Gładkie powierzchnie – czyszczenie płyty grzewczej, mycie okien i kabin prysznicowych

Artykuł sponsorowany

Okna, płyta grzewcza czy kabina prysznicowa to gładkie powierzchnie, co, w teorii, powinno przekładać się na łatwiejsze czyszczenie. Niestety, brud często mocno przylega i jest trudny do usunięcia. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczne mycie kabiny prysznicowej, płyty grzewczej i szyb. Postaw na urządzenia Kärcher – myjkę do okien i parownicę. Efekty Cię zaskoczą!

article cover
materiały promocyjne

Czyszczenie płyty grzewczej

Płyta ceramiczna, podobnie jak płyta indukcyjna, ma gładką powierzchnię bez żadnych zakamarków. W praktyce ułatwia to czyszczenie, a zwłaszcza lekkich zabrudzeń, które powstają podczas gotowania. Wówczas wystarczy wilgotna ściereczka z odrobiną płynu do naczyń, aby pozbyć się rozlanych płynów lub plam. Sytuacja wygląda inaczej, gdy na chwilę odwrócimy wzrok od kuchenki, a w tym czasie zawartość garnka  wykipi na płytę. Efektem są przypalone resztki potraw, których usunięcie nie jest już takie łatwe.

Wyczyszczenie przypalonej płyty ceramicznej najczęściej wymaga zastosowania specjalnej skrobaczki. Zabrudzenia trzeba jednak usuwać ostrożnie, aby nie porysować powierzchni. Warto także sięgnąć po mleczko do czyszczenia lub skorzystać z domowych sposobów. Z plamami po wykipieniu wody doskonale radzi sobie ocet, który rozpuszcza kamień. Natomiast pasta z sody oczyszczonej z odrobiną wody utlenionej jest skuteczna w przypadku zaschniętego i tłustego brudu.

Na powierzchni płyty grzewczej mogą pojawić się także nieestetycznie błyszczące plamy. Powstają one na skutek przesuwania garnków, a zwłaszcza aluminiowych, które mają niedoczyszczone dno. Aby usunąć ślady, należy sięgnąć po ocet, a następnie mleczko do czyszczenia.

Warto także pamiętać, że płyta grzewcza ma dość wrażliwą powierzchnię, która jest podatna na zarysowania. Dlatego podczas czyszczenia należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • płyta musi całkowicie ostygnąć
  • zabrudzenia należy usuwać na bieżąco, aby nie dopuścić do ich przypalenia
  • podczas czyszczenia skrobakiem należy zachować ostrożność
  • nie stosować silnych detergentów.

Czyszczenie płyty grzewczej jest łatwe w przypadku lekkich zabrudzeń. Przypalenia i mocno przylegający brud wymagają zastosowania środków chemicznych lub domowych sposobów. Konieczne jest także poświęcenie większej ilości czasu i wysiłku.

Pomysły Kärcher na idealnie czystą płytę grzewczą

materiały promocyjne

Czyszczenie gładkich powierzchni, w tym płyty grzewczej, znacząco ułatwiają urządzenia Kärcher - myjka do okien i parownica. Dzięki nim usuwanie zabrudzeń jest łatwe, szybkie oraz, co najważniejsze, nie wymaga wysiłku i oszczędza czas. Oba urządzenia są także bezpieczne dla płyty grzewczej.

Myjka do okien Kärcher wbrew nazwie ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Doskonale sprawdza się m.in. w kuchni do czyszczenia płyty grzewczej. Zasada działania urządzenia jest taka sama, jak w przypadku tradycyjnego odkurzacza. Myjka wyposażona jest w listwę zbierającą i zbiornik, dzięki czemu dokładnie zasysa wodę wraz z brudem z gładkich powierzchni. W efekcie nie powstają smugi ani zacieki, a mycie zajmuje dużo mniej czasu. Zbiornik opróżnia się zaś w łatwy sposób, bez kontaktu z brudem. Urządzenie do mycia okien zasilane jest akumulatorem, więc nie ogranicza ruchów i pozwala dotrzeć w każde miejsce.

Innym funkcjonalnym urządzeniem, które znakomicie radzi sobie z czyszczeniem płyty grzewczej, jest parownica Kärcher. Moc gorącej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem jest niezastąpiona w walce z przepaleniami i tłustymi plamami. Co istotne, usuwanie zabrudzeń odbywa się bez jakichkolwiek środków czyszczących. Cząsteczki pary z dużą prędkością uderzają w brud, wnikając w mikroszczeliny, a wysoka temperatura dodatkowo ułatwia odspajanie zanieczyszczeń. Nie trzeba także szorować, co eliminuje ryzyko rys na powierzchni płyty.

Czyszczenie płyty indukcyjnej parownicą jest całkowicie bezpieczne dla powierzchni
Czyszczenie płyty indukcyjnej parownicą jest całkowicie bezpieczne dla powierzchnimateriały promocyjne

Mycie okien nigdy nie było szybsze! Poznaj duet myjka do okien + pad wibrujący

Okna to kolejne gładkie powierzchnie w domu, które, wydawałoby się, czyści się dość łatwo. Ich mycie można jeszcze bardziej usprawnić dzięki myjce do okien Kärcher. To urządzenie jest niezbędne w każdym domu. Mycie okien jest 3 razy szybsze w porównaniu do tradycyjnych metod. Wystarczy spryskać powierzchnię szyb roztworem wody i płynu oraz przetrzeć padem z mikrofibry. Następnie odessać wilgoć wraz z zanieczyszczeniami. Odprowadzanie wody do pojemnika eliminuje problem z jej spływaniem i kapaniem na podłogę lub parapet.

Mycie okien przy pomocy myjki gwarantuje nie tylko łatwą pracę, ale także najlepsze efekty. Szyby są suche, lśniące i pozbawione jakichkolwiek smug oraz zacieków, już po jednym pociągnięciu. Ponadto czyszczenie jest higieniczne, ponieważ nie ma się kontaktu z brudną wodą. Nawet opróżnianie zbiornika jest proste. Przy tym myjka doskonale sprawdza się także do mycia nietypowych okien, np. ze szprosami czy dachowych.

Pad wibrujący odspaja uporczywe zabrudzenia, a myjka do okien odprowadza wodę wraz z brudem
Pad wibrujący odspaja uporczywe zabrudzenia, a myjka do okien odprowadza wodę wraz z brudemmateriały promocyjne

Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę i skrócić proces mycia okien, warto sięgnąć po pad wibrujący Kärcher. To innowacyjne urządzenie w połączeniu z myjką pozwala wyczyścić okna w 2 krokach. Pad automatycznie dozuje roztwór środka czyszczącego i wody na ściereczkę, przez co zwilża szyby oraz zmiękcza brud. Jednocześnie generuje drgania, które sprawiają, że zanieczyszczenia łatwo się odspajają, bez konieczności uciążliwego szorowania. Na koniec wystarczy odessać brudną wodę z okna za pomocą myjki. Mycie okien nigdy nie było tak proste i nie dawało takich znakomitych rezultatów.

Parownica do mycia okien? Czemu nie!

Do mycia okien można także wykorzystać wielozadaniową parownicę Kärcher. Gorąca para wodna świetnie sprawdza się do czyszczenia szyb i ram, bez użycia detergentów. Wystarczy wyposażyć urządzenie w specjalną dyszę do mycia okien.

Proces mycia okien przy pomocy parownicy jest szybki i łatwy. Parę wodną nanosi się na szybę z użyciem specjalnej dyszy. Pozwala to rozluźnić zabrudzenia i je skutecznie usunąć. Nadmiar wody można zebrać za pomocą miękkiej ściereczki, ściągaczki lub myjki do okien.

Warto wiedzieć, że podczas wytwarzania pary wodnej zachodzi proces demineralizacji. W praktyce oznacza to, że do mycia okien wykorzystywana jest para o właściwościach, jakie posiada woda destylowana. Dzięki temu na szybach nie powstają smugi ani zacieki. Jeśli chcesz myć okna, a na dworze panuje chłód, lepiej postawić na inną metodę niż parownica. Różnica temperatur między otoczeniem a strumieniem pary może spowodować uszkodzenie szyby.

Mycie kabiny prysznicowej - gładkich powierzchni i ciasnych zakamarków

Dbanie o czystość kabiny prysznicowej jest konieczne nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim higienicznych. Systematyczne usuwanie zabrudzeń uniemożliwia rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Trzeba pamiętać, że panująca w łazience wysoka wilgotność i ciepło stwarzają doskonałe warunki do bytowania dla drobnoustrojów, a znajdujący się w kabinie prysznicowej brud to dla nich doskonała pożywka.

Mycie kabiny prysznicowej nie jest jednak łatwe z kilku powodów. Przede wszystkim w łazience mamy do czynienia ze specyficznym rodzajem brudu, który tworzą zanieczyszczenia organiczne, resztki mydła oraz mineralne, takie jak osady z kamienia. Czyszczenie wymaga zatem zastosowania środków o silnym działaniu. Niezbędne jest także szorowanie. Ponadto kabina prysznicowa składa się z różnych materiałów (szkło, ceramika, stal, tworzywa itp.) oraz posiada wiele trudno dostępnych miejsc. To wszystko znacznie utrudnia mycie.

Jak umyć płytki pod prysznicem?

Doskonałym urządzeniem, które sprawdzi się do mycia kabiny prysznicowej, jest parownica. Szereg różnych akcesoriów, końcówek i dysz pozwala efektywnie usuwać zabrudzenia z każdego zakamarka i powierzchni. Parownicą wyposażoną w ssawkę ręczną z nakładką z mikrofibry z łatwością można umyć płytki pod prysznicem. Wystarczy przecierać powierzchnię, a ściereczka wchłania brudną wodę. Do silniejszych zabrudzeń można użyć dyszy punktowej lub okrągłej szczotki. Para wodna nie tylko skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia, ale także niszczy chorobotwórcze drobnoustroje dzięki wysokiej temperaturze.

Warto podkreślić, że para wodna to doskonała metoda walki z kamieniem. Parownice mają zdecydowaną przewagę nad środkami chemicznymi, które są dość skuteczne, ale ich stosowanie wymaga zachowania ostrożności. Silne detergenty mogą uszkodzić niektóre powierzchnie, np. aluminium, spoiny silikonowe czy tworzywa sztuczne. Ponadto, aby wzmocnić efekt ich działania, konieczne jest szorowanie, co może przyczynić się do powstawania rys.

Parownica Kärcher jest bezpieczna dla wszystkich powierzchni wodoodpornych. Szybko usuwa kamień i inne zanieczyszczenia bez szorowania ani stosowania środków chemicznych. Cząsteczki pary docierają do trudno dostępnych miejsc i zakamarków. Co najważniejsze, regularne czyszczenie kabiny prysznicowej za pomocą myjki parowej zapobiega tworzeniu się osadów wapiennych, ponieważ produkcja pary demineralizuje wodę, dzięki czemu kamień nie powstaje.

materiały promocyjne

Jak doczyścić fugi pod prysznicem?

Podczas mycia płytek pod prysznicem, szczególną uwagę należy zwrócić na fugi, które często są zaniedbane, a przecież gromadzą się tam natomiast zanieczyszczenia i mikroorganizmy. Ze względu na szorstką porowatą powierzchnię brud łatwiej i mocniej przywiera do fug niż do gładkich płytek. Pochłaniają one także wilgoć, co sprawia, że fugi to doskonałe miejsce do rozwoju dla bakterii i pleśni.

Do czyszczenia fug można zastosować preparaty chemiczne. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre mają silne działanie żrące, przez co mogą uszkodzić spoiny. Bezpieczniejsze są domowe sposoby. Fugi można czyścić przy pomocy: sody oczyszczonej, soku z cytryny, octu, a nawet proszku do pieczenia. Metody te sprawdzają się w przypadku lekko zabrudzonych spoin. Ponadto wymagają szorowania i poświęcenia czasu.

Czyszczenie fug domowymi metodami sprawdza się przy umiarkowanych zabrudzeniach i wymaga sporo czasu oraz dokładnego szorowania
Czyszczenie fug domowymi metodami sprawdza się przy umiarkowanych zabrudzeniach i wymaga sporo czasu oraz dokładnego szorowaniamateriały promocyjne

Najłatwiej i najszybciej można wyczyścić fugi przy pomocy parownicy wyposażonej w dyszę punktową lub okrągłą szczotkę. Para wodna wyrzucana z prędkością 170 km/h dociera w trudno dostępne miejsca i dogłębnie penetruje każdą mikroszczelinę. Wysoka temperatura ułatwia rozpuszczanie uporczywych zabrudzeń i osadów i zapewnia higieniczną czystość.

Przy czyszczeniu spoin silikonowych warto pamiętać, że ten rodzaj łączeń jest bardziej wrażliwy niż fugi cementowe. Należy je myć ze szczególną ostrożnością. Podczas używania myjki nie zaleca się szorowania, a jedynie działanie parą. Strumień nie powinien być jednak zbyt silny, aby nie uszkodzić spoin.

Mycie kabiny prysznicowej, drzwi, parawanu

Myjką parową można wyczyścić całą kabinę prysznicową, bez względu na materiał. Parownica sprawdzi się do drzwi i innych elementów, skutecznie usuwając kamień i inny uporczywy brud. Podobne zastosowanie ma myjka do okien, która także jest przydatna podczas mycia kabiny prysznicowej. Szczególnie warto stosować to urządzenie w połączeniu z padem wibrującym.

Warto jednak pamiętać, że najlepszą metodą walki z kamieniem jest zapobieganie jego powstawaniu. Aby osad się nie pojawiał, należy po każdej kąpieli wycierać kabinę prysznicową do sucha. Kamień to bowiem efekt wytrącania się z wody węglanu wapnia wskutek działania wysokiej temperatury lub odparowywania wilgoci. Każdorazowe wycieranie kabiny przy pomocy ściereczki jest jednak czasochłonne. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po myjkę do okien, która skutecznie i szybko odprowadza wodę do zbiornika, pozostawiając powierzchnię suchą.

Gładkie powierzchnie idealnie czyste i lśniące

Myjka do okien i parownica Kärcher to urządzenia, które są niezastąpione podczas czyszczenia gładkich powierzchni w kuchni czy łazience. To jednak nie jest kres ich możliwości. Urządzenia doskonale sprawdzają się także podczas mycia innych powierzchni.

Parownica nadaje się do czyszczenia podłóg twardych z drewna, kamienia czy PVC. Świetnie usuwa zabrudzenia z piekarnika, okapu, blatów, armatury, luster i innych powierzchni (np. ze stali szlachetnej). Ponadto ma zastosowanie do odświeżania tekstyliów i prasowania. Natomiast myjka do okien niezawodnie zasysa wodę z luster, szklanych blatów, stołów i drzwi, a nawet szyb samochodowych czy ogrodów zimowych.

Urządzenia do czyszczenia Kärcher znajdą zastosowanie w każdym domu. Znacząco ułatwiają sprzątanie, oszczędzają czas i gwarantują najlepsze rezultaty usuwanie zabrudzeń.

Advertisement
materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas