Wyjaśniamy, jak się mają symbole na metkach do sposobu suszenia i prasowania

Artykuł sponsorowany

Nowy sweter po pierwszym praniu uległ zmechaceniu lub stracił intensywny kolor? Może był słabej jakości, a może po prostu wybraliśmy niewłaściwy program? Pranie, suszenie i prasowanie ubrań czy tekstyliów zgodnie z oznaczeniami producenta umieszczonymi na metce jest w stanie znacznie wydłużyć ich żywotność.

Miska z wodą oznacza możliwość prania w pralce
Miska z wodą oznacza możliwość prania w pralce 123RF/PICSEL

Oznaczenia na metkach nie są przypadkowe. Producenci ubrań najlepiej wiedzą, jak traktować tkaninę, by jak najdłużej wyglądała bez zarzutów. Warto korzystać z podpowiedzi, dzięki temu ubrania będą nam służyły znacznie dłużej, co przełoży się na rzadszą konieczność robienia zakupów w sklepach odzieżowych. A to już prawdziwa oszczędność. Nauczmy się więc interpretować te symbole.

Oznaczenia dotyczące prania

Na każdej metce znajdziemy informację, w jakiej temperaturze należy prać ubranie. Przeważnie ukazana jest tam miska z wodą (symbolizująca pralkę), w którą wpisana jest konkretna liczba oznaczająca temperaturę. Czasem jednak zamiast liczb znajdziemy tam kropki. Jednak kropka oznacza pranie w maksymalnie 30, dwie - w 40, trzy - w 60, cztery - w 90 stopniach Celsjusza. Jeśli ubranie może być prane jedynie ręcznie, obok miski znajdzie się symbol dłoni. Jeśli trzeba je prać z wykorzystaniem delikatnego cyklu, pod symbolem miski znajdziemy jedną lub dwie kreski. Niektórych elementów garderoby nie można prać na mokro. By je wyczyścić, należy skorzystać z usług specjalnych pralni. W przypadku takich ubrań na metce znajdziemy przekreśloną miskę z wodą.

Symbole dotyczące suszenia

Coraz więcej osób decyduje się na zakup suszarki automatycznej. Jeśli już wiemy, jaką wybrać suszarkę do ubrań, poznajmy zasady jej użytkowania, by nie zniszczyć swojej garderoby. Suszenie symbolizuje kwadrat. W niego może być wpisane kółko, które oznacza, że można suszyć ubranie w suszarce bębnowej. Jeśli symbol jest przekreślony, oczywiście nie można tego robić. Gdy z kolei w kółku znajduje się jedna kropka, to należy suszyć ubranie w niskiej temperaturze. Dwie kropki oznaczają średnią, a trzy - wysoką temperaturę. Podobnie jak w przypadku prania, pozioma kreska pod symbolem oznacza konieczność ustawienia delikatnego programu suszenia.

Możemy również spotkać się z oznaczeniami dotyczącymi tradycyjnego suszenia. Trzy pionowe kreski w kwadracie oznaczają, że należy suszyć ubranie w pozycji pionowej, z kolei pojedyncza kreska pozioma - w pozycji poziomej. Istnieje jeszcze symbol łuku w kwadracie - tak oznaczone elementy garderoby należy suszyć rozwieszone. Dwie ukośne kreski w rogi stanowią informację, że podczas suszenia tkanina powinna znajdować się w cieniu.

Symbole dotyczące prasowania

Trzy kreski pod żelazkiem mówią o możliwość wykorzystania pary. Jedna kropka wpisana w żelazko znaczy możliwość prasowania w temperaturze 110, dwie kropki - 150, a trzy - 200 stopni Celsjusza. Na delikatniejsze i bezpieczne dla naszych ubrań prasowanie pozwalają najlepsze parownice do ubrań.

Te najlepsze żelazka nie przypalą naszych ubrań, gdyż wyposażone są w czujniki zapobiegające takim wypadkom. Niemniej, by na pewno nie uszkodzić ubrania, lepiej przestrzegać oznaczeń producenta. Zacznijmy od przekreślonego żelazka, które oczywiście oznacza zakaz prasowania.

Warto również rozważnie wybierać deskę do prasowania. Od niej zależy nasz komfort pracy. Najlepsze deski do prasowania znajdziemy w rankingu przygotowanym przez sklep RTV Euro AGD.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas