Jaki okap do kuchni? Poradnik przed zakupem
Artykuł sponsorowany
Nowoczesne okapy kuchenne to urządzenia wielofunkcyjne, dopracowane pod względem designu oraz... bardzo zróżnicowane. Oznacza to, że wybór okapu, który spełni nasze oczekiwania może okazać się trudniejszy niż nam się wydaje.
Okapy kuchenne są jednym z podstawowych (a zdaniem niektórych - niezbędnych) sprzętów AGD. Nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów po całym domu bądź mieszkaniu, ale również sprawiają, że w miejscu przyrządzania posiłków nie gromadzi się wilgoć oraz tłusty osad. Innymi słowy, jeśli posiadamy okap, dużo łatwiej jest nam utrzymać pomieszczenie w czystości. Na tym jego zalety się nie kończą! Odpowiednio dobrany sprzęt będzie bowiem ozdobą naszej kuchni i podkreślać jej stylistykę. Mnogość i zróżnicowanie dostępnych na rynku produktów może jednak przytłoczyć. Jak wybrać odpowiedni dla nas model?
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Przed zakupem okapu warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, z pewnością najlepszym pomysłem będą okapy podszafkowe i teleskopowe. Zorientować należy się także w przepisach wentylacyjnych budynku. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, dobrym rozwiązaniem będzie wyciąg, ponieważ w tym trybie okap pracuje najbardziej wydajnie oraz pozwala na spore oszczędności (m.in. na wymianie filtrów węglowych). Wyciąg podłączony zostaje do kanału wentylacyjnego i - w przeciwieństwie do pochłaniaczy - zanieczyszczenia usuwane są poza budynek i nie działają w obiegu zamkniętym.
Kolejny ważny wyznacznik to wydajność oraz poziom hałasu urządzenia. Okap powinien nie tylko skutecznie usuwać przykre zapachy, ale również nie przeszkadzać domownikom podczas odpoczynku. Dobrym pomysłem będzie też przyjrzenie się wszystkim dodatkowym funkcjom (automatyczne uruchamianie, timer czy regulacja mocy). Im więcej możliwości dostosowania okapu do naszych potrzeb, tym lepiej. Ostatnią rzeczą jest design. W tym zakresie jednak już nic nie doradzimy, ponieważ każdy ma swój własny gust i to właśnie nim powinniśmy się kierować.
Okapy kuchenne podszafkowe i teleskopowe
Okapy podszafkowe to świetna opcja dla osób, które chcą, by ten sprzęt AGD nie rzucał się w oczy i pozostawał w ukryciu. Okapy tego rodzaju pozwalają na sprytne ukrycie ich w zabudowie kuchennej. Schowanie większości elementów urządzenia przekłada się ponadto na łatwiejsze utrzymanie urządzenia w czystości - okazjonalne przetarcie zwykłą szmatką powinno w zupełności wystarczyć. Okapy podszafkowe zwykle są też stosunkowo niewielkich rozmiarów, co oznacza, że bez problemów znajdziemy dla nich miejsce nawet w niewielkich pomieszczeniach.
Okapy teleskopowe to kolejny model, który świetnie sprawdzi się w małej kuchni. Dość powiedzieć, że stosowane były już w latach 90. i do dziś cieszą się opinią bardzo praktycznego i wygodnego rozwiązania. To modele zabudowane w szafce, ale z wysuwaną dolną częścią, która wystaje poza mebel. Osoby, przykładające szczególną wagę do estetyki, powinny pamiętać, że aby uruchomić okap, trzeba go wysunąć. Oznacza to, że szafka, w której będzie się znajdować urządzenie, musi być odpowiednio krótsza. Warto też mieć świadomość, że aby okap działał prawidłowo, niezbędne jest wyprowadzenie rury do komina lub odprowadzenie poza szafkę.
Okapy kominowe i wyspowe
Okapy kuchenne kominowe to dobre rozwiązanie dla osób, które na gotowaniu spędzają więcej czasu. Ze względu na przystępną cenę i wysoką wydajność pracy to jeden z najczęściej wybieranych okapów na rynku. Co więcej, mnogość dostępnych urządzeń tego rodzaju sprawia, że łatwo dopasujemy go do naszej kuchni i gustu.
Okapy wyspowe to z kolei urządzenie najdroższe, najbardziej zaawansowane i zajmujące najwięcej miejsca. Montowane są bezpośrednio do sufitu. Cechują się ogromną wydajnością pracy oraz zróżnicowanym designem. Okapy tego typu zwykle mają ok. 90-95 cm szerokości, dlatego pomieszczenie, w którym się znajdują, musi mieć co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni.
Dopasowanie do rozmiarów kuchni, wydajność, poziom hałasu, dodatkowe funkcje oraz design - to najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Jeśli będziemy o nich pamiętać, a sprzęt zamontujemy prawidłowo - z pewnością nie pożałujemy zakupu.