Soniczna, rotacyjna czy magnetyczna: wyjaśniamy różnice w szczoteczkach elektrycznych

Artykuł sponsorowany

Szczoteczki elektryczne na dobre zagościły w naszych domach. W końcu troska o higienę jamy ustnej jest w stanie oszczędzić nam wielu problemów, dlatego chętnie sięgamy po wszelkie nowinki pozwalające skutecznie walczyć z próchnicą. Jaką szczoteczkę wybrać?

Szczoteczka soniczna emituje fale dźwiękowe, które wprawiają w ruch końcówkę
Szczoteczka soniczna emituje fale dźwiękowe, które wprawiają w ruch końcówkę 123RF/PICSEL

Artykuł sponsorowany

Powszechnie szczoteczką elektryczną nazywamy tę, która pojawiła się na rynku jako pierwsza i była następczynią szczoteczki manualnej. Dziś, by odróżnić ją od technologii, które pojawiły się na rynku później, nazywamy ją szczoteczką rotacyjną. Wszystkie typy szczoteczek elektrycznych można znaleźć w sklepie RTV Euro AGD: https://www.euro.com.pl/szczoteczki-elektryczne.bhtml.

Szczoteczka rotacyjna

Zacznijmy od technologii, do której zdążyliśmy się najbardziej przyzwyczaić. Szczoteczka rotacyjna wzięła swoją nazwę od ruchów, jakie wykonuje główka końcówki. Niektóre modele prócz obrotów z boku na bok dodatkowo wykonują ruchy oscylacyjne (przód-tył) lub pulsacyjne (góra-dół). Modele z wyższej półki umożliwiają regulowanie intensywności ruchów główki, dzięki temu możemy wybrać mycie delikatne (dla wrażliwych dziąseł) czy czyszczenie języka. Większość tego typu szczoteczek ma wbudowany czujnik siły nacisku, który ostrzega użytkownika, gdy myje zęby zbyt intensywnie, a także timer, który informuje o upływie zalecanych dwóch minut szczotkowania. Wśród modeli cieszących się największą popularnością, można wymienić Oral-B Pro3 3500 WH Sens.

Szczoteczka soniczna

To urządzenie do czyszczenia zębów właściwie nie wymaga od użytkownika szczotkowania, należy jedynie wykonywać powolny ruch wymiatający - szczoteczka soniczna czyści niemal sama. Emituje ona fale dźwiękowe, które wprawiają końcówkę w ruch. Dzięki tej technologii szczoteczka może wykonywać więcej ruchów niż ta rotacyjna - nawet 96 tys. na minutę. Modele soniczne mają podłużną końcówkę (tym przypominają szczoteczki manualne), która obejmuje parę zębów naraz. Ta technologia jest również wyjątkowo łagodna dla dziąseł. Podobnie jak w przypadku szczoteczek rotacyjnych, większość modeli wyposażona jest w czujnik siły nacisku i timer. Bestsellerem wśród szczoteczek sonicznych jest model Philips Sonicare 9900 Prestige HX9992/12.

Szczoteczka magnetyczna

Tego typu urządzenie ze względu na okrągłą końcówkę przypomina szczoteczkę rotacyjną. Ale przełomowy napęd magnetyczny wprawia końcówkę szczoteczki w mikrowibracje (zastąpiły ruchy pulsacyjne) oraz szybkie ruchy oscylacyjno-rotacyjne. Skutecznie usuwają płytkę bakteryjną, również wzdłuż linii dziąseł, wybielają szkliwo i delikatnie masują dziąsła. Szczoteczka magnetyczna gwarantuje zatem delikatniejsze i płynniejsze mycie zębów, gdyż całkowicie redukuje tarcie. Ceny tego typu modeli zaczynają się od nieco ponad 700 zł.

Tego typu szczoteczki oferuje wyłącznie Oral-B.

Szczoteczka dla dzieci

Z reguły szczoteczka dla dzieci zaprojektowana jest w taki sposób, by uczyć najmłodszych higieny jamy ustnej. Ma nie tylko zachęcać do stosowania bajkowym designem, częstym dodatkiem do niej jest praktyczna aplikacja, dzięki której mycie zębów staje się prawdziwą zabawą. Szczoteczka dla dzieci powinna mieć timer, który uczy malucha, jak długo należy szczotkować zęby. Wśród tego typu szczoteczek znajdziemy zarówno modele rotacyjne, jak i soniczne. Świetnym urządzeniem z aplikacją jest Philips Sonicare For Kids HX6322/04.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas