Jak uporządkować swoją szafę i przysłużyć się środowisku?
Artykuł sponsorowany
Dla środowiska możesz zrobić wiele: kupować świadomie, wybierać tylko etyczne, ekologiczne produkty, wreszcie, przyczyniać się do recyklingu, biorąc udział w ważnych dla planety inicjatywach. Każdy, nawet najmniejszy krok ma znaczenie! Jeśli nie wiesz, jak zacząć, zachęcamy Cię do… posprzątania własnej szafy. Wiosna i lato to dobry moment na drobne porządki. Zagospodaruj wolne popołudnie i do dzieła!
Jak posprzątać swoją szafę?
Jeśli nie radzisz sobie z nadliczbowymi ubraniami, a każdy dzień zaczynasz od myśli "Znów nie mam co na siebie włożyć", zacznij od... porządków w swojej szafie. Jej sprzątanie nie jest trudne, wymaga tylko odrobiny wolnego czasu i odpowiedniej organizacji - w zamian zyskasz sporo satysfakcji i dumę, że zrobiłaś coś dla siebie i dla naszej planety. Od czego należy zacząć?
- Przygotuj nieco wolnej przestrzeni na podłodze. Następnie przerzuć na nią całą zawartość szafy. Nie przejmuj się - z tego chaosu wyłoni się porządek.
- Rozpocznij przeglądanie i segregację, każdą sztukę odzieży dokładnie obejrzyj, oceń jej stan oraz zastanów się, czy często ją zakładasz. Podziel ubrania na 3 części: te, które regularnie nosisz, te, które nosisz rzadko oraz te, których z różnych powodów już nie założysz. Ostatnia sterta odzieży nie wróci do szafy. Jeśli chodzi o podniszczone ubrania, zanim zdecydujesz się je wyrzucić, przemyśl, czy drobna naprawa nie przywróci im świetności. Czasem wystarczy tylko doszyć oderwany guzik, załatać dziurę lub powtórnie zafarbować tkaninę, aby na nowo cieszyć się T-shirtem czy koszulą.
- Kiedy dokonałaś już selekcji ubrań, pora je odpowiednio ułożyć, tak, abyś o każdej porze mogła z łatwością wybrać to, czego potrzebujesz. Porządki w szafie należy robić co pół roku, dlatego teraz przygotuj swoją garderobę na letnie dni. Zimowe kurtki, swetry i płaszcze niech na razie powędrują na najwyższe półki - sięgniesz po nie dopiero za kilka miesięcy. Pozostałe ubrania i akcesoria podziel ze względu na ich typ: osobno sukienki, koszule, spodnie czy okrycia wierzchnie. Niech znajdują się na dedykowanych im półkach lub wiszą pogrupowane, np. według kolorów czy rodzaju tkaniny. Nie zapomnij o akcesoriach: apaszki i paski najlepiej powiesić na specjalnych wieszakach lub umieścić w przegródkach w szufladzie. Organizatory, pudełka i przegródki pomogą Ci sprawniej zarządzać swoją kolekcją i zapanować nad rozgardiaszem. A po skończonych porządkach patrzenie na Twoją szafę będzie już tylko czystą przyjemnością.
Co zrobić z ubraniami, których już nie nosisz?
Za duże, za małe, niemodne, nielubiane... Po gruntownym uporządkowaniu szafy z pewnością zostałaś ze stertą ubrań, których już nigdy nie założysz. Co zrobić? Na pewno nie wyrzucać! Nawet 95% ubrań nadaje się do powtórnego użycia czy przetworzenia, dlatego dołącz do akcji Wear&Share organizowanej przez Answear.com, która od 2 lat cieszy się ogromną popularnością. Wear&Share, w skrócie, polega na oddawaniu niepotrzebnej odzieży, która potem zyskuje nowe życie. Marka udostępnia materiałowy worek wielokrotnego użytku, do którego możesz spakować wszystkie tekstylia. Potem całość wystarczy przekazać kurierowi lub dostarczyć do wybranego punktu i gotowe! Akcja jest całkowicie bezpłatna, aby do niej przystąpić, zamówić worek i kuriera, wystarczy wejść na stronę: https://eko.answear.com/ . Co więcej, każdy kilogram oddanych ubrań wspiera projekt Fundacji Aeris Futuro “Czas na Las". Dzięki Wear&Share udało się zasadzić 2000 drzew, a do tej pory zebrano ponad 33 tony ubrań! Answear nadal kontynuuje swoją akcję, co więcej, planuje poszerzyć ją na inne kraje.
Jak kupować odpowiedzialnie?
Porządki to nie wszystko. Czasem potrzebujesz nowej sukienki, sneakersów czy kurtki - nowe ubrania kupuj z głową, tak, aby starczyły Ci na wiele lat, a ich produkcja nie szkodziła środowisku. Jak to zrobić? Wystarczy, że zapamiętasz kilka informacji na temat tkanin czy innowacyjnych technologii. Zacznijmy od budulca każdego ubrania, czyli materiałów. Przyjęło się, że tkaniny naturalne, takie jak: len czy bawełna są bardziej przyjazne dla naszej skóry niż włókna sztuczne.
Przewyższają także poliester ze względów ekologicznych: są biodegradowalne, a ich produkcja emituje mniejsze ilości dwutlenku węgla. Oprócz naturalności tkanin warto zwracać uwagę na ich pochodzenie i sposób produkcji. Najlepszą opcją będą certyfikowane organiczne materiały. Przykładowo, organiczna bawełna jest produkowana w sposób bezpieczny dla ekosystemów oraz farbowana nieszkodliwymi barwnikami. Koszule, jeansy, koszulki damskie i męskie oraz inne produkty z bawełny organicznej wyróżniają się także trwałością i wytrzymałością. Oprócz tego warto poszukać materiałów powstałych w wyniku recyklingu, który ma się w świecie mody coraz lepiej. Poddawać recyklingowi możemy plastik, jak i bawełnę. Materiały powstałe w wyniku ponownego przetworzenia znajdziemy w składzie ubrań, posłużą nam jako wypełnienie puchowych kurtek oraz części obuwia: podeszwy, ocieplenie czy cholewki. Ciekawą opcją jest także przetwarzanie naturalnych odpadów, np. skórek jabłka - dzięki nowoczesnej technologii w ten sposób możemy wyprodukować materiał imitujący skórę! Na taki pomysł wpadła marka Tommy Hilfiger.
Odpowiedni materiał to nie wszystko - aby powstał z niego finalny produkt, czyli ubranie lub buty, musi być przecież ufarbowany i przetworzony. To właśnie te procesy przynoszą ogromne szkody dla środowiska, czy to poprzez zużycie wody, czy wytworzenie ścieków zawierających toksyczne substancje. W miarę postępującej degradacji naszej planety, priorytetem staje się wprowadzenie nowych procesów produkcyjnych bezpiecznych dla ludzi i środowiska. Na szczęście, z roku na rok pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich znajdziemy nowe sposoby farbowania tkanin oraz pomysły na ograniczenie zużycia wody w przemyśle odzieżowym.
Odpowiadając na potrzeby klientek, które coraz większą uwagę przykładają do kwestii etyczności czy ekologiczności produktów, Answear.com regularnie poszerza asortyment o marki, ubrania, buty i akcesoria przyjazne planecie. Specjalny filtr "Planet friendly", który znajdziesz na stronie sklepu, pozwoli ci na wyszukanie modowych produktów w duchu sustainability.
Artykuł sponsorowany