Litowe, alkaliczne czy cynkowe: na co zwrócić uwagę przy wyborze małych baterii
Artykuł sponsorowany
Choć obecnie większość urządzeń ładujemy z sieci przy pomocy kabla USB, to w urządzeniach zużywających mało energii wciąż potrzebujemy baterii. Zabawki, piloty, zegarki – wciąż istnieją przedmioty, które wymagają zasilenia bateriami. Do wyboru mamy te litowe, alkaliczne lub cynkowe. Czym się różnią i które z nich sprawdzają się najlepiej?
Baterie litowe
Baterie litowe wykorzystywane są m.in. do zasilania zegarków, gier i zabawek, urządzeń do higieny osobistej, kalkulatorów, domowych sprzętów medycznych. Sprawdzają się także jako baterie do pilota samochodowego. Wyróżniają się odpornością na znaczne wahania temperatur (od -40°C do +65°C), a ich napięcie wyjściowe wynosi 3 V. Dzięki wysokiej gęstości energii zawierają jej niemal trzy raz więcej niż odpowiadające im baterie alkaliczne. Energię utrzymują nawet do 10 lat.
Baterie alkaliczne
Baterie alkalicznych wyróżniają się długą żywotnością. Są aż 40 razy bardziej wytrzymałe niż standardowe. Świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach - zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach. Baterie alkaliczne nadają się tylko do jednorazowego użytku, ale na rynku dostępne są ładowarki do akumulatorów, którymi możemy je naładować. Nie oznacza to, że taka bateria jest nieśmiertelna, po naładowaniu nie są już tak wydajne jak wcześniej, a po około 25 razach nie będą już nadawały się do użycia. Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia do ładowania baterii, wybierzmy takie, które kontroluje proces ładowania i wyłącza się, gdy skończy pracę. W innym wypadku może dojść do zniszczenia baterii, a nawet zapłonu!
Gdzie wykorzystujemy baterie alkaliczne? Sprawdzają się do urządzeń o dużym poborze prądu. Zasilimy nimi golarki, szczoteczki do zębów, kontrolery do gry czy aparaty. Dzięki dużej pojemności możemy je stosować w urządzeniach, które muszą być włączone przez całą dobę. Takie baterie mają trwałość od 5 do 7 lat.
Baterie cynkowe
Mamy jeszcze do wyboru baterie cynkowe. Ich alkaliczne odpowiedniki dostarczają więcej energii, jakie są więc przewagi ogniw cynkowych? Najważniejszą ich zaletą jest koszt. Doskonale więc sprawdzają się w urządzeniach, które pobierają mało energii. Możemy ich używać w pilotach do telewizorów czy czujnikach dymu. Sprawdzą się także jako baterie do latarek. Użycie takich baterii pozwoli nam długo korzystać z urządzenia i jednocześnie nie przepłacać.
Paluszki
Prócz tego, że baterie różnią się rodzajem zastosowanej technologii, to jeszcze różnią się budową. Najczęściej mamy do czynienia z paluszkami. Baterie paluszki mogą mieć różne wielkości. Przeważnie nowe urządzenia wymagają rozmiaru AA (większe) lub AAA (mniejsze), ale istnieją również grubsze baterie (C i D). Dawniej wiele sprzętów zasilanych było płaskimi bateriami 9V. Jeśli chcemy uruchomić starsze urządzenie, to warto wiedzieć, że takie baterie nadal można kupić.
Baterie guzikowe
Do niewielkich sprzętów wkłada się tzw. baterie guzikowe zwane powszechnie pastylkami. Stosuje się je m.in. w zegarkach, kalkulatorach, pilotach samochodowych, niektórych zabawkach czy sprzętach medycznych, np. aparatach słuchowych. Są to zatem urządzenia małych rozmiarów o niskim poborze energetycznym, które wymagają małego, ale stabilnego źródła zasilania. Miniaturyzacja urządzeń sprawiła, ze obecnie da się wykonać niewielkie, a jednocześnie wydaje sprzęty oraz baterie. Pastylki mogą być alkaliczne, litowe lub srebrowe.
Artykuł sponsorowany