Nie tylko dla młodzieży: hulajnoga elektryczna, hit ostatnich lat
Artykuł sponsorowany
Elektryczne hulajnogi trwale wpisały się krajobraz miast w Polsce. Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie lepszego sposobu na codzienne dojazdy do pracy bądź na uczelnię. To nie tylko szybka i sprawna, ale również ekologiczna opcja na przemieszczanie się po zatłoczonych ulicach. Pytanie, jakie dziś stawia sobie coraz więcej ludzi (nie tylko młodych!), nie brzmi już: czy warto kupić elektryczną hulajnogę, lecz – jaki model wybrać.
Elektryczne hulajnogi to bez wątpienia fenomen ostatnich lat. Widać to zwłaszcza w miastach, gdzie natrafimy na nie niemal na każdym kroku. Mimo że początkowo dominowały hulajnogi wypożyczane, obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup własnej. Dlaczego? Ponieważ nie jest to już spory wydatek - w przeciwieństwie do codziennego wypożyczania. Posiadanie własnej hulajnogi to rozwiązanie nie tylko dużo bardziej ekonomiczne, ale i praktyczne: nie musimy szukać wypożyczalni ani martwić się o stan naładowania baterii. Jaką hulajnogę elektryczną kupić?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie, czyli hulajnogi elektryczne bez tajemnic
Funkcjonalne hulajnogi elektryczne dla dorosłych powinny być przede wszystkim lekkie. Waga musi być bowiem kompromisem między komfortem prowadzenia a łatwością ich przenoszenia, jeśli zajdzie taka konieczność. Wszystko to zapewni urządzenie ważące ok. 10 kg.
Równie ważna pozostaje solidność wykonania, jakość zastosowanych materiałów oraz zasięg. Rozsądnym minimum wydaje się ok. 30-40 km jazdy na jednym ładowaniu, ale na rynku znajdziemy także modele oferujące dużo więcej. Np. Motus Scooty 10 2022 to ok. 65 km zasięgu.
Uwagę warto zwrócić ponadto na maksymalne obciążenie (i zdecydować się na model wytrzymujący przynajmniej kilka kilogramów więcej niż nasza waga - hulajnogą nie można przewozić innych osób) oraz maksymalną prędkość. Tutaj należy jednak pamiętać o ograniczeniach prędkości dla hulajnóg, które wynoszą 20 km/h.
Przeglądając dowolny ranking hulajnóg elektrycznych, szybko dojdziemy do wniosku, że duże znaczenie do kupujących ma także czas ładowania. W przypadku większych baterii wynosi on zwykle ok. 8-9 godzin, a mniejszych - o połowę krócej.
Najpopularniejsze modele, czyli hulajnogą przez miasto
Wśród najchętniej wybieranych modeli elektrycznych hulajnóg znajdziemy m.in. Xiaomi Mi Electric Scooter Pro2 2022, Motus Scooty 10 2022, Motus Pro10 Sport 2021 oraz Xiaomi Mi Electric Scooter 3.
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro2 2022 to model przeznaczony dla osób, które stawiają na trwałość - mocowanie tylnego błotnika zostało tu wzmocnione specjalnymi wspornikami. Producenci duży nacisk położyli również na bezpieczeństwo - oświetlenie jest wysokiej jakości. Ciekawą opcją jest tzw. tryb pieszego, czyli ograniczenie prędkości do 5 km/h, które powstało z myślą o przemieszczaniu się po chodnikach.
Motus Scooty 10 2022 to natomiast stosunkowo duże koła (10 cali) oraz szerokość podestu (17 cm zamiast standardowych 14), co przekłada się na wygodę podróżowania. Po raz pierwszy w przypadku tej marki pojawiła się także łączność Bluetooth - z pomocą aplikacji na telefonie ustawimy np. tempomat.
Osoby celujące w osiągi powinny zwrócić uwagę na model Motus Pro10 Sport 2021. Słowo "sport" w nazwie nie znalazło się przypadkowo! Nie odnosi się ono jednak do maksymalnej prędkości (przepisy zabraniają jazdy szybciej niż 20 km/h), lecz przyspieszenia. A to od zera do dwudziestki wynosi 2,4 s.
To bez wątpienia hulajnogi elektryczne z wysokiej półki, gdyż w tym przypadku trzeba się liczyć z nieco wyższą ceną. Tańszym modelem pozostaje natomiast Xiaomi Mi Electric Scooter 3, co pokazuje, jak szeroki jest wachlarz dostępnych na rynku produktów.
Hulajnogi elektryczne, czyli każdy znajdzie coś dla siebie
Różnorodność modeli, jakie znajdziemy w sklepach, przejawia się nie tylko na poziomie ceny. Hulajnogi elektryczne w RTV EURO AGD to bowiem rozmaity design (intrygująco prezentują się choćby Kaabo Skywalker 8h ECO500 czy Segway Ninebot KickScooter AIR T15E), moc (od 250 W do nawet 2 x 1000 W) czy waga (od 12 do 26 kg).
Elektryczne hulajnogi nie bez powodu opanowały wszystkie większe miasta w Polsce. Samochody coraz częściej stają w korkach, a ich utrzymanie oraz codzienna eksploatacja pozostają kosztowne. Nie wspominając już o znalezieniu miejsca do zaparkowania.
Hulajnogi (ale też deskorolki elektryczne) to jednak także zachęcająca alternatywa wobec rowerów. Do celu podróży nie dotrzemy zmęczeni, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dojazdów do pracy czy na uczelnię. Wybierając ten środek transportu pamiętaj o swoim bezpieczeństwie - zawsze wkładaj kask i dostosuj prędkość do panujących dookoła warunków.
Artykuł sponsorowany