Jaki wybrać mikrofon? Oto modele polecane w 2022 r.

Mikrofon już dawno przestał być gadżetem, po którego sięgają wyłącznie artyści. Dziś jest urządzeniem mogącym przydać się każdemu z nas: youtuberowi, streamerowi, podcasterowi czy graczowi.

 Mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny? To pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed zakupem. Na mikrofony pojemnościowe najczęściej natrafimy w pomieszczeniach, gdyż wymagają one zasilania. Mikrofon na statywie, ze względu na bardzo dużą czułość, używany bywa w profesjonalnych studiach nagraniowych. Modele dynamiczne częściej z kolei wybierają artyści sceniczni, ponieważ są one bezprzewodowe (na baterie), a przez to - bardziej praktyczne. Mimo że oferują nieco gorszą jakość rejestrowanego dźwięku, pozostają wytrzymalsze na uszkodzenia.

Mikrofon pojemnościowy, czyli kiedy jakość dźwięku jest najważniejsza

Mikrofon usb pojemnościowy - jego ceny w sklepie RTV Euro AGD zaczynają się już od 39,99 zł. W tej kategorii znajdziemy całe komplety, w których skład wchodzą: mikrofon, statyw oraz niezbędne do podłączenia kable USB. Urządzenia tego typu sprawdzą się zarówno w przypadku osób zajmujących się dźwiękiem w pełni profesjonalnie, jak i dopiero zaczynających przygodę z rejestrowaniem dźwięków amatorów.

Mikrofon pojemnościowy z pewnością docenią streamerzy i podcasterzy. Dlaczego? Ponieważ w tego typu aktywności wysokiej jakości dźwięk jest sprawą absolutnie podstawową. Nic bowiem tak nie psuje przyjemności ze słuchania ulubionej audycji, jak różnego rodzaju szumy. Jeśli nagrywamy sami, wybierzmy mikrofon pojemnościowy jednokierunkowy, jeśli w duecie - dwukierunkowy. Wśród bestsellerów sklepu RTV Euro AGD znajdziemy obecnie trzy modele: Elgato WAVE:1 (warto zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia 70 Hz - 20 kHz), Reinston EMIK01 oraz Reinston EMIK02.

Dobrymi opiniami użytkowników cieszy się także model Shure MV7, który przeznaczony jest do pracy z komputerami i profesjonalnymi interfejsami. Pozwala on m.in. na kontrolę barwy głosu, a jedną z dostępnych do wyboru opcji jest "głęboki głos radiowca". Oznacza to, że Shure MV7 jest świetną propozycją dla podcasterów. Zwłaszcza takich, którzy dopiero zaczynają pracować swoim głosem.

Mikrofon pojemnościowy sprawdza się też w przypadku intensywnych sesji gamingowych, kiedy emocje i zaangażowanie w rozgrywkę potrafią wziąć górę. Z pewnością przyznają to wszyscy, którzy toczyli wyrównane starcia online. Kluczową kwestią pozostaje więc brak zbędnych zniekształceń głosu. Polecenia i wskazówki, wydawane naszej drużynie muszą bowiem pozostawać wyraźne również wówczas, gdy damy upust adrenalinie. Wśród graczy najlepszą reputacją cieszą się mikrofony Razer oraz Genesis.

Mikrofony dynamiczne i do iPada

Mikrofony dynamiczne Shure to przede wszystkim modele przeznaczone do użytkowania na zewnątrz. Z tego powodu sięgają po nie głównie artyści estradowi, ale też osoby przeprowadzające sondy uliczne, nagrywające audycje w plenerze czy dziennikarze przeprowadzający wywiady poza studiem. Tym bardziej że są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak choćby wilgoć. Mimo że charakteryzują się nieco niższą czułością, pozwalają na transmisje pozbawioną dźwięków z otoczenia oraz bardziej energetyczne sceniczne występy.

Wolisz nagrywać z iPada? Obecnie nie jest to problem: każdy mikrofon do iPada standardowo wyposażony jest w końcówkę lightning, dzięki czemu nie jest już konieczne korzystanie z przejściówek. Przystępna pozostaje również cena. Mimo faktu, że produkty Apple uchodzą za jedne z droższych na rynku, w przypadku mikrofonów nie jest to prawda (ceny zaczynają się od 159,99 zł). Wśród polecanych modeli przez użytkowników znajdują się: Saramonic LavMicro U1A, LavMicro U3A oraz LavMicro 2M.

Jaki mikrofon do nagrywania kupić? To pytanie do niedawna zadawali sobie niemal wyłącznie artyści. Dziś musi zmierzyć się z nim każdy youtuber, streamer, podcaster oraz lubujący się w rozgrywkach sieciowych gracz. W odpowiedzi na zróżnicowanie oczekiwania użytkowników przybywa nowych mikrofonów, które różnią się od siebie ceną, parametrami czy oferowanymi trybami. By się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć dowolny ranking mikrofonów. To zresztą świetny pomysł nie tylko dlatego, że w ten sposób zorientujemy się w dostępnym asortymencie. Sugerowanie się wyborem innych to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie są specjalistami lub nie mają czasu na dogłębną analizę poszczególnych modeli. Te, które cieszą się największą popularnością, zwykle cieszą się nią nie bez powodu.

Artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy