Na co zwrócić uwagę przy wyborze leku na ból gardła?
Artykuł sponsorowany
Ostre zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego i pediatry. Z typowymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu często jednak można poradzić sobie samodzielnie, sięgając po dostępne bez recepty leki takie jak tabletki do ssania na gardło czy płyny do płukania gardła. Przez szeroki wybór produktów leczniczych na przeziębienie i grypę wiele osób nie wie, po który lek przy jakich objawach warto sięgnąć. Sprawdź, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając lek na ból gardła bez recepty.
Lek na ból gardła a przyczyna bólu
Jedną z najważniejszych rzeczy, od której tak naprawdę powinno się zacząć, jest ustalenie przyczyny dokuczających nam objawów. Niestety nie zawsze jest to łatwe, są jednak pewne charakterystyczne symptomy, które wskazują na bakteryjne lub wirusowe podłoże zakażenia1.
W przebiegu ropnej anginy pojawia się przede wszystkim silny ból gardła, który powoduje trudności z przełykaniem. Często występuje też wysoka gorączka, zapalenie gardła i migdałków, obrzęk gardła czy pojawiają się powiększone węzły chłonne. Co charakterystyczne, przy zakażeniu wywołanym przez bakterie nie występuje katar i kaszel. Objawy te są typowe dla infekcji wirusowych. Przy wirusowym zapaleniu gardła ból nie jest tak dotkliwy, dodatkowo występuje suchość i drapanie w gardle. Inne objawy to ból głowy, ból mięśni i stawów, chrypka i zapalenie spojówek1.
W razie problemów z ustaleniem źródła stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej i gardła warto skonsultować się z lekarzem. Aby wybrać odpowiedni na ból gardła lek, o pomoc zawsze można też poprosić farmaceutę.
Jakie substancje powinny być w składzie leku na ból gardła?
W lekach najczęściej stosowanych miejscowo w leczeniu zapalenia gardła znajdować się mogą takie substancje czynne jak2:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - flurbiprofen, benzydamina,
- leki znieczulające miejscowo - lidokaina, benzokaina, mentol, heksylorezorcynol,
- antyseptyki (leki przeciwdrobnoustrojowe stosowane miejscowo) - cetylpirydyna, chlorheksydyna, chlorchinaldol.
Dostępne są też ziołowe preparaty na gardło, w których składzie widnieć może m.in. szałwia, tymianek czy podbiał.
Kluczowy przy wyborze syropu czy tabletek na ból gardła powinien być skład preparatu. Wybrane produkty lecznicze mogą wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Zwykle dodatkowo nawilżają śluzówkę, zapobiegając jej przesuszeniu. Warto więc sprawdzić przeznaczenie i działanie leku.
Tabletki do ssania, syrop, spray czy aerozol - jaką formę leku wybrać?
W aptekach stacjonarnych podobnie zresztą, jak i aptekach internetowych, dostępna jest cała gama leków na ból gardła w różnej postaci. O ile skład przy leczeniu dolegliwości bólowych związanych z zapaleniem gardła jest kluczowy, o tyle forma leku nie ma aż tak dużego znaczenia. W tym aspekcie możemy więc kierować się własnymi preferencjami.
Wśród leków na ból gardła dostępnych bez recepty znajdują się przede wszystkim pastylki i tabletki na gardło, spraye oraz syropy i płukanki uśmierzające ból. Leki do stosowania miejscowego są bardzo pomocne w leczeniu bólu w obrębie gardła, ponieważ dostarczają substancje czynne w wysokim stężeniu bezpośrednio do obszaru stanu zapalnego, przez co efekt terapeutyczny pojawia się bardzo szybko2.
Dostępność leków na ból gardła w aptece
Wszelkie tabletki lub pastylki, płukanki, aerozole, spraye i syropy na ból gardła i stan zapalny błony śluzowej gardła najczęściej dostępne są bez recepty. Jeśli jednak do wykupienia jakiegoś leku konieczna okaże się recepta, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Pamiętajmy, że o pomoc w doborze leków na ból gardła zawsze można poprosić farmaceutę.
Bibliografia:
- Kuchar E., Karlikowska-Skwarnik M., Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI WIEKU 2018;1(4), 175-182.
- Skotnicka B., Angina - objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.11.28.)).
Podmiot odpowiedzialny: Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia
Opracowano na zlecenie partnera Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia
Artykuł sponsorowany