Dlaczego warto czytać z dzieckiem?
Artykuł sponsorowany
Wspólne czytanie to jeden z najwspanialszych prezentów, jaki rodzic może podarować swojemu dziecku. Psycholodzy i naukowcy prowadzący badania nad ludzkim mózgiem są zgodni, że regularna kilkunastominutowa lektura jest niczym zasadzenie w dziecięcym umyśle nasion. Ich owocami będzie wszechstronny rozwój osobowości naszej pociechy.
Więź między dzieckiem i rodzicem
Za najważniejszy efekt wspólnego czytania rodzica z dzieckiem należy uznać zaspokojenie potrzeb emocjonalnych malucha. Mama lub tata (albo oboje rodziców!), poświęcający swój czas na lekturę, przekazują dziecku komunikat, że kochają je i jest dla nich najważniejsze na świecie. Czytanie można śmiało postawić na jednej półce z innymi codziennymi rytuałami budującymi bliskość - wspólnym jedzeniem, wieczorną kąpielą czy całowaniem w czoło przed pójściem spać.
Przeżywanie emocji
Dla wielu dzieci czytanie książek z rodzicami będzie jednak z pewnością ważniejsze, ciekawsze niż zwykłe czynności życiowe czy higieniczne. Zwłaszcza że wiele maluchów nie lubi jeść lub kąpać się. Zupełnie inaczej sprawy przedstawiają się w przypadku czytania. Śledzenie na kartach książek losów coraz to nowszych bohaterów może stać się dla dziecka najbardziej wyczekiwanym punktem każdego dnia, kojarzącym mu się z przyjemnością, relaksem i przede wszystkim przeżywaniem całej palety emocji. W końcu nie przez przypadek mówi się, że "kto czyta, ten żyje podwójnie".
Poszerzanie horyzontów
O ludziach inteligentnych zwykło mawiać się, że są oczytani. Literatura, nawet ta skierowana do najmłodszych czytelników, porusza niezliczoną ilość tematów i jest jedną z najpewniejszych inwestycji w rozwój młodego człowieka. Dziecko dzięki czytaniu może rozwinąć wyobraźnię, poszerzyć wachlarz zainteresowań, poprawić swoje słownictwo, ćwiczyć pamięć czy nauczyć się rozróżniać dobro od zła. Poszerzaniu horyzontów bez wątpienia sprzyja umiejętność skupienia się, która jest kolejną zdolnością rozwijaną przez czytanie książek. Zwłaszcza w dzisiejszych, szalonych pod względem narażenia na różne bodźce czasach.
Chcesz poznać więcej zalet czytania i dowiedzieć się, w jaki sposób wpływa ono na dzieci w różnych etapach rozwoju? Odwiedź stronę kampanii Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek".
"Mała książka - wielki człowiek"
"Mała książka - wielki człowiek" to największa w Europie (i jednocześnie jedna z największych na świecie) kampania społeczna wspierająca rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych. Zapoczątkowana w grudniu 2017 roku akcja jest skierowana do trzech grup młodych czytelników - noworodków, przedszkolaków i pierwszoklasistów. Dzieci należące do każdej z grup otrzymują dostosowane do ich rozwoju bezpłatne Wyprawki Czytelnicze.
W przypadku noworodków są to wspaniale ilustrowane przez Elżbietę Wasiuczyńską książki z wierszami m.in. Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Ich dystrybucją zajmuje się około 330 szpitali położniczych w całej Polsce. W skład Wyprawki Czytelniczej dla wszystkich uczniów pierwszych klas szkół podstawowych wchodzi natomiast książka "Pierwsze abecadło", będąca antologią tekstów czołowych polskich autorów dziecięcych, m.in. Małgorzaty Musierowicz, Jana Twardowskiego i Anny Onichimowskiej, których opracowaniem graficznym zajęła się wybitna polska ilustratorka Iwona Chmielewska. Warto również dodać, że w Wyprawkach Czytelniczych zarówno dla noworodków, jak i pierwszaków znajdują się broszury informacyjne dla rodziców.
Broszurę dla rodziców znajdą w swoich wyprawkach również przedszkolaki. Tegoroczna edycja kampanii "Mała książka - wielki człowiek" poświęca dzieciom w tym wieku szczególną uwagę. Jest to bowiem jedyne grono maluchów, które musi podjąć pewne działania, aby otrzymać Wyprawkę Czytelniczą. Na szczęście są to działania bardzo przyjemne! Wyprawkę dostanie każde dziecko w wieku przedszkolnym, które założy kartę biblioteczną w jednej z bibliotek biorącej udział w akcji. W projekt zaangażowanych jest prawie 7000 bibliotek publicznych w Polsce.
Czy biblioteka w Twoim mieście bierze udział w akcji? Tak? Świetnie! Odwiedź ją wspólnie z dzieckiem i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą!
Przedszkolak na dobry początek swojej przygody z biblioteką otrzyma wspaniałą książkę "Krasnal w Krzywej Czapce", którą napisał Wojciech Widłak, a zilustrowała Aleksandra Krzanowska. W Wyprawce znajdzie się również Karta Małego Czytelnika z miejscami na specjalne naklejki. Mały Czytelnik zostanie nagrodzony naklejką za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego. Uzbieranie dziesięciu naklejek będzie wiązać się z kolejną nagrodą - imiennym dyplomem potwierdzającym czytelnicze zainteresowania dziecka.
Kampania "Mała książka - wielki człowiek" kończy w tym roku 5 lat. Dotychczas w jej ramach podarowano dzieciom ponad 4 miliony książek.
Kampania jest realizowana przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Mała książka - wielki człowiek".
Artykuł sponsorowany