Jakość życia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi zależy od właściwie dobranej ścieżki leczenia
Artykuł sponsorowany
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet dotykający co piątą Polkę, u której zdiagnozowano chorobę nowotworową . Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów, a określenie „rak piersi” oznacza schorzenia o różnym przebiegu, rokowaniu i odpowiedzi na leczenie. O ile w przypadku wczesnego raka piersi czas trwania leczenia i jego etapy można określić już na samym początku, w chorobie zaawansowanej jest ono przewlekłe, modyfikowane zależnie od odpowiedzi choroby na leczenie i tolerancji tego leczenia.
W diagnostyce nowotworu piersi konieczne jest określenie stadium zaawansowania nowotworu na podstawie stopniowania TNM (z ang.: Tumor, Nodes, Metastasis, czyli wielkość guza, obecność nowotworu w węzłach chłonnych, stopień rozsiania)[1].
Zaawansowany rak piersi może obejmować 2 jego postacie: miejscowo zaawansowanego raka piersi (III stadium rozwoju) oraz przerzutowego raka piersi, czyli rozsianego, w którym doszło do przerzutów do narządów wewnętrznych lub kości (IV stadium rozwoju).
Proces diagnostyki zaawansowanego raka piersi składa się z kilku etapów, o których pacjentka powinna porozmawiać szczegółowo z lekarzem. Jednym z nich jest ocena stanu receptorów hormonalnych oraz ekspresji receptora HER2 dokonana z biopsji gruboigłowej guza pierwotnego lub przerzutu. Od wyników zależy określenie podtypu biologicznego nowotworu, a tym samym dobór leczenia, które może przynieść największe korzyści pacjentce. W przypadku pierwotnie zaawansowanego raka piersi biopsja jest wykonywana na początku ścieżki diagnostycznej. W przypadku nawrotu często ponownie wykonuje się biopsję, z ponownym oznaczeniem receptorów[2]. Diagnostyka obejmuje także m.in. wywiad, badania obrazowe oraz inne badania zlecone przez lekarza prowadzącego w zależności od potrzeb[3].
Większość pacjentek nie zna podtypu biologicznego swojego nowotworu
Wybór ścieżki leczenia odbywa się w sposób spersonalizowany, z uwzględnieniem cech biologicznych nowotworu, skuteczności dotychczasowego leczenia, nasilenia objawów choroby, a także ogólnego stanu zdrowia oraz preferencji pacjentki. Dzięki poznaniu podtypów raka piersi możliwe stało się lepsze dostosowanie leczenia dla konkretnej pacjentki. Nowe leki coraz lepiej kontrolują przebieg choroby, także zaawansowanej. Coraz częściej mówi się o przerzutowym raku piersi jako chorobie przewlekłej.
Jednak jak wynika z raportu wydanego w ramach kampanii "Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej!", 65% spośród wszystkich uczestniczek badania nie wie, jaki podtyp nowotworu został u nich zdiagnozowany, 49% respondentek nie potrafi ocenić, czy jest leczona najlepszą możliwą terapią[4].
A to wiedza jest wielkim sprzymierzeńcem w chorobie. Im pacjentka więcej wie i rozumie, tym łatwiej jej przejść przez proces diagnozy i leczenia. Jakie pytania pacjentka powinna zadać podczas wizyty lekarskiej?
- Jaki mam typ nowotworu?
- Co oznacza stopień zaawansowania mojego nowotworu?
- Jakie są wszystkie możliwości leczenia mojego nowotworu, w tym aktualnie refundowane w Polsce?
- W jakim ośrodku/placówce medycznej/oddziale szpitalnym będę leczona?
- Czy podczas leczenia będę odczuwała ból i jak bardzo może być on silny?
- Jak zmieni się moje życie?
- Czy podczas leczenia będę mogła pracować? W jaki sposób i jak długo?
Pełna lista pytań znajduje się na stronie www.zaawansowanyrakpiersi.pl
Leczenia zaawansowanego raka piersi
Jeszcze do niedawna kobiety ze zdiagnozowanym zaawansowanym rakiem piersi miały niewielki wybór ścieżek leczenia, ograniczający się do chemioterapii czy radioterapii. Stały postęp, jaki dokonuje się w onkologii, daje nadzieję w walce z zaawansowanym rakiem piersi. Celem obecnie stosowanych terapii jest zapewnienie jak najdłuższego życia przy zachowaniu jego jak najlepszej jakości. Leczenie może obejmować wiele linii, a lekarz w zależności od odpowiedzi na stosowaną dotychczas terapię, decyduje o dalszym postępowaniu. Nowoczesne terapie obejmują leczenie m.in. hormonoterapię stosowaną w skojarzeniu z lekami celowanymi (inhibitorami CDK 4/6 w przypadku HR+ HER2-ujemnego zaawansowanego raka piersi lub leczeniem anty-HER2 w przypadku HR+ HER2-dodatniego zaawansowanego raka piersi) czy immunoterapię. Chemioterapia powinna być zarezerwowana i stosowana u chorych z masywnym rozsiewem choroby zagrażającym życiu pacjentki i nasilonymi objawami.
Kampania, by wiedzieć więcej
Więcej informacji na temat dostępnych ścieżek leczenia w zaawansowanym raku piersi oraz listę placówek, które mogą udostępnić refundowane w Polsce opcje terapeutyczne, znajdą Państwo w serwisie edukacyjnym, który powstał w ramach kampanii "Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej!"
Kampania skierowana jest zarówno do kobiet, u których rozpoznano zaawansowanego raka piersi, jak i ich najbliższych: rodziny, przyjaciół, znajomych. Jej inicjatorem jest Novartis Poland we współpracy z partnerami: Federacją Stowarzyszeń "Amazonki", Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacją Onkocafe, Fundacją Rak’n’Roll Wygraj Życie, Fundacją OmeaLife oraz Polskim Stowarzyszeniem Pielęgniarek Onkologicznych.
Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Novartis Poland, PL2208198007
[1] Jassem, M. Krzakowski (red.), Rak piersi, Praktyczny Przewodnik dla Lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2019, s. 46
[2] J. Jassem, M. Krzakowski (red.), Rak piersi, Praktyczny Przewodnik dla Lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2019, s. 86-88, 211
[3] J. Jassem, M. Krzakowski (red.), Rak piersi, Praktyczny Przewodnik dla Lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2019, s. 51
[4] Raport "Pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi w Polsce: wiedza na temat choroby, komfort życia i sytuacja zawodowa", Warszawa 2020, https://zaawansowanyrakpiersi.pl/wp-content/uploads/2022/05/NOVARTIS_Raport_Zaawansowany_Rak_Piersi.pdf, dostęp: 09.08.2022