Do pracy, gier i rozrywki: wybieramy najlepszy monitor

Artykuł sponsorowany

Na monitorze toczymy zaciekłe starcia w grach oraz z zapartym tchem śledzimy poczynania ulubionych filmowych i serialowych bohaterów. Ale również z jego pomocą pracujemy, uczymy się, piszemy teksty, uzupełniamy arkusze, tworzymy grafiki. W każdym przypadku najlepiej z zadania wywiąże się monitor charakteryzujący się nieco innymi parametrami. Jak znaleźć taki, który najlepiej odpowie naszym oczekiwaniom?

Jaki monitor wybrać? Wszystko zależy od tego, do czego najczęściej go używamy
Jaki monitor wybrać? Wszystko zależy od tego, do czego najczęściej go używamy 123RF/PICSEL

Powiedzieć, że na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju monitorów to nic nie powiedzieć. To nie tylko jedna z najbardziej obszernych grup produktów, ale i zróżnicowanych. Różnią się między sobą rozmiarami, technologiami, funkcjami, parametrami i wieloma innymi aspektami. Część z nich pozostaje wysoce wyspecjalizowana, inne są natomiast dość uniwersalne. Jeśli chcemy uniknąć rozczarowania (lub zwrotu zakupionego produktu do sklepu), przed wyborem musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są nasze potrzeby i do czego najczęściej używamy monitora.

Monitor dla gracza

Monitory gamingowe cechują się przede wszystkim wysoką jakością wyświetlania. Twórcy gier przykładają dziś ogromną wagę do detali, z czego każdy gracz ogrywający najgłośniejsze tytuły z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę. Aby w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami i wizualnymi fajerwerkami, niezbędne jest posiadanie monitora dużych rozmiarów i oferującego możliwie najwyższą rozdzielczość. To jednak nie wszystko!

Równie ważna jest częstotliwość odświeżania ekranu - im większa, tym lepiej. Nic bowiem tak nie irytuje graczy, jak przycinające się i gubiące klatki produkcje. Co więcej, część gier (zwłaszcza e-sportowych) wręcz wymaga jak najkrótszego czasu reakcji, co często jest kwestią decydującą o zwycięstwie bądź przegranej w konkretnym starciu. Tego zwykłe biurowe modele nam nie zaoferują.

Szybko uspokajamy: bynajmniej nie oznacza to, że aby kupić dobrej jakości monitor gamingowy będziemy musieli zostawić w sklepie całą miesięczną wypłatę. Na rynku znajdziemy zarówno modele poniżej tysiąca zł, jak i nieco powyżej tej kwoty. Rozsądnym kompromisem między ceną a jakością będzie choćby cieszący się pochlebnymi ocenami graczy HP X32 1ms 165Hz. To ekran o rozmiarach 31,5 cala, czasu reakcji matrycy na poziomie 1 ms i częstotliwości odświeżania obrazu wynoszącej 165 Hz.

Monitor do pracy i do rozrywki

Na inne cechy powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku, gdy monitor wykorzystujemy najczęściej do pracy. Tutaj z kolei najważniejsze są: przestrzeń robocza (duży ekran ułatwi nam wykonywanie codziennych obowiązków), możliwość regulacji (zwłaszcza gdy dzielimy stanowisko z kolegami i koleżankami z biura bądź domownikami) oraz technologie chroniące wzrok (osiem godzin przez pięć dni w tygodniu może go wyraźnie nadwyrężyć). Najlepsze monitory do pracy muszą być bezawaryjne, dlatego warto wybierać uznanych producentów. Polecić można choćby monitory LG lub monitory Dell, tym bardziej że różnorodność dostępnych modeli jest ogromna.

Zarówno do pracy biurowej, jak i do oglądania filmów i seriali w zaciszu domowym świetnie nadają się monitory panoramiczne. Dlaczego? Ponieważ gwarantują znacznie szersze pole widzenia. W pierwszym przypadku ułatwia to wykonywanie codziennych obowiązków, w drugim - pozwala na czerpanie radości ze śledzenia poczynań ulubionych serialowych i filmowych bohaterów. Co ważne, większość wyświetlanych na ekranach panoramicznych filmów nie będzie miała czarnych pasków na górze i dole monitora.

Właściwie każdy większy producent posiada flagowy model w tym segmencie. Część z nich charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi - jednak to nie one są tutaj kluczowe. Ważniejsza pozostaje bowiem praktyczność, czyli np. dopasowanie rozmiaru do naszego stanowiska pracy czy salonu. Nie w każdym pokoju jest bowiem na tyle miejsca, by postawić duży model.

Na przykładzie monitorów doskonale widać, jak ogromną wagę producenci sprzętu przywiązują do oczekiwań użytkowników. A te są najróżniejsze. Monitor do pracy, rozrywki, oglądania, grania - każdy znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania. Co więcej, w wybranym przez siebie przedziale cenowym, gdyż najtańsze ekrany to koszt ok. 500 zł.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas