Jak zaprojektować kuchnię, aby była praktyczna?
Artykuł sponsorowany
Urządzając kuchnię, chcemy, by była ona zarówno stylowa, jak i praktyczna. Wbrew pozorom oba aspekty można dość łatwo połączyć – wcześniej jednak należy poznać podstawowe zasady, na podstawie których powinna być urządzona kuchnia. Projektowanie tego wnętrza może wydawać się sporym wyzwaniem, ale znając kilka podstawowych reguł, z pewnością stworzysz funkcjonalną przestrzeń.
Praktyczna kuchnia z wyraźnym podziałem na strefy
A zatem jak zaprojektować kuchnię, w której świetny styl stworzy udany duet z ergonomią? W praktycznej kuchni nie może zabraknąć wyraźnego podziału na strefy: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania. Dzięki temu nawet mała kuchnia będzie praktyczna, korzystanie z niej będzie komfortowe, a poruszanie się - łatwiejsze, mimo niewielkiego metrażu.
Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie zgodnie z zasadami ergonomii? Strefa zapasów powinna znajdować się jak najbliżej wejścia do pomieszczenia. Ta część w dobrze zaprojektowanej kuchni składa się z lodówki, zamrażarki oraz szafki na produkty, których nie trzeba trzymać w warunkach chłodniczych. Praktyczne kuchnie mają też wydzieloną strefę przechowywania - tworzą ją urządzenia zaliczane do małego AGD oraz szafki kuchenne na garnki, naczynia czy sztućce.
Zastanawiając się, jak zaprojektować kuchnię krok po kroku, nie możesz także zapomnieć o stworzeniu wygodnej strefy zmywania - w tej części projektu należy uwzględnić zlewozmywak, kosz na śmieci i ewentualnie zmywarkę. Kolejna jest strefa przygotowywania posiłków - powinna składać się z blatów kuchennych lub wyspy, na których można dodatkowo ustawić deski do krojenia czy stojak z nożami. Kuchnia praktyczna i wygodna ma również wyznaczoną strefę gotowania - tworzą ją kuchenka z piekarnikiem i opcjonalnie mikrofalówka.
Jak zrobić projekt kuchni? Zasada trójkąta roboczego
By urządzić funkcjonalną kuchnię, należy też pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Określa ona, w jaki sposób powinny być rozmieszczone podstawowe kuchenne sprzęty - lodówka, kuchenka oraz zlew. W kuchni praktycznej wymienione elementy wyposażenia znajdują się dość blisko siebie, a ich ustawienie kształtem przypomina trójkąt.
To jednak nie wszystko - sprzęty te powinny być także rozmieszczone w odpowiednich odległościach. Dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której dystans między lodówką a zlewem wynosi od 120 do 210 cm, a między lodówką a kuchenką powinna - od 120 do 270 cm. Z kolei przestrzeń między zlewem a kuchenką powinna mieć nie mniej niż 90 cm, a najlepiej od 120 do 210 cm.
Jak zaprojektować kuchnię o różnych kształtach?
Nie jest tajemnicą, że nie w każdym wnętrzu powyższe zasady uda się zastosować w dokładnie takiej postaci. Wiele zależy bowiem od układu pomieszczenia - kuchnie mogą być jednorzędowe lub przypominać literę L czy U. Praktyczne kuchnie mają jednak najróżniejsze kształty - tym samym nawet przy nietypowym układzie nie musisz rezygnować z funkcjonalności.
Jak dobrze zaprojektować kuchnię jednorzędową? W takim wnętrzu szafki i sprzęty są ustawione w jednej linii, co powoduje, że nie można w nim zastosować trójkąta roboczego. Dobrze zorganizowana kuchnia o podłużnym kształcie odznacza się ustawieniem mebli i urządzeń w określonej kolejności. Przy wejściu do pomieszczenia powinna znajdować się lodówka, a za nią blat, zlew, główny blat roboczy, kuchenka oraz ewentualnie blat pomocniczy.
Nieco łatwiejsze jest projektowanie kuchni w kształcie litery L. W tym przypadku rozmieszczenie mebli i sprzętów powinno zostać uzależnione od długości ścian. Kuchnia dobrze zaprojektowana, w której ściany mają różną długość, przy dłuższej ma ustawioną lodówkę i zlew, zaś przy tej krótszej - kuchenkę. Odpowiadając na pytanie, jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery L, nie można również nie wspomnieć o szafkach narożnych, które pozwalają na optymalne zagospodarowanie przestrzeni i zwiększenie miejsca do przechowywania.
A jak wygląda praktyczna kuchnia, której kształt przypomina literę U? W takiej sytuacji meble i sprzęty powinny zostać rozmieszczone na wszystkich trzech bokach - dwóch dłuższych i jednym krótszym. Tylko jak powinny one zostać ustawione? Najlepiej, by lodówka i kuchenka znajdowały się naprzeciwko siebie, natomiast zlew - w narożniku.