Praktyczny i nieskomplikowany: jak wybrać radiobudzik dla seniora?

Artykuł sponsorowany

Osoby starsze chętnie korzystają z radia. Ulubiona radiostacja niemal cały dzień puszcza muzykę z ich młodzieńczych lat, mogą słuchać interesujących ich audycji, a także wiadomości ze świata podczas gotowania, wyszywania czy rozwiązywania krzyżówek. Dlatego idealnym prezentem dla seniora jest radiobudzik, sprzęt, dzięki któremu twój bliski będzie się wybudzał przy dźwiękach ulubionej muzyki.

Radiobudzik jest świetnym pomysłem na prezent dla osoby starszej
Radiobudzik jest świetnym pomysłem na prezent dla osoby starszej ©123RF/PICSEL

Radio dla seniora jest tym, czym dla pokolenia 50- i 60-latków jest telewizor, a dla młodszych osób - internet. Oczywiście osoby starsze również oglądają telewizję, a niektórzy nawet korzystają z sieci, ale to radio jest dla nich najbardziej oczywistym i intuicyjnym w obsłudze urządzeniem RTV. Młodsze pokolenia może czasem dziwić, po co kupować oddzielny sprzęt, skoro radio puścimy przez aplikację w smartfonie. Postaraj się jednak zrozumieć potrzeby osób starszych, które bardzo często mają trudności ze sprawną obsługą nowoczesnych urządzeń. Jeśli zatem chcesz obdarować bliską osobę w podeszłym wieku jakimś prezentem, rozważ zakup radiobudzika. Sprawdź również inne pomysły na gadżety dla babci na stronie RTV Euro AGD.

Jak wybrać radiobudzik dla seniora?

Nie każda starsza osoba jest na bieżąco z technologią, raczej większości nowoczesne urządzenia przysparzają sporo trudności. Prostota i intuicyjna obsługa powinny więc być najważniejszymi cechami, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając jakiekolwiek urządzenie dla seniora, również radiobudzik. Wybierz model obsługiwany pokrętłami lub przyciskami, unikaj raczej dotykowego wyświetlacza. Design powinien być minimalistyczny. Radiobudzik obowiązkowo musi wyświetlać godzinę - to, czy zegarek jest cyfrowy, czy analogowy jest sprawą drugorzędną, ważne, żeby był duży i czytelny. Senior powinien również móc łatwo odczytać częstotliwość, osoby starsze bardzo dobrze wiedzą, na jakich częstotliwościach znajdują się ich ulubione radiostacje i to na tej podstawie ich szukają. Istotna jest także waga urządzenia - powinno być jak najlżejsze, by senior mógł swobodnie przenieść je do innego pomieszczenia.

Jakie jeszcze parametry wziąć pod uwagę?

Warto zwrócić uwagę na te lepiej doposażone modele, na przykład z odtwarzaczem płyt czy kaset. Wybierając takie rozbudowane radio, można również liczyć na lepszą jakość dźwięku oraz kilka dodatkowych funkcji, na przykład port USB, a nawet możliwość połączenia z Wi-Fi. Takie radio sprawdzi się u osób lepiej zaznajomionych z nowinkami technologicznymi.

Jeśli twój bliski przywykł do starszego sprzętu, postaw na analogowe urządzenie. Najlepiej, by obsługiwało nie tylko modulację częstotliwość (FM), ale również modulację amplitudy (AM). Wątpliwości może również budzić wybór tunera. Ten cyfrowy automatycznie odnajduje stacje, w analogowym szuka się ich przy pomocy pokręteł lub przycisków. To drugie rozwiązanie jest oczywiście trudniejsze, z drugiej strony osoby starsze do tego właśnie przywykły. Musisz zatem samodzielnie rozważyć, która opcja będzie wygodniejsza dla twojego bliskiego.

Soundbar - alternatywa dla seniorów obeznanych z technologią

Radiobudzik będzie świetnym prezentem, ale nie dla każdego. Alternatywą dla seniorów bardzo dobrze czujących się w tematyce nowych technologii jest soundbar. Jest to system audio, który podłączymy do telewizora, tworząc kino domowe. Jeśli osoba starsza potrafi obsługiwać SmartTV, znajdzie nie tylko interesujące ją stacje radiowe, ale nawet obejrzy filmy lub seriale w serwisach streamingowych. Takie rozwiązanie znacznie urozmaici sposób spędzania czasu. O tym, jaki soundbar wybrać, przeczytasz w artykule przygotowanym przez specjalistów ze sklepu RTV Euro AGD.

Więcej pomysłów na prezentowe gadżety dla młodszych i starszych seniorów, znajdziesz tutaj.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas