Reklama

Reklama

Zwolnił, bo planowała ciążę?

- Choć kobietom, które poddają się zapłodnieniu in vitro nie należy się taka sama ochrona jak kobietom w ciąży, ich zwolnienie z pracy może być przykładem niedozwolonej dyskryminacji - orzekł Trybunał UE w Luksemburgu.

- Zwolnienie oparte zasadniczo na okoliczności, że pracownica znajduje się w zaawansowanym stadium zabiegu zapłodnienia in vitro, jest sprzeczne z zasadą równego traktowania kobiet i mężczyzn - uznał Trybunał, wypowiadając się w sprawie pewnej kelnerki z Salzburga.

Reklama

Sabine Mayr w marcu 2005 roku, po niemal półtoramiesięcznej terapii hormonalnej, poddała się punkcji w celu pobrania komórek jajowych. 10 marca, kiedy komórki były już zapłodnione nasieniem jej partnera, szef przez telefon powiedział jej, że zwalnia ją z pracy, pomimo tego, że kobieta zapowiedziała, że na 13 marca zaplanowano transfer zapłodnionych komórek do jej macicy.

W tej sytuacji zażądała odpowiedniej części wynagrodzenia rocznego twierdząc, że od chwili, gdy dokonano zapłodnienia in virto, korzystała z ochrony przed zwolnieniem przewidzianej przez prawo austriackie dla kobiet ciężarnych.

Trybunał UE stwierdził, że nie można rozciągnąć ochrony przed zwolnieniem przyznanej przez dyrektywę dotyczącą bezpieczeństwa i zdrowia kobiet w ciąży na pracownicę wówczas, gdy w chwili dokonania jej wypowiedzenia, nie został jeszcze dokonany transfer komórek zapłodnionych in vitro do jej macicy.

Jednocześnie wskazał, że pracownica, która poddała się zabiegowi in vitro, może powoływać się na ochronę przed dyskryminacją ze względu na płeć, przyznaną przez dyrektywę dotyczącą równego traktowania mężczyzn i kobiet. - Zabiegi, takie jak te, którym poddała się Sabine Mayr, dotyczą wyłącznie kobiet - argumentował Trybunał.

Obecnie kobieta czeka na decyzję austriackiego sądu, który ma stwierdzić, czy rzeczywiście jej zwolnienie wynikało z tego, że poddała się ona zapłodnieniu in vitro.

Jeśli tak, sąd powinien to uznać za niedozwoloną dyskryminację i przywrócić ją do pracy, albo zasądzić odszkodowanie od pracodawcy.

Dowiedz się więcej na temat: zwolnienia | pracownicy | trybunał

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje