PIT-y nigdy nie będą sexy, ale teraz możesz je rozliczyć w atrakcyjny sposób [e-PITy 2023]

Podatki są jak mężczyźni – nieosiągalne emocjonalnie, skomplikowane i… nieuniknione. Na szczęście wymyślono sprytne metody na ich rozliczanie. Dzięki niektórym darmowym programom do wypełniania PIT-ów, rozliczysz się w kilka minut i otrzymasz maksymalny możliwy zwrot. Szkoda, że nie ma tak efektywnych narzędzi do rozliczania się z facetami…

PITy w 2023 mogą wywoływać koszmary. Wielu podatników będzie się budzić, krzycząc: do kiedy PIT?, Jakie mam ulgi?, O co w tym chodzi?! Wszystko przez nagłe pojawienie się i zniknięcie ulgi dla klasy średniej oraz inne chaotyczne zmiany w prawie. - Ustawodawca zrobił wiele, by specjaliści od rozliczania podatków mieli w tym roku dużo pracy. Liczba zmian jest absolutnie bezprecedensowa, co sprawia, że podatnicy są zdezorientowani - przyznaje Krzysztof Biernacki, ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, współpracujący z PITax.pl.

Trudno się w tym nie pogubić, co przyznają nawet wykwalifikowani doradcy podatkowi. Ich usługi w nadchodzącym sezonie podatkowym będą z pewnością w cenie. Czytaj: w wysokich cenach. Na szczęście istnieją narzędzia, dzięki którym z kwestią podatków, zwrotów i ulg poradzisz sobie równie sprawnie, jak specjalista z wieloletnim doświadczeniem. A do tego nie wydasz ani grosza!

Czy potrzebny mi program PIT w 2023?

W skrócie: tak! Dobry darmowy program do rozliczania PIT w 2023 będzie na wagę złota. Po pierwsze - istnieją już narzędzia, które prowadzą podatników za rękę, podpowiadają ulgi do rozliczenia i dbają o to, by podatek był jak najniższy. Są jednocześnie dopracowane merytorycznie, zaawansowane technologicznie i banalnie proste w użytkowaniu. Po drugie - alternatywy nie wyglądają zbyt pociągająco. 

Samodzielne wypełnianie papierowego druku nie ma posmaku vintage. Formularz PIT raczej nigdy nie uzyska statusu winylowej płyty czy zabytkowej komody. Uzupełnianie wydrukowanego formularza to czynność z minionych czasów. Oczywiście nie jest wykluczone, że w stojąc 2 maja wieczorem w kolejce na pocztę, nie poznasz mężczyzny swoich marzeń (swoje dziecko nazwiecie "PIT 2023"), ale umówmy się - to raczej mało prawdopodobne.    

Rządowe rozwiązania - czyli program e-Deklaracje i usługa Twój e-PIT - kojarzą się z wypełnianiem tradycyjnego dokumentu, który ktoś minimalnym nakładem sił przeniósł do internetu. Oba narzędzia generalnie nie sugerują ulg, nie podsuwają najbardziej popularnych pytań i nie rozwiewają wątpliwości. Są równie responsywne jak kartka papieru. Korzystanie z nich można porównać do używania do nawigacji zdjęcia papierowej mapy. Ekscentryczne, ale mało efektywne. Logowanie do narzędzi dostępnych na domenie .gov to zdecydowanie opcja dla wytrwałych.

Trudna sztuka namierzania ulg

Celem podatnika, który staje przed gąszczem przepisów, zasad i wyjątków, powinny być dwie rzeczy - uniknięcie błędów i nie przegapienie żadnych ulg. Pomyłki słono kosztują - podatnik może podlegać karze grzywny w wysokości nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ulgi są naturalnie pozytywne, ale tylko pod warunkiem, że się o nich pamięta. Jeśli nie umieścisz w PIT ulgi na internet, urząd skarbowy nie zapyta - "Droga Podatniczko, czy na pewno nie chcesz zmniejszyć swojego podatku w taki sposób?". Ulga zapomniana równa się stracie pieniędzy, ponieważ albo zwrot będzie mniejszy, albo niedopłata większa. Na szczęście nie ma konieczności śledzenia aktualnego wykazu ulg - programy takie jak PITax.pl przypominają o możliwych odliczeniach i na każdym kroku upewniają się, że podatnik zrobił wszystko, by podatek był jak najniższy.

Pod rękę z kreatorem maksymalnego zwrotu

O tym dlaczego asystowanie podatnikom wypełniającym e-PIT jest istotne, mówi Adam Przybycin  prezes PITax.pl Łatwe podatki. - W naszym narzędziu dostępny jest tzw. Inteligentny Kreator. To funkcja, która prowadzi użytkownika niemal za rękę. Można ją włączyć już na samym początku i nie trzeba wcześniej nawet wybierać typu formularza PIT, jaki będziemy wypełniać. Kreator zadaje kilka pytań i na podstawie odpowiedzi podsuwa użytkownikowi właściwy formularz PIT, a w przypadku bardziej skomplikowanych rozliczeń - wypełnia jednocześnie kilka obowiązujących nas deklaracji. 

W przypadku programu PITax.pl pomoc nie ogranicza się tylko do wirtualnego asystenta. Na pytania i wątpliwości podatników czekają jak najbardziej realni eksperci podatkowi, którzy są do dyspozycji aż do 2 maja - czyli do ostatniej chwili na złożenie zeznania w 2023 roku.  Można z nimi porozmawiać telefonicznie lub wysłać pytania mailem. 

Przekaż swoje 1,5% w dobre ręce

Przywilejem każdego podatnika jest możliwość przekazania 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Już w styczniu w przestrzeni medialnej pojawiają się reklamy, które o tym dobitnie i nachalnie przypominają. Wiele podmiotów walczy o 1,5%, a atakowani emocjonalnymi komunikatami podatnicy gubią się w gąszczu zachęt.

Programy służące do wypełniania i wysyłania PIT-ów proponują podatnikom kilka sprawdzonych organizacji do wyboru. Nie trzeba więc przeczesywać spisu organizacji pożytku publicznego i analizować ich działalności, celów oraz statutu. Wystarczy wskazać preferowany podmiot, który z pewnością dobrze wykorzysta przekazane środki. 

PIT online - rozliczenie dla miłośniczek komfortu

Zaufany i sprawdzony program do rozliczania PIT to skarb. Sam przypomina podatnikowi o obowiązkach i optymalizuje podatek dochodowy. A w kolejnych latach wszystko jest jeszcze prostsze, ponieważ system zapamiętuje dane potrzebne do szybkiego wypełnienia i podpisania PIT-u. Między okresami rozliczeń specjaliści obsługujący program analizują nowe ustawy i uczą się przepisów. Przez cały rok aktualizują wiedzę, by Twoje rozliczenie PIT online nie zawierało błędów i uwzględniało wszystkie przysługujące Ci ulgi.

Można powiedzieć, że taki program jest jak osobisty konsjerż finansowy, który dba o Twój komfort i portfel. Dzięki niemu z łatwością ogarniesz PITy 2023, nie zapłacisz grzywny, nie przegapisz odliczenia od podatku i nie wydasz ani grosza, ponieważ tego typu narzędzia są całkowicie bezpłatne.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy