Kalendarz ciąży – czego spodziewać się w kolejnych miesiącach ciąży?
Artykuł sponsorowany
Każda mama, zwłaszcza podczas pierwszej ciąży, zastanawia się, jak szybko rozwija się jej dziecko w kolejnych miesiącach. Kiedy zaczyna bić serduszko? Kiedy pojawiają się rysy twarzy, nosek i oczka? Kiedy dziecko zaczyna zwijać dłoń w piąstkę? Tym myślom często towarzyszą pytania o to, co może robić mama. Czy dziecko słyszy słuchaną przez nią muzykę? Czy zjedzony w ciąży smakołyk może mu zaszkodzić? Zobacz, czego spodziewać się w kolejnych tygodniach tego wyjątkowego stanu!
Kiedyś młode mamy miały do dyspozycji głównie podręczniki i porady swoich mam i babć i to z nich dowiadywały się, jak będzie reagowało ich ciało w kolejnych dniach ciąży i jak rozwija się dziecko. Teraz takim wsparciem dla mam jest kalendarz ciąży (https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/), czyli narzędzie dostarczające wiedzy, co dzieje się z ciałem kobiety i rozwijającego w nim płodu w kolejnych dniach ciąży. Zobacz nasz skrócony kalendarz i przygotuj się na zmiany Twojego ciała. Co jest całkowicie normalne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju?
I trymestr
To czas, kiedy pojawią się pierwsze objawy, przez które zaczniesz przypuszczać, że jesteś w ciąży. To "klasyczne" i wszystkim znane mdłości (niekoniecznie i nie tylko występujące z samego rana!), częste oddawanie moczu, niestrawność). Wystąpienie tych objawów już powinno skłonić Cię do wykonania testu ciążowego. Z czasem mdłości zostaną zastąpione przez jedzeniowe kaprysy. W tym czasie możesz też potrzebować biustonosza o większej miseczce - piersi robią się zdecydowanie większe, mogą też pobolewać. Powoli zaokrągla się brzuszek, uniemożliwiając korzystanie z ubrań, które miałaś dotychczas. Może też towarzyszyć Ci ogólny spadek energii, senność i zmęczenie, które będą przeplatać się z wahaniami nastroju.
II trymestr
Twój brzuch robi się coraz większy, co może powodować problemy z przyjęciem wygodnej pozycji podczas snu. Z czasem może też zacząć dokuczać Ci bolesność nóg. Zaletą tego okresu jest zwiększony temperament i znacznie wyższe libido! W tym czasie możesz dawać mu upust w pełni bezpiecznie dla swojego dziecka. II trymestr to też czas, gdy rozwijające się w Tobie dziecko coraz bardziej upodabnia się do człowieka, rozwijają się jego narządy płciowe, a podczas badań można rozpoznać płeć dziecka. Rozwijają się też narządy wewnętrzne dziecka - mózg, serce, płuca. Uważaj na to, jakiej muzyki słuchasz - Twoje dziecko już słucha jej razem z Tobą!
III trymestr
Dolegliwości ciążowe stają się coraz większe. To czas, w którym większość mam nie może doczekać się rozwiązania, nie tylko dlatego, żeby w końcu zobaczyć upragnione dziecko, ale też dlatego, że ciąża coraz częściej daje im w kość. Masa ciała znacznie się zwiększa, a pokaźnych rozmiarów brzuch uniemożliwia normalne funkcjonowanie, choćby schylanie się czy zasznurowanie butów. Ze zwiększoną masą ciała coraz trudniej radzi sobie kręgosłup (coraz częściej zaczyna boleć) i nogi, które stają się coraz bardziej obrzęknięte. W tym czasie również dziecko znacznie przybywa na wadze, rozwija się jego układ nerwowy. To moment, w którym u maluszka rozwijają się włoski i paznokcie, a skóra upodabnia się do skóry jego rodziców.