Masz plamy na skórze? Sprawdź, czy to nie przez papierosy!

Pojawienie się plam na skórze niewiadomego pochodzenia powinno być sygnałem alarmowym i skłonić do wizyty u lekarza. Dermatolog Adam Cichewicz wskazuje, że mogą one być objawem wielu chorób, m.in. nowotworów, zaburzeń hormonalnych, niedoczynności czy nadczynności tarczycy, różnego rodzaju chorób genetycznych i wielu innych schorzeń. Jednak plamy na skórze mogą także być skutkiem... palenia papierosów. Dowiedz się, jak palenie wpływa na zdrowie skóry i co zrobić, by poprawić jej kondycję!


Negatywne zdrowotne skutki palenia

O szkodliwości palenia papierosów napisano już wiele. W związku z tym statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazujące na to, iż ok. 22% światowej populacji wciąż sięga po papierosy, mogą wprawiać wiele osób w zdumienie. Prognozy WHO przewidują wręcz, że w kolejnych latach odsetek ten raczej się nie zmieni. W 2025 r. wciąż na świecie ma być wyraźnie ponad 1,1 miliarda osób uzależnionych od tytoniu. I to pomimo faktu, że nawet połowa palaczy umiera właśnie z powodu skutków palenia. Marta Libiszowska w artykule pt. "Dlaczego palenie jest szkodliwe" opublikowanym przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego wymienia negatywne zdrowotne następstwa palenia. A jest ich wiele. Papierosy mogą wywoływać: nowotwory - zwłaszcza płuc, ale także krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, pęcherza moczowego i wielu innych organów, choroby układy krążenia, choroby układu moczowego, impotencję u mężczyzn i cały szereg innych schorzeń. Wśród organów, które również silnie odczuwają uzależnienie od papierosów, jest także skóra.

Palacz widoczny gołym okiem


Lipa, N. Zając, W. Owczarek, P. Ciechanowicz, E. Szymaǹska, I. Walecka w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Postępy Dermatologii i Alergologii" wskazują, że po wyglądzie skóry stosunkowo łatwo można ocenić, czy ktoś regularnie pali papierosy, czy nie. Wiele zmian skórnych charakterystycznych dla nałogowych palaczy jest bowiem widocznych gołym okiem. Doskonały przykład stanowią np. charakterystyczne zażółcenia wokół ust czy też zmiany pigmentacyjne na języku. Zażółcenia bywają również widoczne na palcach, a nawet paznokciach. Czasami mówi się także o "tytoniowej twarzy", której przejawem jest coraz bledsza i poszarzała cera. Jak zaznaczają badacze, skutki kontaktu z dymem tytoniowym mogą być widoczne nie tylko u palaczy, ale także u osób narażonych na częste bierne palenie - np. dzieci osób palących. Wszak nałóg ten wpływa nie tylko na nas samych, ale również osoby z naszego otoczenia.

Wpływ papierosów na skórę

Negatywny wpływ papierosów na skórę jest jednak znacznie większy niż tylko tworzenie się przebarwień na palcach czy wokół ust. Jak wskazują J. Arct, L. Wrońska i K. Pytkowska z Wyższej Szkoły Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, skóra palacza, zwłaszcza na twarzy, charakteryzuje się występowaniem znacznie większej liczby zmarszczek. W konsekwencji osoba paląca może wyglądać przez to nawet o kilka lat starzej, co stwierdzono m.in. na podstawie badania bliźniaczek jednojajowych, z których tylko jedna nałogowo paliła papierosy. Właśnie powstawanie zmarszczek wskazuje się jako jeden z najsilniejszych negatywnych skutków palenia papierosów widocznych na skórze.

Jednocześnie, obok zmarszczek, skóra palacza może przebarwiać się, mogą pojawiać się na niej plamy i mieć nieregularną pigmentację. Wykazano również, iż palenie może powodować lub zaostrzać różne choroby skóry. Dla przykładu krostkowica rąk i stóp - czyli łuszczyca krostkowa, objawiająca się obecnością licznych czerwonych plam i krostek wypełnionych ropą na dłoniach i stopach - jest wywoływana właśnie przez palenie papierosów. Według przytaczanych przez badaczy szacunków, aż 90% osób dotkniętych tym schorzeniem to nałogowi palacze!

Rzucenie palenia najlepszą decyzją


Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że palenie papierosów ma negatywny wpływ na kondycję skóry. Przyspiesza proces jej starzenia, sprzyja tworzeniu zmarszczek, a także powstawaniu przebarwień. Jeżeli zaobserwujesz u siebie na skórze niepokojące plamy, koniecznie udaj się do lekarza. Jeśli palisz papierosy, poinformuj o tym lekarza, gdyż jest możliwe, że to właśnie palenie przyczyniło się do powstania zmian skórnych. Mogło także wywołać lub zaostrzyć inną chorobę, której jednym z objawów są właśnie plamy na skórze.

Osoby palące, które chcą poprawić kondycję swojej skóry, mogą korzystać z zabiegów mających na celu poprawę jej elastyczności, redukcję zmarszczek czy usuwanie przebarwień. Jednak pozostając w nałogu, cały czas będziemy działać na jej niekorzyść. Najlepszym, co możemy zrobić dla swojej skóry (i nie tylko), jest rzucenie palenia. Jeśli połączymy zerwanie z nałogiem z odpowiednią pielęgnacją, wciąż możemy cieszyć się pięknym wyglądem skóry. Dlatego warto sięgnąć po dostępne bez recepty farmakologiczne rozwiązania w walce z nałogiem, jak np. lek Recigar, który wspomaga w terapii leczenia uzależnienia od nikotyny i w ten sposób zwiększyć szanse swojej skóry na regenerację!

Bibliografia:

Arct, J., Wrońska, L., Pytkowska, K., Wyższa Szkoła Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, Wpływ dymu tytoniowego na skórę/Effect of tobacco smoke on the skin. (w:) Polish Journal of Cosmetology, 2018, 21 (1), ss. 20-24.

Libiszowska M., Dlaczego palenie jest szkodliwe, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, https://psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/210-dlaczego-palenie-jest-szkodliwe.html, data dostępu 18.08.2022 r.

Lipa K, Zając N, Owczarek W, Ciechanowicz P, Szymaǹska E, Walecka I. Does smoking affect your skin? Postepy Dermatol Alergol. 2021 Jun;38(3):371-376.

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74392,zaburzenia-barwnikowe, data dostępu 18.08.2022 r.

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco, data dostępu 18.08.2022 r.

Artykuł sponsorowany


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy