Pierwsze kroki dziecka: kiedy maluszek zaczyna chodzić?
Artykuł sponsorowany
Pierwszy krok to kamień milowy w rozwoju dziecka, dlatego rodzice tak bardzo na niego czekają. To ogromny skok rozwojowy w kierunku niezależności i samodzielnego poznawania świata przez dziecko. Kiedy maluszek powinien zacząć chodzić?
Niemowlęta bardzo wcześnie zaczynają przygotowywać się do chodzenia. Najpierw unoszą główkę, potem przekręcają się na brzuszek, pełzają i raczkują... Aż w końcu nadchodzi moment, kiedy stają na własnych nogach. Te wszystkie etapy rozwoju dziecka prowadzą do chwili, aż maluszek nauczy się samodzielnie chodzić. Kiedy to będzie?
Rozwój niemowlaka a nauka chodzenia
Czas, kiedy niemowlę zaczyna chodzić, jest indywidualny i zależy m.in. od jego cech genetycznych i budowy. Bardzo prawdopodobne, że maluch ruszy do przodu, wtedy kiedy zrobili to jego mama i tata, gdy sami byli dziećmi. Pierwsze samodzielne kroki zależą również od temperamentu oraz sprawności dziecka. Aktywne maluchy zwykle zaczynają naukę chodzenia wcześniej niż ich spokojni rówieśnicy o większej masie ciała.
Prawidłowy rozwój dziecka miesiąc po miesiącu możesz prześledzić w kalendarzu rozwojowym. Sprawdź, kiedy jest w nim miejsce na chodzenie!
Kiedy maluszek zaczyna chodzić?
Niektóre maluszki zaczynają chodzić w wieku 10 miesięcy, inne w 14.-16. miesiącu życia. Wiele zależy od tempa rozwoju, które jest indywidualne dla każdego dziecka. Przyjmuje się, że okno rozwojowe dla samodzielnego chodzenia to 8.-18. miesiąc życia. Gdy dziecko wykracza poza ustaloną normę, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.
To spory zakres czasu, także nie należy porównywać dziecka do jego rówieśników. Potraktuj naukę chodzenia jako dobrą zabawę i wartościowy czas spędzony wspólnie. Te chwile nigdy więcej się nie powtórzą!
Jak pomóc w nauce chodzenia?
Aby zachęcać dziecko do chodzenia, zapewnij mu odpowiednio dużo przestrzeni oraz wstaw do pokoju stabilne krzesło, na którym będzie mogło oprzeć się podczas wstawania. Od pierwszego kroczku do sprawnego poruszania się po całym domu minie trochę czasu. Pomóż dziecku ćwiczyć nową umiejętność i zapewnij mu bezpieczną przestrzeń.Najlepsze dla prawidłowego rozwoju stopy jest chodzenie boso. Gdy jednak nie jest to możliwe, zamiast kapci zakładaj dziecku skarpetki antypoślizgowe, w których stópki lepiej pracują. Gdy maluch upadnie, pozwól mu wstać samodzielnie - to ważny element nauki, a przy tym okazja do treningu mięśni. Zobaczysz, jaki będzie z siebie dumny, gdy uda mu się podnieść samodzielnie! Zdecydowanie zrezygnuj z chodzika - uczy nieprawidłowych nawyków, m.in. chodzenia na palcach, co dodatkowo opóźnia doskonalenie zmysłu równowagi.
Możesz sprawić, że nauka chodzenia będzie przyjemnością dzięki prostym zabawom, takim jak:
- Kuszące zabawki. Umieść jedną z ulubionych zabawek twojego malucha na krześle lub sofie, aby zachęcić go do wstania i sięgnięcia po nią.
- Bańki mydlane. Maluchy są zafascynowane bąbelkami i często próbują za nimi podążać.
- Gry z hula-hop. Przejedź przez koło i zachęć malucha, aby cię naśladował.
- Jeździk lub pchacz z elementami edukacyjnymi - gwarantuje, że dziecko nie będzie mogło się od niego oderwać i... przestać chodzić!
Chodzenie - naturalny etap w rozwoju dziecka
Większość dzieci stawia pierwsze kroki między 9. a 12. miesiącem życia, chociaż niektórym maluszkom nie spieszy się i ruszają przed siebie dopiero tuż przed ukończeniem 18. miesiąca życia. Ale kiedy już zaczną, trudno je dogonić, więc ciesz się błogim spokojem i zbieraj siły, bo potem może być ci trudno nadążyć!