Witamina D3 dla dzieci – kiedy powinnaś ją podawać?

Artykuł sponsorowany

Witamina D to jeden z niewielu składników odżywczych, które praktycznie nie są obecne w mleku matki. Dlatego trzeba wiedzieć, w jakich dawkach i jak długo należy ją suplementować.

article cover
materiały promocyjne

Niedobór witaminy D3 to problem osób w każdym wieku - dotyczy nawet 90% populacji[1]. W przypadku małych dzieci, których kościec jest w okresie mineralizacji i wzrostu, niedobór tego składnika jest szczególnie groźny. Za mineralizację kości odpowiada przede wszystkim wapń, jednak tylko wraz z witaminą D3 pierwiastek ten skutecznie spełni swoją rolę. Najniższy poziom niedoboru notuje się u niemowląt, gdyż w pierwszym roku życia rodzice najczęściej dbają o suplementację. Niestety już u dzieci starszych niedobór jest częstym zjawiskiem[2].

Rola witaminy D3 w organizmie dziecka

Przez wiele lat zwykło się kojarzyć witaminę D3 przede wszystkim ze składnikiem regulującym gospodarkę wapniowo-fosforanową i wpływającym przede wszystkim na odpowiednią mineralizację kości i zębów. Ostatnimi laty coraz częściej wskazuje się jednak na wielokierunkowe działanie tej witaminy. Okazuje się, że jej niedobór nie tylko może skutkować zaburzeniami wzrostu i mineralizacji kości, ale zwiększa też ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

Właściwości witaminy D3 są bardzo różnorodne i odpowiadają za szereg procesów zachodzących w organizmie dziecka. Przede wszystkim witamina ta odpowiada za prawidłowe kształtowanie się kośćca, mineralizację kości i zębów - wszystko dlatego, że reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu i warunkuje prawidłowe wchłanianie się wapnia w struktury tkanki kostnej czy zębów. Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D3 w organizmie wpływa na wzrost masy i wytrzymałości kości, a także mięśni.

Kolejna istotna rola witaminy D3 wynika z jej właściwości immunomodulujących. Witamina D3 stymuluje wrodzoną odpowiedź immunologiczną, podnosi odporność, stymuluje do działania poszczególne ciałka krwi odpowiedzialne za procesy immunologiczne, a także m.in. peptydy działające antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Dowiedziono, że utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D3 w organizmie obniża ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych. Wykazano także wpływ witaminy D3 na obniżenie ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, chorób autoimmunologicznych czy cukrzycy typu I[3].

Niedobór witaminy D3 może nieść ze sobą poważne konsekwencje rozwojowe i zdrowotne dla dziecka, takie jak:

  • krzywica,
  • opóźnione zrośnięcie się ciemiączka,
  • patologiczne złamania kości, osteoporoza dziecięca,
  • osłabienie zębów,
  • częste infekcje,
  • bóle kości i stawów,
  • bóle mięśni,
  • problemy z koncentracją, zaburzenia snu, apatia[1],
  • podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I, otyłości, nadciśnienia tętniczego[2].

Jakie jest zapotrzebowanie dzieci na witaminę D3?

Zapotrzebowanie na witaminę D3 w formie suplementów zmienia się wraz z wiekiem oraz stopniem pozyskania witaminy przez dziecko z innych źródeł:

  • Noworodki od pierwszego dnia życia do ukończenia 6 miesięcy powinny otrzymywać 400 IU witaminy D3 dziennie, niezależnie od metody karmienia.
  • Wcześniaki mają większe zapotrzebowanie na witaminę D3 i powinny otrzymywać do 800 IU na dobę.
  • Niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy powinny otrzymywać 400-600 IU witaminy D3 na dobę - dokładna dawka zależy od podaży witaminy D w diecie.
  • Dzieci w wieku 1-10 lat powinny otrzymywać 600-1000 IU na dobę, w zależności od masy ciała, podaży witaminy w diecie i czasu ekspozycji słonecznej.
  • Dzieci, u których stwierdzono otyłość, mają wyższe zapotrzebowanie na witaminę D3, która zresztą wspomaga walkę z nadmierną masą ciała; potrzebuję one 1200-2000 IU witaminy D3 na dobę[3].
  • Młodzież w wieku od 11 do 18 lat w okresie od maja do września teoretycznie nie musi suplementować witaminy D3, ale tylko pod warunkiem wystarczającej ekspozycji na promienie słoneczne. Ogólnie zaleca się przyjmowanie 800-2000 IU witaminy D3 przez cały rok[4].

Kiedy podawać dzieciom witaminę D3?

Suplementacja witaminy D jest zalecana przede wszystkim w okresie od września do maja, gdy ekspozycja na promienie słoneczne jest słaba. Noworodki i niemowlęta jednak powinny otrzymywać preparat z witaminą D przez cały rok, gdyż pozbawione są możliwości wystarczającej syntezy skórnej tego składnika[5].

Suplementacja u starszych dzieci, jak wspomniano, zalecana jest w miesiącach jesienno-zimowych bądź przez cały rok w przypadku niewystarczającej ekspozycji na promienie słoneczne oraz diety ubogiej w ryby[6]. Należy wziąć równocześnie pod uwagę czynniki utrudniające syntezę skórną, jak zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, mgła, czy wreszcie zmiana naszego stylu życia i spędzanie coraz mniejszej ilości czasu na powietrzu[7].

Juvit Kids D3 o stężeniu 20 000 IU/ml to krople odpowiednie do suplementowania witaminy D3 zarówno u niemowląt i małych dzieci, dla których to właśnie krople są bezpieczną i higieniczną formą podania leku, jak i dzieci starszych. Zaletą kropli jest ich prosty skład - znajduje się tam jedynie olej, rozpuszczona w nim witamina D3 oraz przeciwutleniacz.

Bibliografia:

  1. E. Celejewska, Niepokojące objawy niedoboru witaminy D u dzieci, https://zdrowie.wprost.pl/doniesienia-naukowe/10127442/objawy-niedoboru-witaminy-d-u-dzieci-dr-bartosz-pawlikowski.html, dostęp: 25.10.2021
  2. J. Czech-Kowalska, Suplementacja witaminą D u dzieci - wskazówki praktyczne, https://forumpediatrii.pl/artykul/suplementacja-witamina-d-u-dzieci-wskazowki-praktyczne, dostęp: 25.10.2021
  3. M. Marklowska-Dzierżak, Największy niedobór witaminy D jest w populacji nastolatków, https://pulsmedycyny.pl/najwiekszy-niedobor-witaminy-d-jest-w-populacji-nastolatkow-897146, dostęp: 25.10.2021
  4. M. Myszka, M. Klinger, Immunomodulacyjne działanie witaminy D, "Postępy Hig. Med. Dosw. (online)" 2014, nr 68
  5. A. Rusińska i in., Zasady Suplementacji i Leczenia Witamina D - Nowelizacja 2018 r., "Postępy Neonatologii" 2018, nr 24(1), s. 1-24
  6. J. Sarnecki, Witamina D zapobiega infekcjom dróg oddechowych, https://www.standardy.pl/newsy/id/24, dostęp: 19.11.21
  7. M. Stolarczyk, Witamina D dla dzieci - co warto o niej wiedzieć?, https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/witamina-d-dla-dzieci-co-warto-o-niej-wiedziec,528.html, dostęp: 25.10.2021
  8. D. Wardecki, Witamina D dla dzieci - jaką wybrać? Najlepsze rodzaje witaminy D dla dzieci, https://www.aptekagemini.pl/poradnik/artykul/witamina-d-dla-dzieci-jaka-wybrac-najlepsze-rodzaje-witaminy-d-dla-dzieci/, dostęp: 25.10.2021
  9. D. Wnęk, Witamina D - jaka dawka jest bezpieczna?, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/139889,witamina-d-jaka-dawka-jest-bezpieczna, dostęp: 25.10.2021

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas