Wzdęcia i gazy – przyczyny, diagnostyka
Artykuł sponsorowany
Wzdęcie brzucha jest jednym z najczęstszych objawów ze strony przewodu pokarmowego zgłaszanych przez pacjentów1. Jest to objaw związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach2. Przyczyny wzdęć mogą być różne, dlatego chcąc wskazać te odpowiedzialne za ich wystąpienie, trzeba wykonać specjalistyczne badania. Dla jakich chorób charakterystycznym objawem jest ciągle wzdęty brzuch? Co na wzdęcia najlepiej się sprawdzi? Odpowiadamy!
Artykuł sponsorowany
Wzdęcia i gazy - przyczyny
Nabrzmiały brzuch może być objawem różnych schorzeń przewodu pokarmowego. Czasami pojawia się jako objaw izolowany w przebiegu czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Może też towarzyszyć innym czynnościowym zaburzeniom gastroenterologicznym oraz wielu chorobom organicznym[1].
Wzdęty brzuch - przyczyny to m.in.[2],[3]:
- zespół jelita drażliwego,
- zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego,
- problemy z trawieniem,
- nietolerancja węglowodanów,
- nieswoiste choroby jelit,
- choroby układowe,
- zespoły upośledzonego wchłaniania (np. celiakia, niedobór laktazy),
- dyspepsja niewrzodowa,
- biegunka czynnościowa,
- zaparcia samoistne,
- rak jelita grubego,
- stan po zabiegach chirurgicznych,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- przyjmowanie niektórych leków.
Z kolei zwiększenie ilości gazów jelitowych może być spowodowane przez spożywanie pokarmów gazotwórczych, zwiększone połykanie powietrza, niemożność odbijania połkniętego powietrza czy zwolnienie czasu pasażu jelitowego[4].
Ból brzucha i wzdęcia - diagnostyka
U pacjentów uskarżających się na ból brzucha i wzdęcia mogą występować także inne dolegliwości takie jak wczesne uczucie sytości po posiłku, nudności, wymioty, jadłowstręt, kurcze jelit, biegunka lub zaparcia, częste oddawanie gazów, gorączka, utrata masy ciała czy przykry zapach z ust[2]. Pojawienie się wymienionych objawów i utrzymywanie przez długi czas powinno skłonić do odbycia konsultacji lekarskiej.
Wśród badań, jakie może zlecić lekarz celem znalezienia przyczyny wzdęć i gazów, znajdują się m.in. badania laboratoryjne obejmujące badania krwi i stolca[2]. Często specjaliści kierują pacjentów dodatkowo na prześwietlenie rentgenowskie jamy brzusznej, kontrastowe badania radiologiczne i endoskopię, a także tomografię komputerową i ultrasonografię jamy brzusznej2.
Oprócz tego przydatne mogą okazać się wybrane badania czynnościowe. Dla przykładu w diagnostyce zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego wykorzystuje się scyntygraficzne badanie opróżniania żołądka oraz manometrię przełyku, żołądka i jelita cienkiego. Z kolei do oceny wchłaniania jedno- i dwucukrów oraz wykrywania przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego służą testy oddechowe2.
Sposoby na wzdęcia i gazy
Zaburzenia wynikające z nadmiaru gazów, takie jak wzdęcia, powinny być leczone w sposób ukierunkowany, o ile udało się znaleźć przyczynę ich wystąpienia i istnieje taka możliwość2. Lekarz powinien dobrać odpowiednią formę leczenia, mając na uwadze występujące u pacjenta objawy, stopień ich nasilenia oraz ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
W łagodzeniu objawów takich jak uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, związanych z nagromadzeniem w żołądku i jelitach gazów powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia stosowany jest Ulgix wzdęcia. To wyrób medyczny w postaci kapsułek żelatynowych zawierający w składzie symetykon[5]. Ulgix na wzdęcia należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, czyli w przypadku osób dorosłych 1 kapsułka 3-4 razy na dobę[5].
Warto mieć świadomość, że gazy w brzuchu mogą się gromadzić np. przez błędne nawyki żywieniowe. Odpowiednie zalecenia dietetyczne mogą więc pomóc zmniejszyć wzdęcia oraz nadmierne oddawanie gazów[3]. W przypadku występowania wzdęć i nadmiernych gazów należy przeanalizować korelację między występowaniem dolegliwości a spożyciem konkretnego posiłku[2]. Jeśli okaże się, że jakieś pokarmy nasilają problem wzdęć, zaleca się ich wyeliminowanie z diety.
Bibliografia:
- Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie - ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197-202.
- Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30-34.
- Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha - najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69-76.
- Zych W., Gazy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
Artykuł sponsorowany