Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką czy bez? Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię w mieszkaniu?

Artykuł sponsorowany

Kuchnia marzeń to taka, która łączy stylowy wygląd z maksymalną wygodą i funkcjonalnością. Wszystkie elementy powinny być tu tak dobrane, by wykonywanie codziennych czynności było proste i przyjemne i nie zabierało dużo czasu. Nie chodzi tu wcale o wyposażenie jej w najnowszej generacji sprzęty AGD, spełniające zachcianki użytkownika. Bardziej liczą się drobiazgi, jak dobra organizacja przestrzeni, samodomykające się drzwi i szuflady czy dobrze dobrana bateria kuchenna. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Czy zachwyt nad nią jest uzasadniony? Czy faktycznie usprawnia wykonywanie codziennych czynności, czy może tylko ciekawie wygląda?

Bateria z wyciąganą wylewką już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle innych rodzajów baterii kuchennych
Bateria z wyciąganą wylewką już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle innych rodzajów baterii kuchennychmateriały promocyjne

Jak działa bateria kuchenna z wyciąganą wylewką?

Bateria z wyciąganą wylewką już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle innych rodzajów baterii kuchennych. A to dlatego, że jest większa od swoich koleżanek. W jej wnętrzu musi bowiem zmieścić się wyciągany wąż zakończony obciążnikiem, który w razie potrzeby rozwija się do 1-1,5 metra, a - po skończonej pracy - łatwo wraca na swoje miejsce. Wylewka baterii może mieć formę klasyczną albo jest montowana na efektownej sprężynie.

Wyciągana wylewka do kranu kuchennego - czy jest praktyczna?

Wbrew pozorom designerski wygląd baterii kuchennej z wyciąganą wylewką (zwłaszcza w wersji na sprężynie) nie jest jej głównym atutem. Wyprzedzają go funkcjonalność i wygoda użytkowania. Kran kuchenny z wyciąganą wylewką umożliwia:

·       dotarcie do każdego zakamarka zlewu - dzięki dużemu zasięgowi wylewki dokładnie umyjesz mały i duży zlew, zarówno ten jedno-, jak i wielokomorowy; bateria kuchenna z wyciąganą wylewką dociera bowiem tam, gdzie zwykłe baterie kuchenne nie są w stanie dotrzeć,

·       wygodne mycie niestandardowych naczyń - dużych garnków, woków i patelni, większych słoików, butelek i innych kłopotliwych pojemników, które często przydają się w kuchni, ale nie mieszczą się swobodnie w komorze zlewu, a jednocześnie nie mogą być myte w zmywarce (również dlatego, że zajmują za dużo miejsca),

·       sprawne mycie różnych produktów spożywczych, zwłaszcza mięs, ryb, warzyw i owoców - dzięki wyciąganej wylewce możesz skierować strumień wody dokładnie tam, gdzie chcesz, co ogranicza chlapanie i pozwala zachować odpowiednią higienę w kuchni (to ważne zwłaszcza przy przyrządzaniu mięsa, na którym często rozwijają się bakterie Compylobacter, mogące prowadzić do zatrucia[1]),

·       korzystanie z dostępu do wody, bez konieczności wkładania konkretnych przedmiotów do zlewu - bez trudu napełnisz wiadro czy dużą miskę znajdujące się poza zlewozmywakiem; łatwo umyjesz też zabłocone buty, koła od rowerów, zabawki czy narzędzia (jeśli nie masz osobnego pomieszczenia gospodarczego, w którym można wykonywać takie czynności),

·       możliwość sterowania mocą strumienia wody (w nowoczesnych modelach baterii) - od silnego natrysku po delikatną mgiełkę; dzięki temu z łatwością umyjesz zarówno silnie zabrudzony garnek, jak i delikatne truskawki czy kruche liście sałaty.

Bateria z wyciąganą wylewką
Bateria z wyciąganą wylewkąmateriały promocyjne

Czy bateria z wyciąganą wylewką sprawdzi się w małej kuchni?

Wydawać by się mogło, że bateria kuchenna z wyciąganą wylewką jest przeznaczona tylko do dużych zlewozmywaków. Nic bardziej mylnego. Ten rodzaj kuchennego kranu świetnie spisuje się też przy mniejszych zlewach. Wyciągana wylewka do baterii sprawia, że niewielki zlew do kuchni zyskuje na funkcjonalności. Dzięki niemu można z łatwością wymyć większe naczynia, co przy standardowym rodzaju baterii byłoby kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Dlatego to dobre rozwiązanie również do niewielkich aneksów i małych kuchni w bloku.

Sama wielkość zlewu nie jest ważna. Trzeba jednak uważać, by dobrze dopasować konkretny model baterii do rodzaju zlewozmywaka (biorąc pod uwagę jego szerokość i długość, ewentualny rozstaw komór i wysokość górnych szafek). Źle dobrany rozmiar wpłynie na komfort korzystania ze zlewu.

Jak wybrać najlepszy model baterii kuchennej z wyciąganą wylewką?

Oferta baterii kuchennych z wyciąganą wylewką jest bardzo rozbudowana. W dobrych sklepach z wyposażeniem wnętrz, np. w sklepie l, znajdziesz cały szereg atrakcyjnych modeli, które można dopasować do gabarytów swojego zlewozmywaka i stylu panującego w kuchni.

Możesz zdecydować się na standardowe wykończenie w chromie (pasuje do każdej aranżacji), wybrać czarne lub białe klasyki (idealnie komponują się ze stylem nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim czy loftowym) albo puścić wodze fantazji i postawić na bardziej wyrazistą kolorystykę. Pomarańcze, czerwienie czy zielenie świetnie współgrają z awangardową stylizacją.

Najbezpieczniej wybrać model pasujący kolorem do zlewozmywaka, ale dobrze dobrane kontrasty też są na topie!

Wybierając baterię kuchenną z wyciąganą wylewką koniecznie zwróć też uwagę na to, z jakich materiałów ją wykonano. Na rynku dostępne są baterie chromowane (wykończone na połysk), granitowe (odporne na zarysowania) albo ceramiczne (najbardziej trwałe).

Najlepiej postawić też na model z ceramiczną głowicą. Jest trwalszy i łatwiejszy w konserwacji niż ten wyposażony w głowicę uszczelkową. Cały mechanizm baterii powinien być prosty w obsłudze i dobrze dopracowany, aby korzystanie z niej było jak najbardziej komfortowe.

Ze względów ekologicznych i ekonomicznych warto rozważyć baterię z termostatem lub wyposażoną w  tryb eco, który ogranicza maksymalny wypływ wody (np. do ok. 7 litrów na minutę).

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką - opinie i rekomendacje

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką nie jest wymogiem w kuchni, ale zdecydowanie warto ją mieć. Zwłaszcza wtedy, gdy zależy ci na podniesieniu poziomu komfortu w domu czy mieszkaniu. Przyda się m.in., gdy:

·       dużo gotujesz,

·       używasz niestandardowej wielkości naczyń,

·       masz mało miejsca w kuchni,

·       lubisz mieć porządek i zależy ci na higienicznej czystości zlewu - bez większego wysiłku,

·       cenisz dobry design.

Co prawda kosztuje trochę więcej niż klasyczna bateria kuchenna, ale różnice nie są zbyt znaczące.

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/kampylobakterioza-objawy-i-leczenie-aa-XY3M-W8Ls-cLW9.html

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas