Ława czy stolik kawowy? Co wybrać do salonu?
Artykuł sponsorowany
Delikatny, eteryczny i niewielki stolik kawowy, czy solidna, duża ława? Na które rozwiązanie się zdecydować? Przeczytaj poniższy tekst i wybierz najlepszą opcję!
Czy ława i stolik kawowy to różne określenia na ten sam mebel?
Choć określeń "ława" i "stolik kawowy" używa się zamiennie, to jednak wato zwrócić uwagę, że producenci i sprzedawcy najczęściej ławą określają niski, lecz stosunkowo duży stół o mocnej budowie, na planie prostokąta, stawiany w sąsiedztwie sofy czy foteli w pokoju przeznaczonym do wypoczynku.
Stolik kawowy natomiast, zwykle jest niewielkich rozmiarów i odznacza się mniej masywną budową niż ława. Większa dowolność projektowa dotyczy również jego kształtów. Poza prostokątnymi, stoliki mają również blaty kwadratowe, okrągłe oraz o innych, fantazyjnych formach.
Kiedy wybrać ławę, a kiedy stolik?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ławy lub stolika, pomyśl o roli mebla w twoim salonie. Kiedy wiesz, że będziesz używać go jedynie do odstawienia filiżanki z kawą i odłożenia pilota do telewizora, skłoń się raczej ku stolikowi. Jeżeli jednak, co ma miejsce zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, taki mebel będzie pełnił wiele funkcji, łącznie ze spożywaniem posiłków, warto zdecydować się na solidną, dużą ławę.
Poza rolą mebla, ważna jest oczywiście aranżacja pokoju, do którego jest przeznaczony, a nawet kompozycja samego miejsca wypoczynku. Przy zdecydowanie małym metrażu lepiej postawić na mniej masywny stolik kawowy. Jeśli będzie wielofunkcyjny, nie musi mieć niewielkich rozmiarów. Chodzi raczej o jego "lekkość" wizualną. Duża, drewniana, "przysadzista" ława będzie prezentować się zawsze "ciężej", niż szklany blat oparty na metalowej konstrukcji ramowej, nawet jeśli są tych samych rozmiarów.
Z kolei w dużych salonach, zwłaszcza przy masywnych, tradycyjnych meblach, korzystniej będzie wyglądać równie "solidna" ława. Niewielki stolik może okazać się nie tylko zbyt mały proporcjonalnie, ale także prawdopodobnie będzie utrudniał korzystanie np. z dużego narożnika. Umieszczony w jednym jego końcu, nie będzie służył osobom znajdującym się w drugiej części sofy. Rozwiązanie, w którym musimy wstawać z kanapy, żeby odłożyć na stolik kubek z herbatą nie jest na pewno komfortowe.
Stolik i ława - w komplecie z innymi meblami, czy nie?
Kolejną kwestią, którą trzeba rozstrzygnąć, decydując się na stolik, jest zakup mebla w komplecie z innymi lub jego dobór z szerokiej oferty innych modeli. Nie istnieją reguły, które wskazują na słuszność lub niesłuszność każdego z założeń. Projektanci wnętrz promują zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie, jednak pod pewnymi warunkami.
Jeśli nasz salon jest duży i mamy w nim sporo sprzętów, urządzanie go kompletem mebli może przynieść nieciekawy efekt. Dwie identyczne komody, trzy regały, stolik RTV i jeszcze ława lub stolik kawowy w tym samym stylu i kolorze, zwykle będą po prostu zbyt przytłaczającym rozwiązaniem. Warto wówczas zastanowić się nad zakupem stolika czy ławy, który w jakiś sposób będzie nawiązywał do pozostałych mebli (np. kolorem detali), ale jednocześnie wyraźnie się od nich odcinał wyglądem.
Z kolei w minimalistycznie urządzonym salonie, gdzie poza sofą i fotelem jedynym meblem jest szafka RTV, zakup stolika "do kompletu" może okazać się bardzo korzystny dla ogólnego wizerunku wnętrza.
Kontrast, czy dopasowanie? Na co się zdecydować?
Jeśli przy wyborze mebli do salonu korzystasz z usług profesjonalnego projektanta wnętrz, zwykle dobrze zrobisz, jeśli zaufasz jego wyczuciu. Kiedy proponuje ci wybór stolika kawowego czy ławy na zasadzie kontrastu, możesz mieć pewność, że twój salon będzie nadal stanowił spójną całość. Nawet jeśli projektant zdecyduje się zestawić minimalistyczne i ultranowoczesne, czarne meble ze stolikiem retro z kutego żelaza malowanego na złoto.
Podobnie możesz postąpić, jeśli wiesz, że masz ponadprzeciętny zmysł smaku i po prostu umiesz zestawiać ze sobą różne meble tak, że ostatecznie tworzą doskonałą kompozycję. Jeżeli jednak nie jesteś pewien swoich umiejętności aranżacyjnych, wybierz mebel, który będzie dopasowany do pozostałych, choćby formą lub kolorem. Takie rozwiązanie, choć z pewnością zachowawcze, będzie jednak prezentować się zawsze dobrze.
Artykuł sponsorowany