Depresja - jak pomóc osobie z depresją?

Artykuł sponsorowany

Depresja to nie chwilowe załamanie, a choroba, z którą walka nie zawsze jest wyrównana. Na jakie objawy zwrócić uwagę i co zrobić, by pomóc osobie dotkniętej tym zaburzeniem?

article cover
materiały promocyjne

Co to jest depresja?

Depresja to zespół zaburzeń nastroju, który wiąże się z odczuwaniem głębokiego smutku, beznadziei oraz niskiej samooceny. Może dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku, posiadanego statusu. Coraz częściej depresja diagnozowana jest u nastolatków, a także młodszych dzieci.

Depresja bywa mylona z tzw. "dołem", stanem przygnębienia, w który człowiek wpada z powodu sytuacji, w jakiej się znalazł. Mogą to być problemy finansowe, rodzinne, trudności w znalezieniu pracy, dłuższa izolacja od ludzi itp. Dołki jednak są krótkotrwałe i zwykle osoba, która ich doświadcza, sama lub przy wsparciu bliskich, potrafi się z nich wydostać.

Depresja zaś jest chorobą, która wymaga leczenia, a szybkość reakcji jest niezwykle ważna. Im wcześniej taki pacjent trafi do psychologa, tym szybciej odzyska równowagę, a droga do niej będzie łatwiejsza. Trzeba pamiętać o tym, z jakim niebezpieczeństwem wiąże się to schorzenie. Nieleczone lub dostrzeżone zbyt późno, może prowadzić do śmierci. Depresja jest bowiem najczęstszą przyczyną samobójstw.

Jak rozpoznać, czy ktoś ma depresję?

Depresja przyjmuje różne oblicza i czasem trudno ją rozpoznać, nawet gdy dotyka bliskiej nam osoby. Łatwo zamaskować ją uśmiechem i dobrym słowem. W początkowej fazie mogą pojawić się problemy ze snem lub nadmierne zmęczenie, zwiększone łaknienie, albo brak apetytu. Z czasem spada poczucie własnej wartości, problemy z pamięcią, koncentracją, apatia, niechęć do wywiązywania się ze swoich obowiązków, a nawet do wstawania z łóżka. Osoba dotknięta depresją zaczyna się izolować od innych, traci zainteresowanie swoją pasją, zaczyna myśleć o samobójstwie, jako jedynym sposobie na uwolnienie się od tego mentalnego bólu.

Z uwagi na fakt, że istnieje wiele różnych powodów wystąpienia depresji, a jej przebieg jest kwestią indywidualną, wyróżnia się kilka rodzajów tej choroby. Może być depresja nawracająca, jednorazowa, poporodowa, sezonowa, melancholiczna, atypowa, psychotyczna, nastolatków, po stracie bliskiej osoby, maskowana, osób starszych. Więcej o depresji, jej rodzajach i objawach dowiesz się z artykułu Poradni psychologicznej Spokój w Głowie pod tym adresem: https://www.spokojwglowie.pl/depresja-co-to-rodzaje-depresji-objawy-depresji/.

Jak pomóc osobie w depresji?

Największym problemem w otoczeniu chorego na depresję, jest brak zrozumienia. W ostatnich latach duży nacisk kładzie się na uświadomienie społeczeństwu powagi tego zaburzenia, wciąż jednak bywa ono bagatelizowane. Niektórzy uważają stan depresyjny, za użalanie się nad sobą, marudzenie, każą wziąć się w garść i uśmiechnąć. To tak nie działa. Depresja wymaga sprawnego rozpoznania i szybkiego podjęcia walki z nią.

Podstawą leczenia jest wizyta u psychologa, który po przeprowadzeniu wywiadu może postawić diagnozę i zaproponować metodę leczenia. Niektóre etapy depresji wymagają wsparcia farmakologicznego, a czasem nawet hospitalizacji.

Nie bez znaczenia jest trwanie przy osobie chorej i okazywanie jej wsparcia. Bywa to trudne, szczególnie w sytuacji, gdy przejawia ona chęć izolacji, odtrąca bliskich i rozsiewa wokół siebie pesymistyczne wizje. Depresja może być zależna lub mieć bezpośredni wpływ na pozostałych członków rodziny, współmałżonka, dzieci, rodziców. W takiej sytuacji specjalista zaproponuje terapię dla par lub terapię rodzinną. Wspólne potkania posłużą lepszej identyfikacji problemu i nauczą bliskich, jak żyć z depresją pod jednym dachem, na co zwracać uwagę, kiedy reagować.

Z prostych sposobów, które mają szansę wesprzeć chorego w procesie leczenia, jest regularna dawka ruchu, świeżego powietrza i światła słonecznego. Aktywność fizyczna pobudza organizm do wydzielania serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Warto również włączyć odpowiednią dietę, która zadba o dostarczenie mózgowi stałej dawki glukozy. Wahania jej poziomu przyczyniają się bowiem do wahań nastroju. Należy unikać cukrów prostych, słodyczy, a swoje menu wzbogacić m.in. o pełnoziarniste pieczywo, makaron, brązowy ryż, ryby, jajka, banany, orzechy. Z diety zaleca się wykluczenie alkoholu. Nie poprawi on nastroju na dłuższą metę, a bardzo łatwo jest w takiej sytuacji uzależnić się od niego.

Pamiętaj, że depresji nie wolno bagatelizować! Jeśli tylko zauważysz, że z bliską Ci osobą dzieje się coś złego, namów ją do wizyty u psychologa.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas