Kupujesz łóżko? Nie popełnij tych błędów!

Wybór łóżka do sypialni tylko z pozoru jest prostą sprawą. W praktyce okazuje się, że łatwo w tej kwestii popełnić błędy, które znacznie obniżą komfort korzystania z pomieszczenia, a przede wszystkim — jakość snu. Czego należy się wystrzegać, poszukując idealnego dla siebie łóżka?

Niewłaściwy rozmiar łóżka

Rozmiar łóżka ma istotne znaczenie dla komfortowego wypoczynku. Musi być on dopasowany do wielkości pomieszczenia, osobistych preferencji, a przede wszystkim - liczby osób, które mają w nim spać. 

Wiele dostępnych na rynku łóżek opisanych jako jednoosobowe ma szerokość 90-100 cm. W praktyce jednak jest ona zbyt mała dla dorosłego człowieka. O wiele lepszym wyborem będą modele mające szerokość około 120-140 cm, które zapewnią Ci naprawdę wygodny sen. Sprawdzą się także przy okazjonalnym spaniu we dwójkę.

Minimalna szerokość łóżka dla pary to 160 cm. Nawet jeśli dysponujecie naprawdę małą sypialnią, nie polecamy wybierania węższego mebla. Jeżeli zaś Wasza sypialnia jest wyjątkowo przestronna, warto rozważyć model o szerokości 180 lub 200 cm.

Nieodpowiedni materac

Nie ulega wątpliwości, że materac stanowi element łóżka mający kluczowe znaczenie dla jakości nocnego wypoczynku. Powinien być on idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika. W praktyce jest to kwestia, w której najwięcej osób popełnia błędy. Te z kolei mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Najczęstsze skutki spania na nieodpowiednim materacu to bóle i sztywność pleców, problemy z zasypianiem, ból głowy oraz obniżony nastrój i uczucie zmęczenia w ciągu dnia. 

Aby ustalić, jakiego materaca potrzebujesz, musisz wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • swój wzrost oraz wagę — im wyższa masa ciała, tym twardszy powinien być materac;
  • wiek - zaleca się, by osoby starsze unikały zbyt twardych łóżek, szczególnie jeśli mają problemy z krążeniem;
  • pozycję, w jakiej najczęściej śpisz;
  • problemy zdrowotne - osoby borykające się m.in. ze schorzeniami kręgosłupa przed zakupem materaca powinny skonsultować się z ortopedą. Jeśli zaś Twoim problemem są alergie lub choroby układu oddechowego, zadbaj o to, by wybrać model wykonany z antyalergicznych i antybakteryjnych materiałów.

Mebel niedopasowany do wnętrza

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym warto szczególnie zadbać o stworzenie spójnej aranżacji. W uporządkowanym, harmonijnym otoczeniu o wiele łatwiej jest się zrelaksować i wyciszyć. Pamiętaj o tym podczas wybierania łóżka. Zanim wybierzesz się na zakupy, przeanalizuj styl, w jakim utrzymane są pozostałe meble oraz całe wnętrze. Dzięki temu unikniesz kupna produktu, który zachwyci Cię w sklepie, ale w nie pasującym doń otoczeniu straci cały swój urok. W dodatku nawet najpiękniejsze łóżko, którego styl "gryzie się" z pozostałymi elementami wystroju szybko zacznie Cię po prostu denerwować. A to zdecydowanie przeszkadza w codziennym wypoczynku.

Nieodpowiedni zagłówek

Wiele osób podejmuje decyzję o zakupie danego łóżka wyłącznie na podstawie jego wymiarów oraz wyglądu. Zagłówek jest często traktowany jako element pełniący jedynie funkcję estetyczną. W niektórych sytuacjach ma on jednak kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania łóżka. 

Jeżeli należysz do osób, które uwielbiają spędzać w łóżku długie godziny na lekturze lub oglądaniu filmów, zwróć szczególną uwagę na kształt zagłówka. Powinien być on nieco odchylony do tyłu, ustawiony raczej pod ukosem niż prostopadle do materaca. Jeśli masz taką możliwość, wybierz łóżko z odpowiednio wyprofilowanym zagłówkiem obitym tkaniną i pianką tapicerską, dzięki której będzie on jeszcze wygodniejszy.

Liczba kwestii, o których trzeba pamiętać podczas wyboru łóżka, sprawia, że każdy może popełnić błąd. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z naszymi poradami, a najlepiej — zanotować, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Pozwoli to zminimalizować ryzyko sytuacji, w której zakupiony mebel będzie po prostu niewygodny bądź źle dopasowany do wnętrza, w którym ma się znaleźć. Pamiętaj też, że zawsze możesz poprosić o pomoc sprzedawcę lub doradców w salonie meblowym. Dzięki temu o wiele łatwiej znajdziesz swoje wymarzone łóżko, które będzie Ci doskonale służyć przez długi czas.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy