Jak wybrać opony zimowe?
Artykuł sponsorowany
Opony zimowe to lepsza przyczepność nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych, takich jak lód, błoto, mroźny deszcz czy śnieg. Dowiedz się najważniejszych faktów o oponach zimowych z naszego artykułu.
Czym dokładnie są opony zimowe?
Przeznaczeniem opon zimowych jest lepsza trakcja przy niskich temperaturach. Jeśli jesteś kierowcą, który często przemieszcza się samochodem w trudnych warunkach zimowych to tego typu opony będą dla Ciebie odpowiednie.
Mieszanka i konstrukcja bieżnika
Większość opon zimowych posiada specjalistyczną mieszankę bieżnika i zaawansowaną konstrukcję, która zapewnia doskonałą trakcję i skraca drogę hamowania. W porównaniu z oponami całorocznymi, opony zimowe poprawiają skuteczność hamowania nawet o 20%! Odpowiednia mieszanka bieżnika sprawia, że opona zachowuje swoją przyczepność w trudnych, zimowych warunkach, takich jak śnieg czy lód.
Warunki drogowe
Zimowa pogoda to oczywiście nie wszystko. Opony zimowe zapewniają również zwiększoną przyczepność i lepszą kontrolę nad pojazdem również na wzniesieniach czy ostrych zakrętach, które w trudnej aurze stanowić mogą jeszcze większe wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców. Zalegający na drogach śnieg, błoto czy lód to oczywiste zagrożenia podczas jazdy - opony zimowe pomogą Ci stawić czoła temu wyzwaniu.
Warunki pogodowe
Najczęściej zadawanym pytaniem jest: "kiedy zmieniać opony na zimowe?". A zatem jakie warunki pogodowe muszą panować, aby zdecydować się na zmianę ogumienia? Powinniśmy pamiętać o zasadzie, że opony zimowe zakładamy wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura w ciągu ostatnich kilku dni spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony całoroczne, mimo tego, że są w stanie zapewnić lepszą przyczepność na zaśnieżonej czy mokrej nawierzchni, nigdy nie zagwarantują tak dobrej trakcji, jak ich zimowe odpowiedniki. Dzięki oponom zimowym jazda staje się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.
Kiedy należy zdjąć opony zimowe?
Kiedy należy zamienić opony zimowe na letnie ogumienie? Kiedy średnia temperatura ostatnich dni przekracza siedem stopni Celsjusza - wówczas warto zamontować opony letnie lub całoroczne.
Kupowanie opon zimowych - czy warto?
Jak najbardziej! Zdecydowanie się na zakup opon zimowych to bardzo dobra decyzja również z ekonomicznego punktu widzenia. Dzięki wymianie opon na zimowe będziemy oszczędzać letnie ogumienie naszego samochodu. Zamontowanie opon zimowych zapobiega szybkiemu zużyciu opon letnich czy też całorocznych i skutecznie chroni je przed surowymi warunkami aury chłodnych miesięcy. Oto kilka prostych wskazówek, o których należy pamiętać, jeżdżąc na oponach zimowych:
- Aby zachować najbardziej optymalne prowadzenie i kontrolę nad pojazdem w trudnych warunkach zimowych, zaleca się montowanie opon zimowych w zestawach po cztery sztuki - wymieniamy zatem wszystkie opony jednocześnie.
- Nawet jeśli pojazd jest wyposażony w system kontroli trakcji lub napęd na cztery koła, funkcje te mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa w warunkach zimowych. Kontrola trakcji/ABS mają na celu zapewnienie stabilności pojazdu, przeniesienie mocy i kontrolowane hamowanie. NIE optymalizują one trakcji ani przyczepności podczas wszystkich rodzajów manewrów wykonywanych zimą.
- Opony zimowe muszą mieć oznaczenie 3PMSF (Three-Peak Mountain Snow Flake). Symbol ten to certyfikat potwierdzający możliwości opon w warunkach zimowych.
Dowiedz się więcej i rozpocznij poszukiwania opon zimowych.
Artykuł sponsorowany