Mycie podłóg. Jak skutecznie i szybko umyć podłogę bez smug?

Mycie podłóg jest konieczne ze względów higienicznych, ale także estetycznych. Nie zawsze jednak osiągamy pożądany efekt. Często po czyszczeniu na podłodze nie ma kurzu i zabrudzeń, ale pojawiają się smugi oraz zacieki. Jak i czym myć panele, parkiet czy płytki, aby ładnie się błyszczały? Podpowiadamy!

Artykuł sponsorowany

Smugi na podłodze - podstawowe błędy podczas mycia

Dobrze umyta podłoga jest nie tylko czysta i wolna od drobnoustrojów, ale także lśniąca. Niejednokrotnie jednak widoczne są smugi i zacieki. Przyczyn ich powstawania może być wiele. Do najczęstszych należą:

●      nieodpowiednie przygotowanie podłogi do mycia - pominięcie odkurzania powoduje rozmywanie brudu podczas czyszczenia na mokro,

●      niewłaściwe środki do mycia podłogi - preparaty powinny być dostosowane do materiału, z którego wykonana jest posadzka,

●      nadmiar detergentów - zbyt duża ilość środka czyszczącego to gwarancja smug, ale także klejącej się podłogi oraz ryzyko powstania przebarwień.

Myjąc podłogi, warto stosować się do podstawowej zasady. Mówi ona o dostosowaniu metody czyszczenia na mokro do materiału, z którego wykonana jest posadzka. Dzięki temu podłoga nie tylko będzie czysta i błyszcząca, ale także na długo zachowa swój ładny wygląd.

Czym myć panele winylowe i laminowane?

Najprostszym sposobem na mycie paneli jest sięgnięcie po wiadro i mopa. Ważny jest także wybór odpowiedniego środka. W sklepach znajdziemy szereg detergentów przeznaczonych do czyszczenia zarówno paneli winylowych, jak i laminowanych. Warto wybrać taki, który ma dodatkowo działanie pielęgnujące. Domowym sposobem na mycie paneli jest roztwór wody z octem. Aby uniknąć smug, warto czyścić podłogę zgodnie z kierunkiem jej ułożenia.

Pamiętajmy także, że panele laminowane nie tolerują nadmiernego moczenia. Pod wpływem wilgoci mogą się rozwarstwiać, odkształcać i wybrzuszać. Dobry mop do mycia paneli powinien pozostawiać podłogę niemal suchą.

Czytaj więcej: Czym czyścić i nabłyszczać panele winylowe?

Czyszczenie gresu i kamienia - jak myć różne rodzaje płytek?

Panuje powszechne przekonanie, że płytki są łatwe w czyszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że występują one w wielu wariantach. Nieco innej metody czyszczenia wymaga gres, a innej kamień naturalny czy sztuczny. Najlepiej sięgnąć po środek dedykowany do konkretnego rodzaju powierzchni.

Popularne jest także mycie płytek octem. Dzięki temu nie pojawiają się smugi. Ten sposób nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Ocet z czasem może powodować matowienie płytek, a dodatkowo negatywnie wpływa na stan fug.

Czytaj więcej: Jak czyścić gres w kuchni czy łazience?

Czym wyczyścić brudne fugi na podłodze?

Fugi między płytkami to newralgiczne miejsca, w których gromadzi się brud. Nie są tak gładkie jak kafle, przez co zanieczyszczenia łatwiej przylegają. Standardowe mycie podłogi nie wystarczy, aby wyczyścić fugi. Wymagają one większej uwagi.

Do czyszczenia fug możemy użyć gotowych preparatów lub domowych sposobów, np. proszku do pieczenia, sody czy pasy do zębów. Niezbędna jest także szczoteczka (np. do zębów). Usuwanie zabrudzeń ze spoin tą metodą jest jednak męczące i uciążliwe. Dlatego warto ułatwić sobie pracę, sięgając po parownicę Kärcher. Strumień gorącej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem skutecznie czyści fugi bez konieczności szorowania. Co więcej, używając myjki parowej do mycia podłóg za każdym razem dogłębnie usuwamy także zabrudzenia ze spoin.

Czym myć parkiet: lakierowany, olejowany, woskowany?

Podłogi drewniane wymagają specjalnego traktowania. Wszystkie rodzaje parkietów są wrażliwe na wilgoć, chociaż lakierowane nieco mniej niż woskowane czy olejowane. Do ich mycia należy używać jak najmniej wody. W przeciwnym razie drewno może się deformować i trwale uszkodzić.

Dobrym wyborem jest także zastosowanie odpowiedniego środka do drewnianych podłóg. Dobry preparat nie tylko skutecznie usuwa zabrudzenia i nie pozostawia smug, ale także konserwuje, tworząc na powierzchni warstwę ochronną.

Jak szybko i skutecznie myć niemal wszystkie rodzaje podłóg?

Do mycia podłóg wykorzystujemy zazwyczaj zwykłego mopa. Warto jednak go zamienić na nowoczesny sprzęt, który ułatwia pracę i zarazem zapewnia najlepsze efekty czyszczenia. Nawet dobre mopy do mycia podłóg nie są tak skuteczne jak urządzenie FC od Kärcher.

Mop elektryczny FC ma liczne zalety, co powoduje, że trudno jest znaleźć lepsze urządzenie do mycia podłóg. Kärcher oferuje bowiem innowacyjne podejście do czyszczenia posadzek. Mop elektryczny w praktyce można nazwać odkurzaczem z funkcją mycia podłóg, ponieważ jednocześnie usuwa luźne zanieczyszczenia i czyści na mokro. To skraca czas sprzątania o połowę, a dodatkowo eliminuje jedną z przyczyn pojawiania się smug.

Kolejną zaletą elektrycznego mopa do mycia podłogi są o 20% lepsze efekty czyszczenia w porównaniu do tradycyjnych metod. Warto wiedzieć, że urządzenie FC ma pady, które obracają się z dużą prędkością, co powoduje skuteczne usuwanie zabrudzeń. Podczas pracy są one stale zwilżane roztworem czyszczącym. Jednocześnie w tym samym przejściu roboczym nadmiar wilgoci wraz z brudem jest zasysany do oddzielnego pojemnika. W efekcie nie rozmazujemy zanieczyszczeń po podłodze, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego mopa.

Zobacz film jak działa mop elektryczny Kärcher z serii FC:

Co ważne, mop elektryczny zostawia małą wilgoć resztkową. Po ok. 2 minutach podłoga jest już sucha. Dzięki temu jego zastosowanie jest uniwersalne - sprawdza się do mycia płytek, parkietu, paneli czy kamienia. Warto też dodać, że mop FC Kärcher pozwala oszczędzać wodę - nawet o 90% w porównaniu z klasycznym mopem z wiadrem. Jego atutem jest także funkcja samooczyszczania.

Wybierając mop elektryczny do mycia podłóg, maksymalnie ułatwiamy sobie pracę i oszczędzamy czas. Zyskujemy także idealnie czyste posadzki w domu, które są myte w najbardziej odpowiedni sposób.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy