Polsce w ostatnich latach liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B zmniejszyła się o ponad 80 procent. Jest to skutek przede wszystkim upowszechnienia szczepień ochronnych.

Około 60 procent wszystkich zachorowań na zapalenie wątroby wirusem typu B jest spowodowanych zakażeniami szpitalnymi, głównie podczas operacji czy też transfuzji krwi. Źródłem zakażeń mogą być także kontakty seksualne.

Do końca ubiegłego roku pacjenci przed zabiegami chirurgicznymi byli bezpłatnie szczepieni w szpitalach. Od tego roku muszą sami płacić za szczepionkę.

Żółtaczka typu B może spowodować marskość lub raka wątroby.

Co roku na żółtaczkę typu A i typu B choruje w Polsce kilka tysięcy osób. Obu chorobom można skutecznie zapobiegać, szczepiąc się zawczasu.

Dowiedz się więcej na temat: żółtaczka | szczepionki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje