Reklama

Reklama

Małopolska w rytmie eko, czyli bądź bliżej natury

Marzysz o wypoczynku z dala od zgiełku, tłumu i zatłoczonych ulic? Chcesz oczyścić umysł, naładować baterie pozytywną energią płynącą prosto z natury? Pragniesz odkrywać to, co nieznane, poznać miejsca nieoczywiste? Nic prostszego, zostań ekoturystą i podróżuj po Małopolsce, oczywiście w rytmie eko.

Ekoturystyka? Czyli o co chodzi...

Ekoturystyka to kameralne odkrywanie i poznawanie wyjątkowych miejsc, zabytków, ludzi, ich kultury, tradycji. To podróżowanie w rytmie przyrody, aktywne i uważne odkrywanie tego co nas otacza, zwiedzanie miejsc wyróżniających się bogactwem naturalnego krajobrazu i unikatową kulturą. Dzięki ekoturystyce mamy szansę doświadczyć piękna przyrody z dala od głównych szlaków, poczuć emocje odkrywcy, smakować lokalnych specjałów, nawiązać nowe przyjaźnie, zachwycić otaczającym światem, nie szkodząc naturze.

Zjawisko ekoturystyki jest odpowiedzią na wygodne odbywanie podróży, luksusy, szybkie tempo zwiedzania, tak żeby "zaliczyć" jak najwięcej miejsc w jak najkrótszym czasie i odhaczyć kolejne punkty w stresie i pośpiechu, czy też leżakować przy basenie nie oglądając nic poza ogrodzeniem hotelu. Ekoturysta wychodzi daleko poza mury "all inclusive" podążając w zupełnie innym kierunku i stawia na całkowicie inne wartości. Posiada wysoką świadomość ekologiczną, stara się żyć w zgodzie z przyrodą, z którą obcuje i odbić jak najmniejsze piętno na środowisku, które go otacza. Świadomie i z własnej woli wybiera miejsca nieoczywiste, skupia na doznaniach i przeżyciach, które oferuje mu otoczenie, eksploruje pobliskie miejscowości, poznaje lokalną społeczność, jej kulturę, język, obyczaje, smakuje lokalnych produktów. Chłonie całym sobą każdy aspekt miejsca, w którym przebywa.

Reklama

Czyż nie brzmi to obiecująco? Wyciszenie, uwolnienie umysłu od otaczającego nas zgiełku, codziennego świata i ucieczkę w całkowitą harmonię? To wszystko ma Wam do zaoferowania Małopolska, która obfituje w miejsca idealne dla turystyki w rytmie eko.

Kraków i okolice w rytmie eko!

Czy można zwiedzić Kraków w rytmie eko? Oczywiście - stolica Małopolski zaskakuje wieloma nieodkrytymi zakątkami, tajemnicze Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, szlak rzeźb Bronisława Chromego, Łąki Nowohuckie, szlaki piesze w Lesie Wolskim, Podgórkach Tynieckich, to tylko niektóre  wyjątkowe ekoatrakcje turystyczne. Dodatkowo Kraków otaczają z każdej strony prawdziwe perełki - skarby natury i kultury, często związane z dawnymi wsiami wcielonymi później do miasta, takimi jak stare Dębniki albo Bronowice Małe, kojarzone z artystyczną bohemą Młodej Polski i "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego.

Oddalając się kilkanaście kilometrów od granic Krakowa, możemy uciec od zgiełku tętniącego życiem miasta w poszukiwaniu kontaktu z naturą... Podróżując na wschód można zachwycić się sielskim krajobrazem Pogórza Wiśnickiego, podziwiać Zamek w Wiśniczu i ruszyć szlakiem starodawnych legend odkrywając tajemnice przeszłości. Aktywnych na pewno zachęci kajakowa wyprawa rzeką Dłubnią i wycieczka rowerowa śladem niepołomickiego żubra. Ojcowski Park Narodowy również potrafi zaskoczyć mało znanymi zakątkami, które warto odkrywać podczas pieszych i rowerowych wędrówek.

Małopolski biegun ciepła!

A gdyby tak ruszyć rowerem malowniczą Doliną Dunajca, odwiedzić podtarnowskie winnice na skąpanych w słońcu południowych zboczach pagórków otaczających Tarnów - perłę renesansu i polski biegun ciepła, skosztować lokalnych produktów, wśród których króluje "Piękny Jaś" idealny na fasolową... Z kolei Zakliczyn i Ciężkowice potrafią magicznie przenosić w czasie i zachwycać urokiem miasteczka galicyjskiego. W tym rejonie nie braknie też  atrakcji dla piechurów - Pogórze Ciężkowickie ze Skamieniałym Miastem, i pasmo Brzanki zaspokoją potrzebę pieszych wędrówek leśnymi ścieżkami. Szlakiem ścieżek rowerowych VeloDunajec i Wiślaną Trasa Rowerową dotrzeć można do niezwykłego Zalipia, które oczaruje widokiem tradycyjnie malowanych zabudowań.

Na każdym kroku napotkamy tutaj pozostałości dawnej drewnianej zabudowy, założeń dworsko-parkowych, historyczne cmentarze i miejsca na Źródlanym Szlaku. Poznamy tradycje barwnego rzemiosła ludowego, do dzisiaj kultywowane przez mieszkańców Ryglic, Żurowej czy Zalasowej - bibułkarstwa, wyrobów drewnianych, malowania pisanek i dekorowania motywami kwiatowymi. Na Powiślu Dąbrowskim znajdziemy ślady Ikara znad Dunajca - Jana Wnęka, projektanta machiny latającej skonstruowanej na wzór skrzydeł ptaków czy nietoperzy.

Podążając ku zachodowi...

W drodze z Krakowa w stronę Wadowic nie sposób ominąć Lanckorońskiego Wzgórza z kojącym widokiem na faliste wzgórza, łąki i lasy. Mówi się, że w tej bajkowej krainie mieszkają anioły, a widoki na faliste wzgórza pokryte barwną mozaiką pól łąk i lasów od lat inspirują artystów, którzy chętnie właśnie w Lanckoronie poszukują natchnienia. Drewniana architektura miasta urzeka niezwykłą urodą i sielskim charakterem. Stąd też już niedaleko na Kalwaryjskie Dróżki i do Klasztoru Ojców Bernardynów, obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spacerując tutaj można nie tylko fantastycznie wypocząć, ale także naładować akumulatory, czy wyciszyć myśli.

W pobliskiej Dolinie Karpia, na smakoszy czeka królewska ryba, a w samej okolicy spotkamy wielu lokalnych wytwórców, którzy podzielą się swoją pasją do pszczelarstwa, wikliniarstwa, ceramiki, malarstwa czy kulinariów. Dolina jest także ostoją ptaków, żyją tu gatunki flory i fauny zagrożone wyginięciem - na czele ze ślepowronem - symbolem regionu. Tu poczujemy klimat dawnego Księstwa Zatorskiego z jego bogatą kulturą i historią, która pozostawiła swój ślad na zamkach, okolicznych pałacach i kościołach.

Wyjątkowym widokiem skalistych dolin, rozległych lasów i wapiennych ostańców przyciąga Jura Krakowsko-Częstochowska, tym bardziej, że jej wybijające się z zieleni wzgórza wieńczą średniowieczne warownie Szlaku Orlich Gniazd. Jura to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku - wycieczek pieszych, rowerowych i wspinaczki po wapiennych skałach. Na szlaku nie można pominąć "srebrnego miasta" - Olkusza, kolebki polskiego górnictwa srebra i ołowiu, o początkach sięgających XIII w. Koniecznie trzeba również odwiedzić Pustynię Błędowską  - największy w środkowej Europie obszar lotnych piasków.

Hej góry i doliny!

Tatry i Podhale to jedne z najczęściej odwiedzanych przez turystów rejonów Małopolski. Pomimo ogromnej popularności, zatłoczonych głównych szlaków turystycznych można tu odnaleźć ciche malownicze zakątki, cieszyć się przepięknymi widokami górskich szczytów, zgłębiać sekrety góralskiej kultury i doceniać piękno regionalnej sztuki ludowej. Wystarczy otworzyć szeroko oczy, wytężyć słuch i ruszyć szlakiem górskiej przygody, oczywiście w rytmie eko.

Wysokie szczyty sięgające nieba, głębokie doliny, hale i kwietne łąki, stawy, lasy pełne drzew, wiatr wiejący wśród skał i turni, unikatowe gatunki fauny i flory, majestat gór - przygoda i tajemnica czynią tę część Małopolski absolutnie wyjątkową. Tatry to nasz symbol narodowy, ikona piękna, niezwykłe połączenie natury i kultury chronionej w Tatrzańskim Parku Narodowym i Rezerwacie Biosfery UNESCO. Nawet w szczycie sezonu turystycznego warto założyć wygodne buty, zapakować plecak i ruszyć o świcie na szlak. Dzięki temu unikniemy tłumów i z pewnością zobaczymy więcej... A może to czas by spełnić młodzieńcze marzenia, oderwać się od codzienności i iść szlakiem od schroniska do schroniska, delektując się pięknem natury i prawdziwą atmosferą górskiego wędrowania. 

Nie tylko Tatry i Zakopane mogą zainspirować turystów, także Orawa, gdzie pośród gęstych lasów, hal pasterskich, barwnych łąk i torfowisk zobaczyć można pozostałości po tradycyjnym budownictwie drewnianym w stylu orawskim. Wizytówką turystyczną i sercem regionu jest niezwykły skansen Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, gdzie zapach drewna i miejscowe opowieści powalają przenieść się w czasie. Z Orawy już tylko przysłowiowy krok dzieli nas od tego, by złożyć wizytę Królowej Beskidów i Matce Niepogód - Babiej Górze, która pozwala poczuć w włosach wiatr wiejący z czterech stron świata.

Sądeckie urzeka...

Góry, lasy, rzeki. Miody, owoce prosto z sadów, czysta, zdrowa woda. Cisza, relaks, spokojne, proste życie. Czy można sobie wymarzyć piękniejszą scenerię na ekowypoczynek na łonie natury? Księżna Kinga szczerze pokochała Sądecczyznę. To dlatego założyła tu klasztor Klarysek, instytucję, która przyczyniła się do rozkwitu miasteczka Stary Sącz. Wybierzmy się na wyprawę w ten niezwykły zakątek.

Pośród pasma Radziejowej, w dolinach Dunajca i Popradu spotkamy cały wachlarz możliwości: zwiedzanie pięknych zabytków, spacery urokliwymi uliczkami galicyjskiego miasteczka, miejsce startu wypraw górskich (tych krótszych i tych bardziej wymagających) oraz malownicze trasy rowerowe. Sądecczyzna to dom dla różnych gatunków roślin i zwierząt, to miejsce, w którym żyją ludzie pełni pasji i miłości do tego kawałka ziemi. Region można odwiedzać przez cztery pory roku, od wschodu do zachodu słońca, obserwując, jak bajkowo zmieniają się kolory natury, paleta krajobrazów i klimatów.

Pasjonaci okolicy stworzyli markę Zagórzańskie Dziedziny dedykowaną miłośnikom gór spragnionym natury i prostoty, daleko od miasta i szosy. Przemierzając ścieżki wydeptane przez Władysława Orkana, bacę Bulandę i Justynę Kowalczyk, nasi odkrywcy poczują się zagórzańskimi mistrzami, pisarzami, bacami, zielarzami...  Na wędrowców czekają malownicze szczyty: Śnieżnica, Lubogoszcz, Szczebel, Jasień, Ćwilin, czy gorczański Kudłoń - wszystkie z niezwykłymi wieloplanowymi widokami, których nie można spotkać nigdzie indziej!

Ekoturyści chętnie wezmą udział w oryginalnych warsztatach rękodzielniczych, muzycznych, przyrodniczych, edukacyjnych. "Na wynos" zabiorą skarby - wiedzę, wspomnienia, osobiście znalezione lub wykonane pamiątki. Miłośnicy dobrej kuchni opartej na lokalnych, naturalnych produktach znajdą tu zagórzańskie smaki zachowane w tradycyjnych potrawach, takich jak: sapka, zupa z korpieli, kołoc z bryndzą albo pierogi z suszonymi śliwkami.

Więcej inspiracji do ekowycieczek szukaj na stronie visitmalopolska.pl oraz w aplikacji mobilnej VisitMałopolska

 

Projekt sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego przez Małopolską Organizację Turystyczną w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy