E-recepta: kto ją wystawia, gdzie ją znaleźć

Artykuł sponsorowany

E-recepta to ogromne ułatwienie dla wszystkich pacjentów. Jednak wiele osób, zwłaszcza mniej obytych z komputerem zastanawia się w jaki sposób znaleźć swoją receptę najszybciej i najtaniej. Czy można taką e-receptę zrealizować online? Wyjaśniamy te kwestie w poniższym tekście.

E-recepta to nic innego jak elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty wypisanej na papierze
E-recepta to nic innego jak elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty wypisanej na papierzemateriały promocyjne

Co to jest e-recepta?

E-recepta to nic innego jak elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty wypisanej na papierze. Ten dokument jest wystawiany przez lekarza. Znajdują się na nim takie elementy jak: dane pacjenta, informacje o osobie wystawiającej receptę, dane miejsca, w którym e-recepta online została wystawiona. Oprócz tego do istotnych elementów należą także dokładne informacje o leku, takie jak nazwa, skład substancji aktywnych, ilość, postać w jakiej jest lek wraz z dawkę i sposobem oraz długością dawkowania. Na e-recepcie znajdować się będą także takie dane jak daty wystawienia recepty oraz daty jej ważności (i czasu realizacji - zwykle jest to miesiąc). Ogromnym plusem e-recept jest ich czytelność.  Przy wystawieniu e-recepty online nie ma możliwości, żeby lekarz zapisał ją niewyraźnie, a farmaceuta popełnił błąd, bo nie był w stanie odczytać nazwy leku, który został zapisany.

Wiele osób zastanawia się jak wygląda sam proces korzystania z e-recepty online. Nie jest to coś skomplikowanego. Na samym początku należy umówić się na wizytę z lekarzem (stacjonarną lub online).

Podczas takiego spotkania lekarz wystawia e-receptę, zaś pacjent dostaje SMS-a z czterocyfrowym kodem, e-mail z e-receptą w formacie PDF albo wydruk informacyjny. Po wizycie u lekarza należy wybrać się do apteki i zrealizować e-receptę. Zwykle potrzebny jest do tego numer PESEL oraz czterocyfrowy kod potwierdzający. E-recepta online to jeden z najtańszych i najwygodniejszych sposobów, żeby otrzymać leki.

Kto wystawia e-receptę i gdzie znaleźć e-receptę?

Do wystawiania e-recept mają uprawnienia wszyscy, którzy mogą wystawiać recepty papierowe, E-recepta to dokument wystawiany przez lekarza. W zależności od rodzaju leków może ją wystawić zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i lekarz specjalista. Oprócz nich taką możliwość mają także lekarze stomatolodzy, pielęgniarki, położne, a także felczerzy i starsi felczerzy (czyli chirurdzy polowi).

E-receptę można znaleźć w kilku miejscach. Przede wszystkim jej potwierdzenie zostaje wysłane na numer telefonu podany do rejestracji przy wizycie w przychodni lub szpitalu. Potwierdzenie w postaci dokumentu PDF zostaje wysłane także na adres mailowy. Oprócz tego e-recepta, jak i cała historia leczenia są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Osoby, które nie zarejestrowały się na stronie internetowej IKP, mogą poprosić swojego lekarza także o wydruk informacyjny e-recepty. Należy się jednak po niego zgłosić bezpośrednio do gabinetu lekarza lub do przychodni.

Co ciekawe e-recepta bardzo ułatwia odbiór leków. Dzięki niej pacjent tanio może zrealizować zapotrzebowanie na leki jeśli mija wybraną aptekę. Wystarczy, że pokaże e-receptę osobiście lub poprosi o pomoc bliską osobę.  Dane niezbędne do jej odbioru to czterocyfrowy kod odbioru i numer PESEL. Jeśli receptę wykupuje ktoś inny - musi podać s numer PESEL osoby, na którą widnieje e-recepta. online, a także kod dostępu  lub pokazać plik PDF albo wydruk informacyjny.

Czy e-recepta jest dostępna online?

Tak. E-recepta jest dostępna online. Można ją pobrać wraz z historią leczenia i skierowaniami z Internetowego Konta Pacjenta. Co ważne jednak należy posiadać zarejestrowane konto na IKP.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas