Ogrzewanie w łazience — najważniejsze zasady i optymalna temperatura

Artykuł sponsorowany

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym komfort termiczny jest szczególnie istotny. Uderzenie chłodu podczas wychodzenia z wanny lub spod prysznica jest bowiem czymś naprawdę okropnym. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że psuje całą czerpaną z kąpieli przyjemność. Dlatego urządzając łazienkę, musimy zadbać o to, by dobrze wybrać sposób ogrzewania. Jakimi zasadami należy się przy tym kierować? Jaka temperatura powinna panować w łazience? Podpowiadamy!

Wbrew pozorom, ogrzewanie łazienki może być konieczne również latem
Wbrew pozorom, ogrzewanie łazienki może być konieczne również latemmateriały promocyjne

Temperatura w łazience

Kluczową kwestią w łazience jest bezpieczeństwo i komfort. Jednym z elementów mających na nie wpływ jest odpowiednia temperatura. Przyjmuje się, że powinna być ona o około 2 stopnie Celsjusza wyższa, niż w innych pomieszczeniach w domu. Za optymalną wartość uważa się 22-25 stopni.

Jakie ogrzewanie do łazienki wybrać?

Najpopularniejszą formą ogrzewania w łazienkach są różnego typu grzejniki. Zazwyczaj są to klasyczne kaloryfery lub modele drabinkowe, bardziej ozdobne. Te ostatnie są też bardzo praktyczne; świetnie sprawdzają się jako podręczne suszarki do ręczników.

Dostępne są dwa typy grzejników drabinkowych - elektryczne i wodne. Elektryczne mogą być umieszczane dosłownie w każdym miejscu w łazience. Mogą być więc zamontowane tam, gdzie jest to dla nas najwygodniejsze, a nie tylko w miejscach, w których przebiega instalacja wodno-kanalizacyjna.

Wiele osób, szczególnie w domach jednorodzinnych, decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Zdecydowanie podnosi ono komfort przebywania w łazience, szczególnie znajdującej się na poziomie gruntu. Podobnie jak w przypadku grzejników, może być ono wodne (wymaga posiadania kotła c.o.) lub elektryczne (łatwiejsze do zainstalowania, z wyższymi kosztami eksploatacji).

Ogrzewanie w łazience — o czym należy pamiętać?

Przy wyborze systemu ogrzewania łazienki warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • rozmiary pomieszczenia. Jeśli łazienka jest duża, można zastosować system ogrzewania podłogowego. Przy niewielkim metrażu najlepszym rozwiązaniem będzie grzejnik łazienkowy,
  • okna i wentylację — należy upewnić się, że okna i systemy wentylacyjne są szczelne, aby ograniczyć straty ciepła,
  • rodzaj wykończenia podłogi; kwestia ta jest ważna, jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. Choć klasyczne płytki dobrze się sprawdzają, możemy też sięgnąć np. po panele winylowe. Są odporne na temperaturę emitowaną przez instalację grzewczą, a przy tym są dobrym przewodnikiem. Również ich niewielka grubość sprawia, że straty ciepła są minimalne,
  • moc grzejnika - przyjmuje się, że do ogrzania jednego metra kwadratowego łazienki potrzebujemy 120 W energii. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wartości podane przez producentów konkretnych modeli dotyczą modelowych warunków. Dlatego warto wybrać produkt o mocy nieco większej, niż wynika to z naszych obliczeń,
  • wielkość grzejnika — przekłada się na wysokość, na której będzie on umieszczony. Z przyczyn technicznych powinien znajdować się minimum 10-15 cm nad podłogą.

Ogrzewanie łazienki latem - czy jest niezbędne?

Wbrew pozorom, ogrzewanie łazienki może być konieczne również latem. Chociaż jest to okres, w którym temperatury często są wyższe niż w okresie grzewczym, to krótkie okresy znacznego spadku temperatury są wciąż częste. W takiej sytuacji możliwość dogrzania pomieszczenia chroni nieprzyjemnym chłodem, dzięki czemu korzystanie z niej nadal będzie komfortowe.

Ogrzewanie łazienki jest również polecane w celu zapobiegania nadmiernej wilgoci. Przyda się to szczególnie wtedy, gdy suszymy w niej pranie. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja skraplaniu się pary wodnej, co tworzy dogodne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Ogrzewanie łazienki pozwala uniknąć tego problemu.

Aby zapewnić sobie możliwość ogrzania wnętrza również poza sezonem grzewczym, warto zadbać o to, by służące do tego urządzenie nie było podłączone do instalacji c.o. Najlepiej postawić na elektryczne grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.

Wybór ogrzewania do łazienki nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, by cieszyć się ciepłem i komfortem przez cały rok. W razie wątpliwości warto również skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy pomogą dobrać najlepszy system dla danego pomieszczenia.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas