Ubezpieczenie mieszkania – jak dobrać odpowiednią ochronę?
Artykuł sponsorowany
Możliwości związanych z doborem właściwej ochrony jest wiele, jednak są i takie sytuacje, w których polisa mieszkaniowa może zagwarantować nam pomoc i pozwoli zaoszczędzić pieniądze przy okazji wiele ryzyka, które czyha na nas w codziennym życiu. Po krótce postaramy się wyjaśnić, dlaczego ubezpieczenie mieszkania to inwestycja w przyszłość.
Kryzys w branży, ale wartości nieruchomości nadal wysokie
Choć w nieruchomościach mamy do czynienia z kryzysem, pomimo tego ceny naszych czterech kątów osiągają rekordowe wartości. Okres jednego roku w tym przypadku potrafi wiele zmienić. O ile nie dokonaliśmy w czasie trwania polisy indeksacji składki (czyli podwyższenia sumy ubezpieczenia nieruchomości), o tyle przy odnowieniu warto zorientować się, ile kosztuje aktualnie nasze mieszkanie. Może się okazać, że jego cena opiewa na kwotę 50 000 - 100 000 PLN wyższą, niż miało to miejsce przed rokiem. Przy odnowieniu warto podnieść sumę ubezpieczenia do aktualnej wartości, aby wypłacone świadczenia wystarczyły na pokrycie strat w stu procentach.
To dotyczy również ruchomości domowych. Niektóre sprzęty w ostatnim czasie podrożały, więc warto wiedzieć, jaka suma ubezpieczenia ruchomości domowych (np. w razie pożaru) wystarczy na zakup nowego sprzętu z ubezpieczenia mieszkania. Tak, żeby później nie dokładać z własnej kieszeni (no bo za polisę i tak musimy zapłacić, a lepiej dołożyć 30 PLN do w skali roku niż 10 000 - 20 000 PLN przy zdarzeniu).
Ubezpieczenie mieszkania i dodatkowe rozszerzenia
Poza ochroną murów i ruchomości w mieszkaniu, polisę możemy rozszerzyć o dodatkowe ryzyka, np. o pomieszczenia przynależne (czyli garaż, piwnicę, komórki lokatorskie). Ubezpieczenie mieszkania może obejmować elementy szklane - np. szybę od kominka, czy piekarnika. O ile przepięcia występują dziś bardzo rzadko, wiele osób decyduje się na rozszerzenie ochrony o wspomniane ryzyko. Osoby, które kupiły nieruchomość przy wsparciu finansowym w postaci kredytu, ubezpieczając mieszkanie na własną rękę, muszą sprawdzić w warunkach umowy kredytowej, na jaką kwotę została określona przez bank wartość nieruchomości, a także jaki zakres ryzyk jest konieczny do uwzględnienia z punktu widzenia banku. Wtedy dokonuje się cesji ubezpieczenia, czyli przeniesienia prawa do pobrania świadczenia w razie szkody na bank, ale z tytułu strat dot. ubezpieczenia ruchomości świadczenie trafia do nas (ubezpieczenia nieruchomości oferowane przy kredytach zakresem najczęściej obejmują tylko mury budynku).
Innym bardzo często wybieranym rozszerzeniem jest usługa Assistance, polegająca na tym, że w razie awarii naszego sprzętu AGD/RTV uzyskamy pomoc specjalisty, który postara się naprawić nasze urządzenie (jest to o wiele tańsza i lepsza alternatywa niż ubezpieczenia oferowane przy okazji zakupu sprzętu). W przypadku przenośnego sprzętu elektronicznego warto dowiedzieć się przed wyborem ubezpieczenia (jeżeli zależy nam na jego ochronie), czy Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszkodzenia elektroniki poza miejscem ubezpieczenia. Inne dodatkowe ryzyka to OC wynajmującego i najemcy, ubezpieczenie na wypadek powodzi, czy aktów wandalizmu.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Osoby, które chciałyby kupić ubezpieczenie mieszkania online, zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń: https://wygodnie.pl/. W czerwcu 2022, klienci decydujący się na zakup ubezpieczenia mieszkania na polisę wydali średnio około 250 PLN, natomiast na ubezpieczenie domu 425 PLN. Czy są to duże składki? W porównaniu do samochodu wartego 30 000 PLN, gdzie za polisę płacimy około 450 PLN (jeżeli kierowca posiada zniżki), a dom warty jest około 1 000 000 MLN, składka jest tak naprawdę znikoma - a zabezpieczenie duże. W razie trudności z doborem właściwego zakresu ubezpieczenia zawsze można skontaktować się z infolinią, która pomoże dobrać pożądany.
Artykuł sponsorowany