Mężczyźni (partnerzy badanych kobiet) są oceniani przez kobiety nieco niżej pod względem posiadanej wiedzy na temat antykoncepcji ale aż 40 proc. respondentek ocenia tę wiedzę zdecydowanie lub raczej wysoko. Tylko 6 proc. badanych kobiet ocenia wiedzę swoich partnerów nisko.
Ginekolog jest podstawowym źródłem wiedzy o antykoncepcji, z którego Polki czerpią wiedzę o metodach. Jest wyraźnie łatwiej dostępnym i bardziej istotnym źródłem wiedzy o antykoncepcji dla kobiet 25 - 32 lata, z wykształceniem ponadśrednim, żyjących w miastach (powyżej 50 tys. mieszkańców).
Pomimo, że książki, poradniki i prasa są powszechnie wykorzystywanymi źródłami wiedzy o antykoncepcji, tylko książki/poradniki wydają się mieć istotne znaczenie dla badanych kobiet - co piąta wskazuje je jako źródło wiedzy o antykoncepcji o największym znaczeniu. Wiedza o antykoncepcji uzyskana z prasy, podobnie jak od rówieśników, wydaje się łatwo dostępna, ale jej znaczenie nie jest zbyt duże. Rodzice i szkoła nie stanowią istotnych źródeł wiedzy o antykoncepcji - tylko 7 proc. badanych kobiet wskazuje jako najważniejsze.
Rozmowy z partnerem
Ponad połowa badanych kobiet stosujących antykoncepcję twierdzi, że ich partnerzy interesują się antykoncepcją (bardzo lub tylko trochę - łącznie 65 proc.). Tyle samo kobiet przyznaje, że ich partnerzy chętnie rozmawiają o antykoncepcji (bardzo lub dość chętnie - łącznie 66 proc.). Im starsza kobieta, tym rzadziej twierdzi, że jej partner bardzo interesuje się antykoncepcją.
Aż 40 proc. najmłodszych kobiet 18 - 24 deklaruje, że ich partnerzy są bardzo zainteresowani antykoncepcją.Wśród Polek, których partnerzy bardzo chętnie rozmawiają z partnerką o antykoncepcji dominują kobiety z wykształceniem ponadśrednim.
Połowa badanych kobiet stosujących antykoncepcję deklaruje chęć przekazania tego "obowiązku" partnerowi, jednocześnie, co czwarta spośród tych kobiet nie chciałaby obciążać partnera stosowaniem pigułki.