Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego?
Artykuł sponsorowany
Odbiorcy energii elektrycznej rozliczają się ze sprzedawcami na podstawie taryfy energetycznej. Odpowiednio dobrana może pomóc w zmniejszeniu rachunków. Jaką opcję wybieramy najchętniej? Odpowiadamy.
Jakie są podstawowe taryfy dla gospodarstw domowych?
Taryfa energetyczna określa kwotę, jaką będziemy musieli zapłacić za każdą zużytą kilowatogodzinę. Wartość ta może różnić się w zależności od dnia tygodnia i godzin, w jakich korzystaliśmy z prądu elektrycznego. Sprzedawcy energii oferują różne warianty taryf, w zależności od typu odbiorcy. Wyróżniamy plany cenowe dedykowane gospodarstwom domowym, małym i średnim biznesom oraz dużym firmom o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię.
Właściciele domów jednorodzinnych mogą wybrać jedną spomiędzy kilku dostępnych taryf. Są to najczęściej:
- G11 - to jednolita, stała stawka za prąd. W przypadku tej opcji koszty energii elektrycznej nie ulegają zmianie w ciągu doby.
- G12 - to dwustrefowy plan cenowy, nazywany również taryfą nocną. Stawki za kilowatogodzinę różnią się w zależności od pory dnia. Niższe koszty ponosimy w nocy (w godzinach 22.00 - 6.00) oraz w trakcie tzw. doliny dziennej (13.00 - 15.00).
- G12w - to dwustrefowa taryfa obejmująca również weekendy. Mniej płacimy w nocy oraz od godziny 22.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek.
Taryfa G11 - najpopularniejsza wśród gospodarstw domowych w Polsce
W poszukiwaniu najlepszej propozycji dla właścicieli domów jednorodzinnych warto przyjrzeć się pierwszej z wymienionych opcji. Taryfa G11 jako jednostrefowy plan cenowy zakłada, że nasze stawki, na podstawie których wyliczane są opłaty za energię elektryczną, są stałe. Ta sama cena za kilowatogodzinę obowiązuje we wszystkie dni w tygodniu oraz godziny w ciągu doby. Cena nie ulega zmianom, dlatego nie ma znaczenia, czy najczęściej korzystamy z prądu w nocy, rano czy po południu. Właśnie ze względu na dużą uniwersalność jest to taryfa najczęściej wybierana przez odbiorców prądu w gospodarstwach domowych.
Czy warto wybrać taryfę G11 dla domu jednorodzinnego?
Nie bez powodu stały plan cenowy należy do najchętniej wybieranych opcji w przypadku gospodarstw domowych. Propozycja może sprawdzić się, zarówno jeśli pracujemy w systemie zmianowym, jak i wtedy, gdy mamy regularny rozkład dnia, a noc przeznaczamy na spoczynek.
W pierwszym przypadku ustalenie stałych godzin największego zużycia prądu może okazać się niewykonalne - dlatego może nie sprawdzić się tu ani taryfa G12, ani G12w. Natomiast w drugim energia elektryczna wykorzystywana jest głównie w ciągu dnia, zatem niższa stawka nocna nie przyniesie nam wymiernych korzyści.
Innymi kwestiami, dla których warto zdecydować się na stałą stawkę za kilowatogodzinę, może być odmienny tryb życia domowników. Szczególnie gdy dom rodzinny zamieszkują osoby uczące się i aktywne zawodowo. Rodzice pracujący w rozbieżnych godzinach, dzieci uczęszczające do szkół na różnych etapach edukacji, studenci wieczorowi - to osoby, które zużywają prąd o zróżnicowanych porach dnia i nocy, nierzadko w nieregularnych cyklach. Również w tym przypadku taryfa G11 będzie najlepszym rozwiązaniem. Więcej szczegółowych informacji o korzyściach można uzyskać u sprzedawcy energii E.ON Polska.
Zmiana dotychczasowej taryfy na G11 - jak to zrobić?
W przypadku, gdy nigdy nie zmienialiśmy stawki za energię elektryczną w naszym gospodarstwie domowym, najprawdopodobniej korzystamy z grupy taryfowej G11 jako oferty domyślnej. Jeśli jednak wstępnie zdecydowaliśmy się na plan dwustrefowy, warto rozważyć, czy od tego czasu nie zaszły w naszym życiu znaczące zmiany. Takie wydarzenia jak urodzenie się dziecka albo rozpoczęcie pracy w nowym trybie może sprawić, że zużycie prądu w godzinach nocnych zauważalnie się zmniejszy, a przejście na ofertę jednostrefową okaże się korzystniejszym rozwiązaniem.
Zmiana taryfy na nową to nic trudnego. Jedyne, co musimy zrobić, to złożyć odpowiedni wniosek u naszego sprzedawcy prądu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to możliwe częściej niż raz do roku. W przypadku przejścia z oferty G12 lub G12 w na plan cenowy G11 zwykle nie ma też konieczności zmiany licznika, ponieważ większość urządzeń może zostać z łatwością przeprogramowana na tryb jednostrefowy.
Taryfa dopasowana do potrzeb mieszkańców domu rodzinnego to dobry krok do zniwelowania skutków podwyżek i odciążenie budżetu. Warto więc rozważyć dostępne opcje i postawić na optymalne rozwiązanie.
Artykuł sponsorowany