Co musisz wiedzieć o recepcie elektronicznej?

Artykuł sponsorowany

Żyjemy w dobie Internetu, który potrafi usprawnić wiele spraw. Nic więc dziwnego, że każda branża chce, jak najlepiej przystosować się do bezustannie podnoszących się standardów. Choć rozwoju medycyny nie wszyscy mamy okazję doświadczać na porządku dziennym, recepta online stała się wyjątkiem od tej reguły. Co warto wiedzieć o nowoczesnej formie wystawiania leków?

article cover
materiały promocyjne

Zalety teleporady

Nietrudno zauważyć, że w dzisiejszym świecie królują innowacyjne rozwiązania, które dają nam więcej możliwości wyboru. Jednym z takich sposobów ułatwiającym nam codzienne funkcjonowanie jest teleporada. To wygodny proces, dzięki któremu możemy załatwić najważniejsze sprawy bez wychodzenia z domu. musimy brać specjalnie wolnego, aby udać się do przychodni. Możemy natomiast umówić się z lekarzem na wideo rozmowę w dogodnym dla nas terminie. Teleporada to także mniejsze ryzyko zarażenia, np. podczas długotrwałego przebywania w przychodni dzieci chorych. Konsultacje lekarskie przez telefon przebiegają w podobnych warunkach do standardowej wizyty. Na podstawie szczegółowej rozmowy lekarz może wystawić nam e-receptę, zwolnienie czy skierowanie - wszystko, czego potrzebujesz potrzebujemy.

Jak działa e-recepta?

E-recepta stała się alternatywą dla standardowych recept jeszcze na początku 2020 roku. To właśnie w tamtym okresie elektroniczne recepty okazały się najbardziej przydatne. Od tego czasu przywykliśmy do wygody, jaką oferuje nam taka forma wystawiania leków i trudno jest wyobrazić sobie obecny proces bez niej. Oczywiście, papierowe recepty nie zostały całkowicie zastąpione tymi elektronicznymi, wielu pacjentów dalej korzysta z tradycyjnej formy. Możliwość wyboru, co do preferowanej formy recept, pozostaje po naszej stronie.

Elektroniczna recepta jest wystawiana przez lekarzy w ten sam sposób, co tradycyjna. Po wizycie u danego specjalisty zostają przepisane nam odpowiednie leki. E-receptę możemy otrzymać w co najmniej jednej, wybranej przez siebie nas formie: SMS-a, e-maila z załączoną receptą w formie PDF-u, powiadomienia w aplikacji mojeIKP lub/i wydruku od lekarza. W przypadku pierwszych opcji pamiętajmy o poprawnym wprowadzeniu swoich danych.

Lekarstwa możemy odebrać w wybranej przez nas aptece. Zrobimy to za pomocą czterocyfrowego kodu, który otrzymamy na naszej elektronicznej recepcie, oraz numeru pesel. Inną formą wykupienia recepty jest pokazanie farmaceucie kodu QR, który znajdziemy na swojej recepcie elektronicznej, wtedy nie musimy dodatkowo podawać naszego numeru pesel. Recepta online jest ważna przez 30 dni. Jeśli jednak potrzebujemy przedłużenia tego okresu, lekarz może wystawić receptę ważną nawet przez 365 dni. Nie zdarza się tak w przypadku każdego leku, ponieważ istnieją pewne wyjątki lekarstw, dlatego warto wcześniej to zweryfikować.

Warto również wiedzieć, iż istnieje możliwość dokonywania rezerwacji leków w aptekach. Dodatkowo możemy wykupywać różne lekarstwa w innych aptekach. Taki sposób okaże się szczególnie przydatny, gdy zależy nam na porównaniu cen lub potrzebujemy wybrać część preparatów leczniczych podczas podróży. Należy jednak pamiętać o tym, że każde kolejne opakowanie danego leku musimy kupić w aptece, gdzie dokonaliśmy naszego pierwszego zakupy tego lekarstwa. Więc, gdy przepisane zostało nam więcej niż jedno opakowanie, możemy wykupywać je pojedynczo, pamiętając o wcześniej wspomnianej regule.

Czy recepta elektroniczna jest bezpieczna?

Wystawienie recepty elektronicznej jest w pełni bezpieczne. To wygodna alternatywa dla tradycyjnej recepty. Wystawienie e-recepty jest całkowicie darmowe, tak samo jak w przypadku wystawienia jej tradycyjnej wersji. Lekarstwa odbierzemy w każdej aptece. Nie musimy więcej obawiać się "lekarskiego" pisma, e-recepta jest przejrzysta i czytelna. Recepta elektroniczna zaoszczędzi nam zbędnych nieporozumień i pomyłek.

Przepisane przez lekarza lub pielęgniarkę leki trafiają do systemu, dzięki czemu receptę zawsze możemy mieć ze sobą we własnym telefonie. Dodatkowo każda e-recepta zapisuje się na naszym Internetowym Koncie Pacjenta. Mamy zatem dostęp nie tylko do aktualnej recepty elektronicznej, na której możemy sprawdzić informacje o przyjmowaniu leków, ale również do historii wcześniej nabytych recept.

Ponadto recepty elektroniczne przysługują się w walce z fałszerstwem. Choć istnieją innowacyjne, wewnętrzne systemy weryfikujące łańcuch dystrybucji leków, e-recepty pomagają zadbać także o realizowanie autentycznych potrzeb pacjentów. To kolejny krok do zapewnienia zdrowia wszystkim, którzy naprawdę tego wymagają.

Oszczędność dla Twojego czasu

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy bardzo zabiegani. W dodatku mamy napięte terminarze, przez co wizyta w przychodni często oznacza przymusowe wzięcie dnia wolnego w pracy. Z tego powodu recepta online jest ciekawą alternatywą. W dodatku znakomicie łączy się z teleporadą, ponieważ możemy zasięgnąć porady specjalisty bez wychodzenia z domu, a następnie otrzymamy elektroniczny dokument, dzięki któremu kupimy potrzebne nam lekarstwa. To także świetne rozwiązanie, gdy regularnie przyjmujemy środki, których zakup wymaga okazania recepty.

Przede wszystkim korzystanie z portali, które wystawiają e-recepty jest bezpieczne. Za ich pośrednictwem możemy umówić się na teleporadę, aby skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli sytuacja tego wymaga, zostanie nam przypisany lek. W ten sposób możemy również otrzymać zwolnienie L4, jeśli sytuacja tego wymaga. Co również istotne, to my sami decydujemy o tym, który termin wideo rozmowy najbardziej nam pasuje. Dzięki temu nie musimy dopasowywać swojego kalendarza.

Recepta elektroniczna to ewolucja w branży medycznej. Dzięki niej więcej spraw możemy załatwić drogą cyfrową, co stanowi korzyść nie tylko dla pacjenta, ale również lekarza oraz farmaceuty. Wiemy, jak bardzo współczesna medycyna potrzebuje tego typu rozwiązań, które mogą usprawnić pewne procesy. Mamy nadzieję, że z czasem postępująca cyfryzacja pozwoli nam na jeszcze więcej w kwestii poprawy sytuacji chorych.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas