Sprzedaż nieruchomości – o czym powinieneś pamiętać zanim sprzedasz dom

Artykuł sponsorowany

Sprzedaż domu jest dużo trudniejsza niż mieszkania – potencjalni kupujący często wolą wybudować go od podstaw i od razu skroić pod własne potrzeby. Nie znaczy to jednak, że jest to niemożliwie. Każda nieruchomość prędzej czy później znajdzie swojego klienta. Co zrobić, by stało się to prędzej?

article cover
materiały promocyjne

Sprzedaż domu często okazuje się trudniejsza niż mieszkania. Wśród najważniejszych powodów wymienić trzeba dynamiczniej niż w przypadku mieszkań zmieniające się rynkowe trendy, ale także niższy popyt. Dom, w przeciwieństwie do mieszkania, stosunkowo łatwo można wybudować samodzielnie, a tym samym niemal w każdym aspekcie dostosować do swych oczekiwań. W sprzedaży nie pomagają też błędy, które popełniamy, jak rezygnacja z usług agenta nieruchomości, wygórowana cena, nieatrakcyjne ogłoszenie czy nieumiejętne przygotowanie wnętrza. O czym pamiętać przed sprzedażą domu?

Liczy się ogłoszenie

Decydując się na sprzedaż domu, warto poświęć czas na stworzenie profesjonalnego ogłoszenia. Z jednej strony powinno ono przykuwać uwagę klientów, z drugiej - zawierać najważniejsze informacje (m.in. cena za całość nieruchomości oraz metr kwadratowy, powierzchnia, lokalizacja, rok budowy, wyposażenie). W opisie zawsze dobrze jest podkreślić największe atuty sprzedawanej przez nas nieruchomości. Pomocne z pewnością okażą się materiały wizualne, czyli wysokiej jakości zdjęcia oraz różnego rodzaju wideoprezentacje, które cieszą się coraz większą popularnością. Kreatywność mile widziana!

Warto także uważnie dobierać strony, na których umieścimy swoje ogłoszenie. Wystawiając dom na sprzedaż na Mieszkanie.pl możemy liczyć na to, że trafią do nas klienci zainteresowani właśnie naszym domem. Wszystko dzięki algorytmom wykorzystywanym przez sztuczną inteligencję. Oprócz tego na stronie możemy także skorzystać z innych usług, m.in. foto-video, które zdecydowanie poprawią wizualną oprawę oferty sprzedaży czy architektów wnętrz na terenie niektórych miast.

Stan prawny i wycena

Zanim wystawimy dom na sprzedaż powinniśmy się upewnić, że nie ma ku temu żadnych przeszkód, a stan prawny nieruchomości pozostaje w pełni uregulowany. Chodzi tu choćby o postępowanie spadkowe, podział nieruchomości czy kwestie związane z księgą wieczystą. Jeśli nie mamy już wątpliwości, że nic nie stoi na przeszkodzie legalnej sprzedaży, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z wyceny u fachowego rzeczoznawcy. Dlaczego? Ponieważ jeśli jesteśmy właścicielami domu może być nam trudno ocenić jego rzeczywistą wartość. Zwłaszcza wówczas, gdy mamy do niego stosunek sentymentalny.

Na cenę największy wpływ mają: lokalizacja, wielkość domu oraz działki, ilość pięter oraz pokoi, stan nieruchomości, bliskość komunikacji miejskiej oraz punktów handlowych i usługowych. Zawsze mile widziana jest też cicha okolica. Jeśli bowiem ktoś decyduje się na zakup domu, zwykle oczekuje, by móc w nim odpocząć od zgiełku miasta. Coraz większe znaczenie dla kupujących ma również zastosowanie różnego rodzaju ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Popularnością cieszą się także tzw. "inteligentne domy", czyli - mówiąc najprościej - wyposażone w najnowsze, ułatwiające życie i wpływające na funkcjonalność technologie.

Sprzedaż samodzielna czy z pomocą pośrednika?

To kluczowe pytanie, jakie należy sobie zadać tuż po podjęciu decyzji o sprzedaży domu. Samodzielna sprzedaż to oczywiście większy zysk i opcja niezwykle kusząca, ale też spore ryzyko. O ile nie orientujemy się w skomplikowanych przepisach i nie mamy mnóstwa wolnego czasu - nie dajmy się skusić potencjalnie lepszym zarobkiem. Powierzenie transakcji profesjonalnemu agentowi nieruchomości to opcja bezpieczniejsza - zyskujemy pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z prawem i nie wystąpią żadne problemy.

Wybierając agenta nieruchomości nie powinniśmy decydować się na pierwszego, którego znajdziemy w internetowej wyszukiwarce. Decyzji warto poświęcić nieco więcej czasu, aby później nie żałować. Przede wszystkim należy zapoznać się z opiniami w sieci, sprawdzić doświadczenie potencjalnych kandydatów oraz wybrać takie biuro, które będzie specjalizowało się w naszych konkretnych potrzebach. Dobrym pomysłem jest również osobiste spotkanie, a następnie zastanowienie się, który agent nieruchomości wzbudza nasze największe zaufanie.

Pamiętaj o porządkach

Przed wystawieniem domu na sprzedaż należy zadbać o porządek - nie tylko w jego wnętrzu, ale również w najbliższym otoczeniu. Dokładnie sprawdźmy wszystkie instalacje i w razie usterek zlećmy ich naprawę. Cel jest oczywisty: całość musi robić świetne wrażenie na potencjalnych kupujących. Wpuśćmy też do domu możliwie najwięcej naturalnego światła, gdyż powoduje to wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni.

Warto mieć świadomość, że najchętniej kupowane nieruchomości to takie, które pozbawione są osobistych akcentów i sprawiają wrażenie wcześniej nieużywanych. Jak osiągnąć ten efekt? Przede wszystkim należy pozbyć się osobistych akcentów z wnętrza, jak fotografie, pamiątki czy dopasowane do naszego gustu dodatki. Im bardziej indywidualny charakter domu, tym większe mogą pojawić się problemy z jego sprzedażą. A chcemy, by kupujący od razu poczuł się tam, jak u siebie.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas