Mokry kaszel - przyczyny i metody leczenia

Artykuł sponsorowany

Kaszel to odruch obronny organizmu, który pozwala oczyścić drogi oddechowe. Może występować samodzielnie lub być objawem przeziębienia, grypy, zapalenia zatok, a także innych groźnych chorób. Jeżeli kaszel utrzymuje się długo i mimo przyjmowania leków narasta lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Kaszel mokry może mieć wiele przyczyn
Kaszel mokry może mieć wiele przyczyn.

Rodzaje kaszlu

Kaszel polega na mimowolnym, odruchowym i gwałtownym wyrzuceniu powietrza z płuc, które występuje z głośnym chrząknięciem. Spowodowany jest pobudzeniem punktów kaszlowych, które znajdują się w oskrzelach, tchawicy, krtani i nosogardzieli. Odkrztuszanie jest efektem podrażnienia receptorów nerwowych przełyku. Kaszel możemy podzielić ze względu na rodzaj i czas trwania. Główne rodzaje kaszlu to:

  • Kaszel mokry, produktywny, który połączony jest z odkrztuszaniem. Nie można go hamować, ponieważ jest potrzebny. Umożliwia pozbycie się gęstej wydzieliny oskrzelowej, w której znajdują się zanieczyszczania pyłowe, bakterie oraz inne drobnoustroje chorobotwórcze. Zalegająca wydzielina może powodować szereg niepożądanych skutków, m.in. rozwój infekcji.
  • Kaszel suchy, czyli nieproduktywny - charakteryzuje się brakiem lub bardzo małą ilością wydzieliny, nie towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny. Występuje często w infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, szczególnie na początku jej trwania.


Ze względu na czas trwania wyróżnia się:

  • kaszel przewlekły, który trwa powyżej 8 tygodni,
  • kaszel przewlekający się (podostry), trwający od 3 do 8 tygodni,
  • kaszel ostry, czyli nagły, który nie trwa dłużej niż 3 tygodnie.


Ważne jest ustalenie przyczyny oraz rodzaju kaszlu, ponieważ od tego uzależniony jest sposób leczenia.

Przyczyny kaszlu mokrego u dorosłych

Kaszel mokry może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest jednym z objawów infekcji górnych dróg oddechowych, połączonej ze spływaniem wydzieliny z nozdrzy po tylnej ścianie gardła. Towarzyszą mu inne objawy, tj. katar, ból gardła, uczucie rozbicia, stan podgorączkowy. Może być również wynikiem zapalenia płuc. W tym wypadku dodatkowo występuje gorączka, duszności, a w badaniu osłuchowym pojawia się szmer oskrzelowy. Inne przyczyny kaszlu mokrego to:

  • infekcje bakteryjne lub alergia, połączone ze spływaniem wydzieliny,
  • choroba obturacyjna płuc, w której obserwuje się również świszczący oddech, duszności, używanie dodatkowych mięśni oddechowych,
  • zapalenie oskrzeli,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • mukowiscydoza,
  • astma oskrzelowa,
  • zapalenie zatok,
  • ciało obce w gardle,
  • palenie papierosów,
  • przebywanie w zanieczyszczonych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.


Kaszel mokry pojawia się często jako następstwo kaszlu suchego w przebiegu infekcji. W rozpoznaniu przyczyn mokrego kaszlu może pomóc kolor plwociny. Jeżeli jest żółta lub zielona, wskazuje na choroby bakteryjne, przezroczysta może świadczyć o infekcji wirusowej lub astmie.

Przyczyny kaszlu u dzieci

Kaszel jest najczęściej wynikiem infekcji, które u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym występują nawet kilka razy w roku (ze względu na nie w pełni wykształcony jeszcze układ odpornościowy). Inne przyczyny kaszlu to utknięcie ciała obcego w gardle lub kontakt z substancjami toksycznymi. Kaszel może towarzyszyć również chorobom, takim jak wirusowe lub bakteryjne zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli, zakażenie górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, a także astma, alergia, mukowiscydoza, krztusiec lub refluks żołądkowo-przełykowy. W trakcie kaszlu może pojawić się także odruch wymiotny, spowodowany połykaniem wydzieliny. Leczenie kaszlu mokrego u dzieci opiera się przede wszystkim na podawaniu leków o łagodnym działaniu rozrzedzającym gęstą wydzielinę, wykrztuśnym, rozkurczającym oskrzela i przeciwzapalnym. Można podawać je podczas nebulizacji, w postaci syropów lub tabletek. W okresie występowania kaszlu dziecko musi dużo pić, pomocne są również inhalacje parowe.

Sposoby leczenia kaszlu

Leczenie kaszlu powinno być uzależnione od jego rodzaju oraz przyczyny. Na kaszel suchy pomocne będą preparaty przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlowy oraz domowe metody, które nawilżają podrażnioną śluzówkę. Leczenie kaszlu mokrego polega na podawaniu leków, które ułatwiają odkrztuszanie śluzu i pozbywanie się go z organizmu. W wydzielinie znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje, dlatego jej szybkie pozbycie się, pozwala uniknąć rozwoju infekcji. Leki mukolityczne na kaszel mokry zwiększają ilość wydzieliny, dlatego nie należy przyjmować ich na noc. Bardzo ważne, aby przyjmowany środek miał działanie przeciwzapalne, które pozwala skrócić czas trwania choroby. Takim preparatem jest lek dostępny bez recepty Soledum® forte, który wykazuje kompleksowe działanie: nie tylko hamuje nadprodukcję gęstej, lepkiej i trudnej do odkrztuszenia wydzieliny, wspiera mechanizm samooczyszczania dróg oddechowych (czyli stymuluje klirens śluzowo-rzęskowy) ale również działa przeciwzapalnie. Znacznie przyspiesza to proces leczenia. Badania kliniczne dowodzą, że widoczne efekty można  odczuć już po 4 dniach kuracji, Soledum® forte bowiem znacząco zmniejsza napady kaszlu.  Lek składa się z czystego cyneolu , który jest składnikiem olejku eukaliptusowego, ma potwierdzone w licznych badaniach działanie. Soledum® forte ma korzystny profil bezpieczeństwa i w dawkach rekomendowanych przez producenta nie stwierdzono interakcji z innymi produktami leczniczymi. W Niemczech lek jest dostępny od ponad 20 lat, dzięki czemu posiada dobrze udokumentowane działanie. Soledum® forte ma formę wygodnej do połknięcia kapsułki, która odpowiada jednej dawce leku. Jak w przypadku każdego leczenia ważna jest regularność stosowania, a także popicie leku odpowiednią ilością chłodnej wody. Lek może być stosowany przez dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.   

W przypadku kaszlu mokrego nie należy przyjmować leków hamujących odruch kaszlu, ponieważ utrudnia to pozbycie się wydzieliny i oczyszczenie dróg oddechowych. Leczenie kaszlu mokrego mogą wspomóc metody domowe, tj. syrop z cebuli, sok z malin, buraków, inhalacje z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych, nacieranie klatki piersiowej, oklepywanie pleców. Ważne jest też nawilżanie pomieszczeń oraz picie dużej ilości płynów.

Kaszel mokry może być bardzo uciążliwy, dlatego do kuracji warto włączyć leki o sprawdzonym składzie i działaniu potwierdzonym badaniami klinicznymi.

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli kaszel utrzymuje się mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych - rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Rafał Krenke, Joanna Chorostowska-Wynimko, Marta Dąbrowska, Przemysław Bieńkowski, Magdalena Arcimowicz, Elżbieta M. Grabczak, Agnieszka Mastalerz-Migas 2011,
  2. Wybrane choroby dróg oddechowych u dorosłych. Tomasz Targowski, 2015,
  3. Choroby dróg oddechowych Opieka farmaceutyczna, Jutta Lehnen, 2011,
  4. Na podstawie badania klinicznego, 1,8-cyneol doprowadził do znaczącego zmniejszenia napadów kaszlu produktywnego po 4 dniach (p < 0,0001). J. Fischer, U. Dethlefsen, 2013, Efficacy of cyneole in patients suffering from acute bronchitis: a placebo-controlled double-blind trial

Soledum® forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Przeciwwskazania: Nie należy stosować Soledum® forte u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krztuśca, u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

sol04.2021.02

Artykuł sponsorowany przez M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas