Hity wśród sprzętów kuchennych: oto bestsellery 2022 roku

Artykuł sponsorowany

Urządzenie kuchni jest jednym z większych wyzwań związanych z remontem mieszkania lub budową domu. Musimy się przygotować na trudne wybory sprzętów kuchennych. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym polecamy bestsellery od okapu aż po zmywarkę.

article cover
materiały promocyjne

Artykuł sponsorowany

Okap

Okapy przede wszystkim dzielimy na podłączone do komina wentylacyjnego oraz pochłaniacze. Te pierwsze odciągają zapachy i wypuszczają je przez komin na zewnątrz. Jeśli nie mamy możliwości podłączenia okapu do przewodu wentylacyjnego, możemy zamontować pochłaniacz zapachów, który ma wbudowane oczyszczające powietrze filtry węglowe. To, jaki okap do kuchni wybierzemy, zależy zatem od możliwości danego pomieszczenia. Okapy różnią się między sobą również ze względu na sposób montażu. Możemy wyróżnić okapy montowane do ściany lub te do zabudowy, które przeważnie zawieszamy pod meblami. Ciekawym rozwiązaniem jest okap teleskopowy, który na co dzień pozostaje niewidoczny pod szafką, ale w razie potrzeby możemy zwiększyć powierzchnię pochłaniającą, wysuwając dodatkową część. Z kolei w kuchniach, w których płyta znajduje się na wyspie, montuje się okap wyspowy lub sufitowy. Wśród najpopularniejszych modeli możemy wymienić kominowy Okap Whirlpool WHVP 65FL MK oraz podszafkowy Okap Elica LANE BL/A/52.

Płyta indukcyjna

Jeśli zastanawiamy się, jaką płytę indukcyjną wybrać, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na wymiary. Standardowa szerokość wynosi 60 cm, ale dostępne są płyty mające niecałe 30 cm, a także dużo większe - nawet 91-centymetrowe. Ważna jest również liczba pól grzewczych. Dostępne na rynku płyty mają od 1 do 10 pól. Pamiętajmy, że wielkość garnków i patelni należy dokładnie dopasować do pola. Dla osób, które często używają naczyń o niestandardowych wymiarach (np. brytfanka), doskonałym rozwiązaniem będzie płyta, która w ogóle nie ma podziału, a jej powierzchnia rozpoznaje położenie i kształt garnka i zaczyna grzać tylko to miejsce, w którym się znajduje. Kolejnym parametr, na który należy zwrócić uwagę, jest wymagane napięcie zasilania. Niektóre płyty potrzebują zasilania 230 V (instalacja jednofazowa), inne - 400 V. W tym drugim przypadku należy podpiąć ją do instalacji trójfazowej (siły). Na rynku znajdziemy również modele, które można dopasować i do instalacji jednofazowej, i trójfazowej.

Producenci płyt kuszą wieloma mniej lub bardziej przydatnymi funkcjami. Jeśli wybierzemy płytę z wyznaczonymi polami grzewczymi, z pewnością przyda się możliwość ich łączenia, dzięki czemu będziemy mogli postawić na niej duży garnek czy brytfankę. Przydaje się również funkcja booster, która umożliwia błyskawiczne grzanie. Dobrym rozwiązaniem jest także zapobieganie kipieniu - płyta wykrywa moment zagotowania wody i sama redukuje temperaturę. Niektóre urządzenia potrafią także imitować gotowanie na wolnym ogniu. Do najpopularniejszych modeli należy płyta z czterema polami Amica PIE6544PHTSU 2.0, pozwalająca łączyć strefy grzewcze Electrolux Slim-fit CIV654 oraz Whirlpool WS QS460 NE, która kosztuje poniżej 1000 zł.

Piekarnik

W następnej kolejności musimy zdecydować się na piekarnik - jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni. Liczy się klasa energetyczna i pojemność. Termoobieg, grzanie górne i dolne, szybki nagrzew czy funkcja grillowania to już standard, obecnie piekarniki różnią się przede wszystkim dodatkowymi funkcjami, jak pieczenie parowe, które sprawia, że jedzenie jest zdrowsze i bardziej soczyste. Przydaje się także funkcja czyszczenia piekarnika. Do wyboru mamy czyszczenie parowe, katalityczne lub pyrolizę. Warto również zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ma miękkie domykanie drzwiczek i inne funkcje związane z bezpieczeństwem: zimne drzwi, chłodzenie obudowy, blokadę przed przypadkowym uruchomieniem i przed zmianą ustawień, zabezpieczenie przed przegrzaniem, wskaźnik ciepła resztkowego. Ranking piekarników w 2022 przygotowany przez sklep RTV Euro AGD wygrał model Electrolux EOC6H71Z SteamCrisp. Drugie miejsce za intuicyjną obsługę i liczne funkcje dodatkowe zdobył Bosch HBG635BB1. Na trzecim miejscu znalazł się Whirlpool OAKZ9 7961 SP NB z pyrolitycznym czyszczeniem.

Ekspres do kawy

Miłośnicy kawy nie wyobrażają sobie życia bez własnego ekspresu. Podpowiadamy, jak wybrać automatyczny model ciśnieniowy. Bardzo istotna jest moc urządzenia, która ma przełożenie na skuteczność grzałki. Powinna wynosić od 1400 do 1900 W. Ciśnienie w najlepszych ekspresach wynosi od 15 do 19 barów. Miłośnicy białej kawy powinni zwrócić uwagę na to, jak skutecznie spienia mleko i czy łatwo czyścić wszystkie elementy, przez które ono przepływa. Bardzo ważna jest także jakość (przede wszystkim wytrzymałość) młynka do kawy. Warto poczytać recenzje wybranego modelu, by uniknąć częstych napraw urządzenia w przyszłości. Ranking ekspresów do kawy otwiera Siemens EQ.6 plus s500 TE655203RW, który umożliwia przyrządzenie dwóch mlecznych kaw jednocześnie. Drugie miejsce zajął również Siemens, model EQ.6 plus s500 TE655203RW. Można go obsługiwać zdalnie przez aplikację. Na ostatnim miejscu podium znajdziemy model Philips LatteGo Premium EP3241/50 wyróżniający się systemem spieniania mleka.

Zmywarka

Wybierając zmywarkę, warto zwrócić uwagę na oszczędność energii, wody i środków myjących, przy jednoczesnej efektywności mycia. Niektóre modele umożliwiają dopasowanie mocy strumienia i temperatury do ilości brudnych naczyń i zabrudzeń. Bardzo ważną funkcją jest również zastosowanie systemu chroniącego przed zalaniem. Liczy się też pojemność oraz układ szuflad. Niektórzy producenci umożliwiają regulowanie ich wysokości. Dla jednych wygodniejszym rozwiązaniem będzie oddzielna szuflada na sztućce, dla innych - po prostu koszyk. Ranking zmywarek otwiera model Whirlpool WSFO 3O34 PF X z funkcją przechowywania i filtrowania wody z ostatniego płukania. Na drugim miejscu również znalazł się Whirlpool, model WSFO 3O23 PF X. Trzecie miejsce zajął Bosch SPS4HMI53E wyposażony w podwójny system zraszania i możliwość mycia strefowego.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas