Jak spać wygodnie, czyli 4 proste zasady doboru materaca

Artykuł sponsorowany

Jak dopasować idealny materac do swoich potrzeb? Jak szybko i dobrze wybrać materac, by nie zwariować? Jak odnaleźć się w gąszczu producentów i modeli, które je oferują? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Znasz je? Podpowiemy, jak skrócić proces decyzyjny do minimum.

article cover
.

Wszyscy narzekamy na deficyt czasu. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, nie mamy czasu na nic, zwłaszcza na jakościowy odpoczynek we własnych czterech kątach. Kiedy więc znajdziemy chwilę, aby zastanowić się, czy warto zmienić materac do swojego łóżka, trudno połapać się w gąszczu producentów i modeli dostępnych na rynku. Materace różnią się od siebie tak bardzo, że kupno nowego wydaje się na tyle skomplikowane, że odkładamy to w końcu na później. A nie ma jakościowego wypoczynku bez dobrego materaca. Na szczęście podpowiadamy, jak odnaleźć się w mnogości rozwiązań.

Oferta producentów materacy na polskim rynku jest niezwykle bogata. W salonach sprzedaży i sklepach internetowych mamy do wyboru materace bonellowe, kieszeniowe, piankowe, z lateksem, z dodatkiem warstw naturalnych jak kokos i wiele innych. Do tego dochodzą pokrowce z aloesem, nićmi srebra i innymi dodatkami. Oferta rynkowa jest także podzielona pod względem użytkowników. Mamy materace dla dzieci, seniorów, par, sportowców, osób z nadwagą oraz medyczne i ortopedyczne. Można powiedzieć, że to wysoka konkurencja w tej branży wymusza mnogość ofert i modeli materacy, kusząc nowościami. Ale spokojnie - można kupić odpowiedni dla nas materac według kilku, prostych kroków.

1. Odpowiednia twardość materaca

Dobry materac do spania to fundament zdrowego i efektywnego wypoczynku, więc wybór musi być właściwy. Pierwszym i najważniejszym parametrem jest stopień twardości H. Istnieje specjalny przedział twardości materaca oznaczony symbolem H (z ang. hardness - twardość). Przy czym warto zwrócić uwagę, że nie jest to skala obowiązująca wszystkich producentów w branży, a raczej pewien ogólny standard. Może się zdarzyć, iż będą występowały niewielkie różnice w tej skali i opisach stopni twardości, w zależności od firmy oferującej swoje materace.

  • Twardość materaca H1 - materac miękki (dla osoby do 40 kg).
  • Twardość materaca H2 - średnio miękki (dla osoby od 50 do 80 kg).
  • Twardość materaca H3 - średnio twardy (dla osoby od 70 do 110 kg).
  • Twardość materaca H4 - twardy (dla osoby powyżej 100 kg).
  • Twardość materaca H5 - bardzo twardy (dla osoby powyżej 120 kg).

Twardość materaca to podstawa jego wyboru i najważniejszy parametr. Zwłaszcza, jeżeli ktoś kupuje pierwszy raz i nie wie na co zwrócić uwagę. W sklepie stacjonarnym to sprzedawca zazwyczaj pyta nas o wagę i wzrost, bo to przekłada się na stopień twardości. W sklepach internetowych wpisujemy te dane do filtrów wyszukiwania. Dopiero później bierzemy pod uwagę bardziej subiektywne cechy takie jak budowa, skład, czy zastosowany pokrowiec. Błędy podczas doboru twardości są jednym z najczęstszych powodów niezadowolenia po zakupie, co skutkuje zwrotami lub wymianą zakupionego towaru. Najlepszym sposobem na sprawdzenie materaca w sklepach stacjonarnych przed zakupem jest położenie się na nim. Prawda jest jednak taka, że dopiero po kilku nocach będziemy wiedzieć, czy wybraliśmy właściwą twardość. Kilka minut na materacu w salonie sprzedaży to zdecydowanie za mało. W przypadku zakupów przez internet mamy tego czasu zdecydowanie więcej. W Fabryce Dobrych Materacy jest to aż 30 dni testowanie i ewentualny zwrot! Zatem bez przeszkód możemy na własnej skórze sprawdzić, czy wybrana twardość nam odpowiada.

.

2. Prawidłowy rozmiar dopasowany do ramy łóżka

Rozmiar materaca musi przede wszystkim współgrać z szerokością i długością naszego łóżka, które z kolei zostało dopasowane do wielkości sypialni. Pod uwagę należy też wziąć wysokość ramy i samego materaca. Zbyt niski będzie powodował, że często możemy mieć bolesny kontakt z drewnianym elementem ramy łóżka. Najlepszym rozwiązaniem jest, by materac w ramie był schowany w 1/3 wysokości. Materace na łóżko sypialniane muszą być też o 2-3 centymetry węższe od ramy, w której zostaną umieszczone. Właściwie dobrany rozmiar materaca do ramy łóżka sprawi, że w nocy nie będziemy budzić się w szczelinie powstałej w przypadku niedopasowania. Gdyby jednak był za duży, może ulec uszkodzeniu, co jest podstawą do odrzucenia ewentualnej reklamacji. Właściwe więc dopasowanie materaca do łóżka to podstawa. Warto, kupując również łóżko, wybrać takiego producenta, który oferuje kompleksowe wyposażenie sypialni. Wtedy mamy pewność, że materac jest właściwie dopasowany do ramy łóżka i nie czeka na nas przykra niespodzianka przy jego wypakowaniu.

Co to długości materaca to należy pamiętać, że odpowiedni komfort snu zapewniają takie modele, które są o minimum 20 centymetrów dłuższe niż wynosi wzrost użytkownika. Co do szerokości to musimy sami zdecydować, czy chcemy w łóżku małżeńskim jeden materac podwójny czy dwa pojedyncze. Najważniejsze, by materac mieścił się w łóżku, a dokładniej jego ramie.

3. Materac na bóle pleców

.

Kiedy budzimy się z bólem kręgosłupa lub pleców, to najprawdopodobniej jest to wina materaca. Obojętnie czy nasz tryb życia jest siedzący czy bardziej aktywny, musimy nasz kręgosłup objąć szczególną opieką. A najlepiej to zrobić w nocy, kiedy odpoczywamy, a mięśnie nie są napięte i w pełni się regenerują. Stąd też powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni model, który umożliwi prawidłowe ułożenie kręgosłupa zgodnie z jego naturalnymi krzywiznami oraz będzie redukować punkty ucisku.

Zbyt ciężki człowiek na zbyt miękkim materacu zapadnie się w nim tak, że jego kręgosłup oraz cała sylwetka będzie nienaturalnie się wyginać. Zbyt lekka osoba na zbyt twardym materacu będzie spała jak na twardej desce. To sprawi, że naturalne krzywizny kręgosłupa nie będą mogły zostać zachowane, a to gwarancja porannego bólu i grymasu na twarzy po przebudzeniu. Dlatego też przed zakupem najodpowiedniejszego modelu dla naszego kręgosłupa powinniśmy zasięgnąć opinii fizjoterapeuty bądź profesjonalnego doradcy. Niektórzy producenci wyszli naprzeciw wymaganiom klientów i umieścili na swoich stronach internetowych konfigurator, w którym zawarte są sugestie co do wyboru materaca odpowiedniego na problemy z kręgosłupem. Przy zaznaczeniu właściwych odpowiedzi filtr produktów podpowie nam, jakie konkretne modele są właściwe na wrażliwy kręgosłup. Można również skonsultować się z doradcą klienta za pomocą czatu lub infolinii. Fizjoterapeuci na obolały kręgosłup stanowczo odradzają materace z wkładem wykonanym wyłącznie z pianki. Najlepszym rozwiązaniem są te z mieszanymi wkładami. Materac na zdrowy kręgosłup powinien być zbudowany zarówno z warstwy lateksu lub pianki, jak i bazy ze sprężyn kieszeniowych. To zapewni wykorzystanie ich wszystkich unikatowych właściwości. Bardzo często materace posiadają dodatkową warstwę kokosa. Mata wykonana z jego łupin to naturalny materiał, który ma właściwości utwardzające, co dla niektórych klientów z bolącym kręgosłupem może być zbawienne.

4. Problemy z alergią na roztocza kurzu domowego

Ostatni krok podczas wyboru odpowiedniego materaca to nasze problemy z alergią. To bardzo ważne, ponieważ szacuje się, że blisko 40% Polaków miało dodatni wynik testów skórnych na powszechnie występujące alergeny, głównie roztocza, trawy i brzozę. Nie dziwi więc fakt, iż każda firma produkująca materace do sypialni musi mieć w swojej ofercie również antyalergiczne modele. Zapewniają one ograniczenie gromadzenia się i rozwoju grzybów, pleśni, bakterii oraz roztoczy występujących powszechnie w kurzu domowym.

Materace dla alergików to takie, w których powietrze wewnątrz swobodnie krąży, wentylując całość. Przy każdym ruchu materac ulega ściskaniu i rozprężaniu, co powoduje, że powietrze jest transportowane do wewnątrz i wydmuchuje cały brud na zewnątrz. Najlepszymi modelami są takie, które zbudowano z różnego rodzaju pianek, a także modele kieszeniowe. Należy więc wybrać takie modele, do wykonania których użyto materiałów przewiewnych.  Są to różnego rodzaju pianki, lateks, a także warstwy naturalnego kokosa.

Warto przy wyborze rozpatrzeć modele z warstwą laktesu. Jest to specjalny wkład z perforowanymi otworami, które umożliwiają swobodny do wewnątrz dostęp powietrza. Dodatkowo nie osadzają się na nim żadne grzyby ani bakterie. Nie wchłania w swoją strukturę brudu, wilgoci ani zanieczyszczeń pochodzenia organicznego - naskórka, potu czy włosów. Dodatkowym atutem lateksu jest to, że uczulenie na lateks jest bardzo rzadkie. A jeśli w materacu użyto lateksu syntetycznego, tym bardziej jest on polecany. Podobne cechy posiadają materace z pianki termoplastycznej i wysokoelastycznej. Trzeba dodać, że termoplastyczna (zwana też visco) jest zalecana dla alergików oraz osób ze schorzeniami reumatycznymi i układu krążenia. Pamiętajmy, że aby zapobiegać koloniom niechcianych mikroorganizmów, materac powinien być umiejscowiony na odpowiednim stelażu, aby poprawić przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Czyli da się szybko kupić dobry materac?

.

Współczesny rynek materacy obfituje w niezliczoną ilość modeli do wyboru. Różnią się one od siebie składem, budową, przeznaczeniem, rodzajem pokrowca czy żywotnością, nie wspominając już o cenie. Odpowiedni materac dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji można bardzo szybko "wyłowić z morza ofert", zarówno w sklepach stacjonarnych jak i tych internetowych. Najważniejsze, aby zaufać renomowanemu producentowi, który istnieje na rynku wiele lat i z powodzeniem sprzedaje swoje produkty do tysięcy klientów. Takim producentem jest Fabryka Dobrych Materacy, w której profesjonalni doradcy przez 7 dni w tygodniu służą fachowymi poradami i potrafią rozwiać największe wątpliwości dotyczącymi wyboru właściwego rozwiązania do sypialni.

A 30-dniowy okres na ewentualny zwrot idealne rozwiązanie dla tych, u których pojawią się wątpliwości, czy wybrali właściwy model materaca.

.

 Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas