Objawy AZS u dzieci - jak sobie z nimi radzić?
Artykuł sponsorowany
Skóra w organizmie człowieka pełni wiele istotnych funkcji, jak ochrona narządów wewnętrznych oraz zapobieganie przed wnikaniem do wnętrza organizmu zarazków czy mikroorganizmów. Chroni również przed szkodliwym działaniem wiatru czy mrozu. W niektórych przypadkach bariera ta jest jednak zaburzona przez różnego rodzaju dermatozy. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry. Jak radzić sobie z objawami, które występują u dzieci? Podpowiadamy.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry to niezwykle powszechna, przewlekła, zapalna i niezakaźna choroba skóry. Jednym z towarzyszących jej objawów jest bardzo silny świąd i atopia skóry, a także okresy remisji, jak i silnych nawrotów. Ze względu na jej dużą częstotliwość występowania, atopowe zapalenie skóry uznawane jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Choroba ta zwykle pojawia się w bardzo wczesnym dzieciństwie i w wielu przypadkach utrzymuje się przez całe życie. Szczególnie często występuje w krajach wysokorozwiniętych, a niezdiagnozowana stanowi duże źródło zarówno fizycznego, jak i psychicznego dyskomfortu.
AZS u dorosłych rzadko pojawia się samoistnie i zwykle jest to powrót dermatozy z czasów dzieciństwa. W przypadku dzieci choroba rozwija się najbardziej intensywnie pomiędzy 3. a 11. rokiem życia. Zmiany pojawiają się wtedy głównie na zgięciach łokciowych i kolanowych, skórze karku, a także na dłoniach.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Na rozwój AZS mają wpływ mutacje w genach odpowiadających za czynniki uczestniczące w procesach zapalnych oraz sprzyjające rozwojowi innych chorób: atopii, łuszczycy, astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet cukrzycy typu I4. U osób z AZS zaobserwowano, że filagryna, czyli białko odpowiedzialne za działanie bariery ochronnej naskórka - nie działa prawidłowo. Powoduje to nadmierne wysuszenie skóry, przebieg choroby jest bardziej przewlekły oraz cięższy a samo AZS występuje wcześniej. Jeżeli któryś z rodziców cierpi na AZS istnieje małe prawdopodobieństwo, że dziecku uda się uchronić przed chorobą.
Warto również zwracać uwagę na takie elementy, jak czerwone plamy na twarzy, uczucie swędzenia skóry, przewlekły bądź nawrotowy przebieg, a także dodatni wywiad w kierunku rodzinnej atopii. Mniejsze, jednak nie mniej istotne argumenty to również suchość skóry, uczucie swędzenia podczas pocenia czy rogowacenie przymieszkowe bądź rybia łuska.
Objawy AZS - jak sobie z nimi radzić?
Skóra osób z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej pielęgnacji. Szorstkość skóry można wyeliminować odpowiednimi kremami nawilżającymi. Niektóre z nich posiadają dodatkowo składniki, które pozwalają na blokadę nawrotu nieestetycznych zmian na skórze. Produkty z zawartością masła shea, olejkiem konopnym czy pantenolem intensywnie pielęgnują skórę z objawami AZS. W ostrej fazie tej dermatozy możemy mieć do czynienia również z rumieniami, które są bardzo wyraźnie odgraniczone od skóry.
Do pielęgnacji skóry dziecka polecane są delikatne preparaty z zawartością odżywczych olejków. Dzięki temu maluchy nie zrażą się do stosowania kosmetyków, a przede wszystkim dostrzegą różnicę, która przyniesie im ulgę. AZS u dzieci jest równie przykrą chorobą, jak u dorosłych, jednak musimy pamiętać, aby dostosowywać pielęgnację do wieku pacjenta. W leczeniu atopowego zapalenia skóry ważne jest również noszenie odpowiednich ubrań. - Odzież osoby z AZS powinna być bawełniana i oddychająca. Dzięki temu skóra będzie miała szansę na lepszą przepuszczalność powietrza.
Artykuł sponsorowany