Wielozadaniowe kosmetyki naturalne, które warto znać
Artykuł sponsorowany
Kosmetyki naturalne z roku na rok zyskują na popularności. Dzieje się tak dlatego, iż z jednej strony coraz więcej osób zaczyna doceniać życie w zgodzie z naturą i poszanowaniem środowiska naturalnego, z drugiej - coraz więcej z nich dostrzega zalety takich kosmetyków. Kosmetyki naturalne nie tylko zawierają całkowicie bezpieczne składniki oraz charakteryzują się prostym składem, ale dodatkowo są łagodne, uniwersalne, naturalne, a przy tym bardzo skuteczne.
Artykuł sponsorowany
Istnieje bardzo wiele rodzajów naturalnych kosmetyków, a wśród nich na szczególną uwagę zasługują te wielozadaniowe, czyli oleje roślinne, olejki eteryczne, hydrolaty, glinki oraz mydła Aleppo. Każdy z tych produktów warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji. Wszystkie znajdziesz w sklepie Triny: https://triny.pl/.
Oleje roślinne
Jednym z kluczowych produktów stosowanych w naturalnej pielęgnacji są oleje roślinne. Dzięki swoim niezwykle cennym właściwościom cieszą się dużą popularnością i są stosowane zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi kosmetykami (na przykład z kremem pielęgnacyjnym, hydrolatem, żelem aloesowym czy kwasem hialuronowym). Na rynku dostępnych jest wiele olejów roślinnych, z których każdy posiada swoje właściwości i zastosowania. Jednak każdy z nich ma pewne cechy wspólne, do których trzeba zaliczyć:
- działanie okluzyjne
- wzmacnianie bariery ochronnej skóry
- ochrona przed utratą wilgoci
- zapobieganie łuszczeniu się skóry
- zapewnienie jędrności, miękkości i elastyczności
- pobudzanie skóry do regeneracji
- właściwości wyciszające i kojące
Pomimo wielu wspólnych cech poszczególne oleje roślinne są zalecane do konkretnych skór i ich problemów. W przypadku skór wrażliwych najlepiej sprawdzi się olejek migdałowy lub arganowy, skóra dojrzała polubi się z olejkiem z dzikiej róży bądź kiełków pszenicy, do cery tłustej świetnie sprawdzi się olejek z kukurydzy, orzechów laskowych lub makadamia, a w przypadku cery suchej warto zastosować olejek z awokado, oliwek, jojoby czy kminku. Warte podkreślenia jest także to, iż oleje roślinne mogą być także zastosowane do pielęgnacji skóry dziecięcej.
Olejki eteryczne
Innym niezwykle popularnym kosmetykiem naturalnym są olejki eteryczne. Olejki eteryczne są pozyskiwane z krzewów, drzew i kwiatów, a ich produkcja powstaje poprzez destylację parową, ekstrakcję za pomocą rozpuszczalników lub wyciskanie. Dzięki temu powstają niezwykle cenne ekstrakty roślinne, które mogą być zastosowane w wielu wymiarach pielęgnacji. Wśród tych najbardziej popularnych na pewno trzeba wymienić aromaterapię - na przykład podczas kąpieli. W tym przypadku wystarczy wlać do wanny kilka kropel olejku, aby cieszyć się jego zapachem i działaniem terapeutycznym. Ale to oczywiście nie wszystko. Świetnym sposobem pielęgnacji jest także masaż z użyciem olejków eterycznych. Ten rodzaj pielęgnacji łączy w sobie fizykoterapię z korzyściami wynikającymi z wdychania dobroczynnych aromatów. Jednocześnie warto tu wspomnieć, iż olejki eteryczne są dodawane do wielu kosmetyków pielęgnacyjnych - na przykład balsamów, kremów, szamponów i wielu innych. Mówiąc o olejkach trzeba wspomnieć o tym, iż wszystkie mają działanie odprężające i relaksujące, jednak poszczególne olejki posiadają swoje indywidualne cechy:
- olejek lawendowy posiada właściwości kojące, łagodzące i uspokajające
- olejek rozmarynowy sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej oraz pozbawionej jędrności
- olejek z drzewa sandałowego posiada właściwości antybakteryjne i antyseptyczne
- olejek z mandarynki rozjaśnia skórę i lekko ściąga pory
- olejek z mięty chłodzi, orzeźwia i łagodzi podrażnienia
Wybór olejków eterycznych jest bardzo duży i te wyżej wymienione nie są oczywiście jedynymi. Warto sprawdzić właściwości konkretnego olejku i dobrać ten najbardziej opowiadający indywidualnym potrzebom.
Hydrolaty
Kosmetykiem naturalnym bardzo zyskującym ostatnio na popularności jest hydrolat. Jest to produkt pozyskiwany w procesie destylacji roślin, którego najbardziej popularnym zastosowaniem jest odświeżenie skóry twarzy. Ale nie tylko. Hydrolat może też być wykorzystany jako mgiełka lub płukanka do włosów, produkt do minimalizowania opuchlizny pod oczami, wcierka do skóry głowy lub płyn do usuwania lekkiego makijażu. Dodatkowo hydrolat sprawdzi się jako baza do kosmetyków (na przykład glinek) czy baza pod serum (zwłaszcza olejowe). Jedno nie ulega wątpliwości - hydrolat to produkt o świetnych właściwościach pielęgnacyjnych i dlatego jest tak lubiany przez kobiety na całym świecie. Oczywiście konkretne właściwości hydrolatu zależą od rośliny, która została użyta do jego wytworzenia. I tak na przykład hydrolat lawendowy stabilizuje kolor farbowanych włosów, haydrolat różany zminimalizuje opuchliznę pod oczami i nawilży skórę suchą oraz dojrzałą, a hydrolat z neroli uspokoi problematyczną cerę. Jednocześnie trzeba tu zaznaczyć, iż hydrolaty są całkowicie naturalne i w większości przypadków nie wywołują podrażnień oraz alergii.
Glinki kosmetyczne
Żadnej miłośniczce kosmetyki naturalnej nie trzeba przedstawiać naturalnych glinek. To ten rodzaj kosmetyku, który sprawdzi się przy pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Ich największą zaletą jest wszechstronność, hipoalergiczność i skuteczność, dzięki czemu mogą być stosowane nawet przez osoby charakteryzujące się bardzo wrażliwą skórą. Z glinek najlepiej robić maseczki, a ich rodzaj trzeba dobrać do rodzaju cery. Te najpopularniejsze glinki to:
- zielona, która - dzięki właściwościom antybakteryjnym, antyseptycznym i ściągającym - jest polecana do skór tłustych i trądzikowych
- czerwona, która posiada właściwości oczyszczające, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne oraz poprawiające koloryt skóry i dzięki temu jest polecana do skór wrażliwych, zaczerwienionych i ze skłonnościami do trądzika różowatego
- biała, która polecana jest do cery suchej oraz wrażliwej (dzięki właściwościom uspokajającym)
Te trzy glinki są najpowszechniejsze i najpopularniejsze, ale nie jedyne. Oprócz tego wśród glinek trzeba wymienić glinkę marokańską, błękitną, różową, żółtą, fioletową i czarną. Każda z nich jest polecana do różnych problemów skórnych, a prawidłowo dobrana - na pewno uzupełni każdą pielęgnację.
Mydło Aleppo
Kosmetykiem naturalnym, na który na pewno trzeba zwrócić uwagę jest mydło Aleppo, które jest wytwarzane z olejku laurowego. Olejek ten posiada silne działanie antyseptyczne, co sprawia, iż mydło Aleppo doskonale oczyszcza pory, ogranicza pojawianie się zmian skórnych oraz wspomaga gojenie ran po niedoskonałościach skórnych. Natomiast inny składnik mydła Aleppo - oliwa z oliwek - doskonale nawilża, natłuszcza oraz zmiękcza skórę. Wybierając mydło Aleppo trzeba pamiętać o tym, iż jego skuteczność jest uzależniona od procentowej zawartości olejku lawendowego - im jest ona większa, tym mydło jest bardziej skuteczne.
Kosmetyki naturalne to obecnie podstawa pielęgnacji bardzo wielu osób. Warto korzystać z ich dobrodziejstw, aby cieszyć się piękną, zdrową i zadbaną skórą.
Artykuł sponsorowany