Płyty główne dla wymagających: przeglądamy najnowsze oferty
Artykuł sponsorowany
Jeśli procesor jest „mózgiem każdego komputera”, płyta główna będzie jego „szkieletem” i centrum. To właśnie do niej podłączone są wszystkie podzespoły peceta. A to oznacza, że przed zakupem pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, jak kompatybilność, wydajność oraz to, do czego będziemy wykorzystywać nasz komputer.
Płyta główna często bywa traktowana jak element, na którym łatwo można oszczędzić. Jest to jednak krótkowzroczne podejście, gdyż od niej w dużej mierze zależy stabilność i długowieczność skompletowanego przez nas komputera oraz jakich podzespołów będziemy mogli w dalszej kolejności użyć. Płyta główna jest bowiem czymś na kształt szkieletu, na którym montuje się większość komponentów. Przed zakupem należy zatem dokładnie sprawdzić specyfikację techniczną (a także to, czy płyta główna w ogóle zmieści się do obudowy!), aby mieć pewność, że w przyszłości nie pojawią się problemy.
Rodzaje płyt głównych i chipset
Płyty główne dzielą się na ATX (najpopularniejszy rodzaj, który świetnie sprawdza się w większości komputerów stacjonarnych), microATX (te są mniejsze), EATX (większe i przeznaczone głównie dla graczy, grafików komputerowych czy montażystów filmowych) oraz WTX (znajdujące zastosowanie głównie w serwerowniach).
Kolejną rzeczą, której warto się uważnie przyjrzeć, będzie chipset. To od niego zależy wydajność i funkcjonalność peceta. Wybór najbardziej nawet wydajnego procesora nie zawsze przekłada się na pełne osiągi wszystkich podzespołów. Bez dobrego i przynoszącego rezultaty chipsetu po prostu się nie obejdzie. To jednak kwestia, na którą uwagę muszą zwrócić bardziej wymagający użytkownicy. W przypadku osób, które peceta wykorzystują do mniej obciążających sprzęt czynności, jak praca w arkuszach kalkulacyjnych, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki - nie ma to większego znaczenia.
Producent producentowi nierówny
Równie ważny pozostaje producent, tym bardziej że jest w czym wybierać. Na rynku amerykańskim wyjątkową popularnością cieszą się płyty główne ASrock. Płyty główne ASUS cenione są natomiast za uniwersalność. To wysokiej klasy produkty z bogatą listą zastosowań. Płyta główna Gigabyte jest z kolei świetną propozycją dla osób szukających trwałych produktów - takich, które posłużą im przez długie lata.
Płyta główna MSI to rozwiązanie dla najbardziej wymagających fanów gamingu. Nieprzypadkowo MSI słynie z licznych rozwiązań, które są skierowane przede wszystkim do graczy. Płyty te są bowiem zalecane do tzw. overclockingu, czyli przyspieszenia procesora. Jego efektem z jednej strony są lepsze wyniki w testach, z drugiej - realny i mierzalny wzrost wydajności gier oraz programów.
Najpopularniejsze modele
Wśród najpopularniejszych płyt głównych w sklepach RTV Euro AGD znajdziemy m.in. MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI, ASrock Z690 Phantom Gaming 4 DDR4, MSI MPG Z590 GAMING PLUS, ASUS PRIME B660M-A D4 DDR4 czy Gigabyte Z590 UD AC. To cenna wskazówka, gdyż wybory klientów często przekładają się na świetny stosunek jakości do ceny. Jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z najnowszymi technologiami i nie do końca wiemy, czego szukamy, zawsze dobrym pomysłem będzie kierowanie się popularnością danych produktów. Warto dodać, że wszystkie wymienione płyty to płyty główne DDR4.
Równie częstym wyborem jest płyta główna DDR5. To np. takie modele, jak MSI PRO Z690-A WIFI DDR5, ASUS ROG STRIX B660-I GAMING WIFI DDR5, ASrock Z690 Phantom Gaming 4/D5 DDR5 czy Gigabyte Z690 UD DDR5. Produktem z wyższej półki będzie natomiast płyta główna ASrock Z690 Taichi DDR5, kosztująca niespełna 3 tys. zł. Działa ona jedynie z procesorami Intel Core 12 generacji Alder Lake i przeznaczona jest dla najbardziej wymagających i doświadczonych fanów nowych technologii.
W przypadku płyt głównych bardziej niż ceną lepiej kierować się własnymi oczekiwaniami i docelowym zastosowaniem. Dość powiedzieć, że najdroższe modele wyposażone są w szereg wejść, wyjść i złączy, z których być może w ogóle nie skorzystamy, jeśli peceta wykorzystujemy do prostych czynności. Działa to jednak i w drugą stronę - jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę komputera, tańsze modele mogą nam to skutecznie uniemożliwić. Innymi słowy, przed zakupem płyty głównej warto rozważyć wszystkie "za" i "przeciw", aby później nie żałować swojej decyzji.
Artykuł sponsorowany