Reklama

Reklama

Małopolska na rowery, czyli trasy dla każdego!

Koniec wakacji to nie koniec sezonu rowerowego! To właśnie wrzesień oferuje stabilną pogodę oraz często piękne słoneczne dni, które idealnie nadają się na wycieczki. Jeśli chcecie zobaczyć i poczuć złotą polską jesień, złapać oddech i odpocząć przed kolejnym nadchodzącym tygodniem wsiadajcie na rower i przemierzajcie rowerowe trasy Małopolski.

Poniżej podpowiadamy, dokąd wybrać się na krótkie i dłuższe wypady rowerowe z przyjaciółmi lub z najmłodszymi. Pamiętajcie, aby miło spędzić czas, odpocząć w otoczeniu przyrody i zachwycić się krajobrazem oraz babim latem nie trzeba wyjeżdżać daleko. Wystarczy wybrać jedną z proponowanych wycieczek, wsiąść na rower i ruszyć przed siebie. Małopolska czeka i zachwyca o każdej porze roku, przekonajcie się sami!

Małopolska na rowery!

Województwo małopolskie jest idealnym miejscem na wypady rowerowe. Główny atut to różnorodna topografia terenu: od pagórków po płaskie drogi, od lasów po pola i urokliwe miasteczka kryjące ciekawe zabytki i wielowiekowe tradycje. Dzięki projektowi VeloMałopolska odkrywanie tych miejsc na rowerze jest jeszcze łatwiejsze. W ramach projektu wytyczono osiem malowniczych tras rowerowych, które docierają w każdy rejon województwa. Gotowe do jazdy są już: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec oraz VeloNatura i VeloMetropolis. Trasy przebiegają m.in. przez Puszczę Niepołomicką, Pieniny, Tatry, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim i oczywiście Kraków. Z założenia wszystkie posiadają utwardzoną nawierzchnię i są odseparowane od ruchu samochodowego lub poprowadzone drogami lokalnymi o małym natężeniu ruchu. W dodatku trasy stykają się z liniami kolejowymi, dzięki czemu rowerzyści mogą dotrzeć na wybrane trasy pociągiem. Projekt VeloMałopolska otworzył ścieżkę dla długodystansowej turystyki rowerowej oraz dla początkujących oraz niedoświadczonych turystów. Dzięki dobrej nawierzchni, małym przewyższeniom oraz miejscom odpoczynku przy trasach, turystyka rowerowa stała się łatwo dostępna dla różnych grup turystów i każdy może znaleźć wycieczkę dopasowaną do swoich potrzeb.

Reklama

Trasy spod znaku VeloMałopolska, to tylko część rowerowej oferty regionu. Małopolska ma do zaoferowania ponad 3 000 km szlaków rowerowych o różnym poziomie trudności — zarówno miłośnicy górskiej jazdy MTB, kolarstwa szosowego oraz bikepackingu znajdą tutaj coś dla siebie.

VeloCzorsztyn

Najsłynniejsza i najchętniej odwiedzana trasa rowerowa w Małopolsce, poprowadzona została wzdłuż brzegów Jeziora Czorsztyńskiego. Piękne widoki, idealna nawierzchnia, bogate zaplecze gastronomiczne oraz noclegowe gwarantują wymarzoną wycieczkę rowerową. VeloCzorsztyn to popularna nazwa Ścieżki wokół Jeziora Czorsztyńskiego, której północny fragment pokrywa się z VeloDunajec.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Nie wszystkim wiadomo, że jeden z najsłynniejszych szlaków turystycznych w Polsce — Szlak Orlich Gniazd, ma swój wariant rowerowy. Czerwony rowerowy szlak o długości ok. 190 km łączący Kraków z Częstochową, jest prawie o 30 km dłuższy od pieszego i znacznie trudniejszy, ze względu na tereny piaszczyste i przewyższenia. Na wyprawę wybierzcie koniecznie rower z szerszymi oponami.

Szlak Wokół Tatr

Szlak przebiega przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza. Trasa nawiązuje do dziedzictwa historyczno-kulturowego: najstarszej sieci osadniczej, starych szlaków handlowych (solnego, jantarowego oraz winnego), zabytków architektury w tym drewnianego budownictwa ludowego, wyjątkowego folkloru i sztuki ludowej oraz niepowtarzalnych walorów krajobrazowych regionu tatrzańskiego. Szlak to w większości drogi o utwardzonej nawierzchni i odseparowane od ruchu samochodowego.

Schroń się w cieniu drzew!

Przez Puszczę Niepołomicką poprowadzonych jest kilka wariatów wycieczek rowerowych. Jest to idealne miejsce na rodzinny wypad rowerowy. Należy pamiętać o zabraniu mapy, można ją wydrukować ze strony internetowej lub zapisać ślad trasy na telefonie, bo przy tak dużej liczbie szlaków, łatwo o pomyłkę,

Planując podróż warto skorzystać z Miejsc Przyjaznych Rowerzystom - to m.in. punkty gastronomiczne, obiekty noclegowe i atrakcje turystyczne posiadające udogodnienia dla rowerzystów. A tym, którzy na trasie lubią gubić się tylko celowo, polecamy m.in. aplikacje na telefon administrowaną przez PTTK: Szlaki turystyczne Małopolski oraz tegoroczną nowość - bezpłatną aplikację/nawigację rowerową: Rowerowa Małopolska. W punktach informacji turystycznej w ramach MSIT, można otrzymać bezpłatne wydawnictwo pn. Małopolska na rowery okiem blogosfery.

Więcej inspiracji na stronie internetowej: narowery.visitmalopolska.pl.


Projekt sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego przez Małopolską Organizację Turystyczną w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy