Czym jest kryzys laktacyjny i jak go skutecznie zwalczyć?
Artykuł sponsorowany
Przystawiasz dziecko do piersi, a ono jest niespokojne i płacze, wygląda na wiecznie głodne? Być może właśnie wzrosło jego zapotrzebowanie na pokarm. Jeżeli dodatkowo zaobserwowałaś u siebie zmniejszenie ilości mleka w piersiach, to może być kryzys laktacyjny. By sobie z nim poradzić, uzbrój się w cierpliwość i zachowaj spokój. Poznaj sposoby na zwalczenie kryzysu laktacyjnego.
Większość mam pragnie, zgodnie z zaleceniami WHO, karmić dziecko piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia. Kłopoty zaczynają się w momencie problemów z laktacją. Zdarza się, że niezależnie od chęci, pokarmu po prostu brakuje. Co robić? Czy właśnie nadszedł kryzys laktacyjny?
Czym jest kryzys laktacyjny? Objawy
Zmniejszanie się ilości mleka w piersiach nazywane jest kryzysem laktacyjnym. Brak pokarmu sprawia, że dziecko nie najada się, co powoduje u niego rozdrażnienie i płacz.
Podczas kryzysu laktacyjnego możesz zauważyć objawy takie jak:
- zmniejszenie ilości pokarmu - organizm kobiety produkuje niewystarczającą ilość pokarmu;
- pomniejszone i miękkie piersi - możesz zauważyć, że twoje piersi nie są już tak twarde i pełne, stają się bardziej miękkie;
- płaczący maluszek podczas karmienia - dziecko może być rozdrażnione, gdyż ma ono problemy z zassaniem odpowiedniej ilości mleka.
Kiedy pojawia się kryzys laktacyjny?
Każde dziecko w okresie niemowlęcym przechodzi skoki rozwojowe. Pierwszy pojawia się po 2-3 tygodniach od narodzin, kolejny około 6. tygodnia życia maluszka. Są to okresy intensywnego rozwoju dziecka, podczas którego potrzebuje ono większej ilości pokarmu. Niemowlę domaga się nawet 12 karmień na dobę lub więcej. W takiej sytuacji piersi mamy mogą "nie nadążać" za zmieniającymi się potrzebami żywieniowymi niemowlaka.
Po czym najłatwiej poznać kryzys laktacyjny? Dziecko chce być przy piersi niemalże cały czas i stale się "nieodkładalne". Malec ssie pierś intensywnie, przez co wysyła sygnał dla gruczołu, że należy zwiększyć produkcję, bo dotychczasowa nie spełnia jego potrzeb. Natura wie, co robi - gruczoły piersiowe działają na zasadzie popytu i podaży. Jeśli jest zapotrzebowanie na mleko, piersi zazwyczaj w ciągu kilku dni zwiększają produkcję.
Jak zwalczyć kryzys laktacyjny?
W postępowaniu z kryzysem laktacyjnym niezwykle ważne jest, aby zachować spokój i cierpliwość. Pamiętaj, że zmniejszenie laktacji nie oznacza konieczności zaprzestania karmienia piersią. Co robić, gdy dopadnie cię kryzys laktacyjny?
Istnieją różne sposoby na pobudzenie laktacji. Najpopularniejszym i najskuteczniejszym jest częste przystawianie niemowlęcia do piersi, co stymuluje mechanizm wytwarzania mleka.
Warto również zastosować się do poniższych rad:
- karm na żądanie - w zależności od potrzeb dziecka, średnio co 1-1,5 godziny w ciągu dnia i co 3 godziny w nocy. Twoja bliskość będzie działała uspokajająco na niemowlę, a częste ssanie korzystnie wpłynie na proces laktacji. Po kilku dniach powinnaś zauważyć poprawę;
- pij minimum 2 litry wody dziennie - do produkcji mleka organizm potrzebuje wody, w związku z czym mama karmiąca powinna spożywać nawet 2,7 litrów płynów dziennie (zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia)!
- zadbaj o dietę - odżywczy pokarm to podstawa dla zdrowia mamy i malucha. Jedz dużo owoców i warzyw. Zamiast fast foodów postaw na ryby i chude mięso. Unikaj ciężkostrawnych potraw;
- pozwól sobie na chwilę relaksu - piersi nigdy nie są puste, ale zdarza się problem z wypływem pokarmu, gdy mama jest zbytnio Pomoże ciepły prysznic, kąpiel w wannie i masaż. Często następuje wtedy samoczynny wypływ;
- poproś najbliższych o pomoc w wypełnianiu codziennych obowiązków. Dobry nastrój i poczucie spokoju pomogą ci zażegnać kryzys;
- skorzystaj z porady doradcy laktacyjnego - zanim udasz się do specjalisty, postaraj się zanotować, o której godzinie i jak długo dziecko ssało. To znacznie ułatwi poradę.
W celu poprawy laktacji przydatny może okazać się również laktator służący do odciągania pokarmu po karmieniu. Dobrą metodą na pobudzenie produkcji mleka jest zastosowanie schematu 7-5-3, polegającego na przystawianiu laktatora najpierw na 7 minut do prawej, potem do lewej piersi, a następnie - po 5 i 3 minuty do każdej z piersi.
Jeżeli zaistnieje potrzeba dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym, podaj mu butelkę ze specjalnym smoczkiem, który nie odzwyczai dziecka od ssania. Gdy laktacja wróci do normy, niemowlę nie będzie miało problemu ze spożywaniem pokarmu z piersi.
Nie poddawaj się - problemy z laktacją to nie koniec karmienia piersią!
Karmienie piersią to wyjątkowe chwile dla mamy i dziecka, ale także często wątpliwości i pytania. Warto korzystać z porad specjalistów w twoim otoczeniu - w szczególności certyfikowanego doradcy laktacyjnego, położnej środowiskowej oraz pediatry.
Mleko mamy jest unikalną mieszanką składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka i chroniących jego organizm przed wirusami i infekcjami. Dlatego WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Pamiętaj, by w przypadku zmniejszenia ilości pokarmu w piersiach zachować spokój i zadbać przede wszystkim o swoje samopoczucie.
Źródła:
https://www.bebiklub.pl/niemowle/zywienie/karmie-piersia/jak-zmienia-sie-mleko-mamy-co-robic-gdy-dopadnie-cie-kryzys-laktacyjny
https://supermamy.papilot.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/16560/rzeczywisty-niedobor-pokarmu-co-oznacza-i-jak-mozna-temu-zaradzic
Artykuł sponsorowany