Bezpieczne opalanie - jak zapewnić skórze kompleksową ochronę?

Artykuł sponsorowany

Zbliżające się ciepłe miesiące to idealny czas na skorzystanie z pięknej pogody. Ekspozycja na słońce może nieść ze sobą wiele korzyści. Dzięki witaminie D jesteś silniejsza, a także lepiej śpisz. Z drugiej strony należy jednak pamiętać o zagrożeniach, które mogą wyniknąć z nadmiernego wystawiania ciała na promienie ultrafioletowe. Zanim wyjdziesz na słońce, koniecznie zapoznaj się z kilkoma radami dotyczącymi bezpiecznego opalania!

article cover
materiały promocyjne

Filtry SPF podstawą bezpiecznego opalania

Jeśli chcesz zacząć się opalać, pamiętaj o używaniu odpowiednich kremów z filtrami. Wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej dodatkowo wydłuża czas, który możesz spędzić na zewnątrz bez większych obaw o poparzenia. Aby chronić się przed promieniowaniem UVA oraz UVB, zaleca się stosowanie filtrów o szerokim spektrum ochrony UV.

Przy wyborze odpowiedniego produktu zwróć uwagę na etykietę i sprawdź, czy taka informacja na niej widnieje. Aby skutecznie zablokować promienie UVA i UVB, a jednocześnie zadbać o bezpieczne opalanie skóry, zaopatrz się w preparat o wartości co najmniej 30 SPF. Wskazane jest nakładanie go od 15 do 30 minut przed ekspozycją na słońce.

Uczulenie na słońce na twarzy - jak się objawia?

Często jednak w trakcie zażywania kąpieli słonecznych możesz narazić się na pojawienie się alergii na słońce. Jest ona niewłaściwą reakcją skóry na promieniowanie słoneczne. Jest to tak mała ilość promieni ultrafioletowych, która u zdrowej osoby nie wywołuje żadnej, niepożądanej reakcji.

Bez względu na to, czy uczulenie na słońce na twarzy dotyka osoby młode, czy dorosłe, jego objawy są podobne. Zwykle jako pierwsze występuje zaczerwienienie oraz przebarwienia na skórze. Towarzyszą jej swędzenie i pieczenie, a także łuszczenie się naskórka. W niektórych przypadkach alergia u dzieci może objawiać się także gorączką, biegunką czy nawet zapaleniem spojówek. 

Jak zapobiec alergii w trakcie opalania?

Bardzo często wiosenne słońce, które wydaje się być niezwykle delikatne mogą być pierwszych problemów ze skórą. Zaleca się unikanie bezpośredniej ekspozycji na promienie UV. Ochraniaj naskórek ubraniami, a także preparatami z wysokim filtrem słonecznym SPF50+. Warto także nie wystawiać się na działanie słońca między godziną 11:00 a 15:00, kiedy operuje ono najmocniej.

Jeżeli Twoja alergia na słońce została już stwierdzona przez lekarza dermatologa, możesz przygotować się na tę ewentualność wcześniej. Zwykle przepisywane są suplementy z beta-karotenem, które wspomogą ochronę naskórka od wewnątrz.

Jak złagodzić działanie słońca po opalaniu?

Skóra alergiczna wymaga także specjalnego traktowania po opalaniu. Smaruj podrażniony naskórek łagodzącymi i nawilżającymi balsamami. Dodatek aloesu i panthenolu dadzą skórze odetchnąć i złagodzą wierzchnią jej warstwę. Miejscowo dobrze zadziała preparat z cynkiem.

Jeśli objawy fotodermatozy będą utrzymywać się długo, konieczna będzie konsultacja dermatologiczna. Podstawi on właściwą diagnozę i przepisze odpowiednie leki.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas