Żelazko czy parownica - który sprzęt do jakich ubrań?
Artykuł sponsorowany
Technologia idzie do przodu, dzięki temu żyje nam się znacznie łatwiej. Dotyczy to również obowiązków domowych. Żelazko znamy od dawna, choć na przestrzeni lat bardzo się zmieniły zastosowane w tym sprzęcie rozwiązania. Z kolei parownica jest z nami stosunkowo krótko. To rozwiązanie dużo wygodniejsze, ale nieidealne. Który sprzęt wybrać?
Prasowanie - instrukcja obsługi
Prasowanie dla wielu zalicza się do najmniej lubianych obowiązków domowych. W dodatku chwila nieuwagi doprowadzić może do spalenia ulubionej koszuli. Szczególnie stosowanie tych mniej zaawansowanych żelazek grozi ryzykiem zniszczenia ubrania.
Na początek należy więc podkreślić, że warto czytać oznaczenia na metkach. Ustawiajmy parametry żelazka zgodnie z zaleceniami producenta odzieży. Na metce znajdziemy informację o temperaturze prasowania i użyciu pary. Niektórych ubrań nie zaleca się prasować wcale. Przejdźmy jednak do tytułowego pytania.
Coraz mniej kłopotliwe prasowanie
Im bardziej sprzęt jest zaawansowany, tym prasowanie jest prostsze i szybsze. Ale na które urządzenie postawić? Podstawowa różnica między żelazkiem a parownicą polega na tym, że to pierwsze jest dość wymagające w obsłudze, ale doskonale wygładza ubrania. Z kolei parownice do ubrań są dużo łatwiejsze w użyciu. Wystarczy skierować na ubranie gorącą parę, która wnika we włókna i je rozprostowuje. W dodatku dużo łatwiej rozprostować miejsca, z którymi mamy problem w przypadku żelazka: rękawy, falbany, zakładki itd. Jednak podstawową wadą tego rodzaju sprzętu jest mniejsza efektywność prasowania.
Jak żelazko, to tylko z parą
Współczesne żelazka nie wymagają aż takiego nakładu pracy, jak miało to miejsce dawniej. Szczególnie warto zainteresować się tymi parowymi. Przy dużej liczbie ubrań oraz odzieży z opornych do rozprostowania materiałów nie ma lepszego sprzętu niż żelazko. Warto jednak połączyć zalety żelazka i parownicy.
Najlepiej postawić na urządzenie prasujące dzięki wyrzutowi pary wodnej pod bardzo wysokim ciśnieniem. Urządzenie otwierające ranking żelazek przygotowany przez sklep RTV Euro AGD generuje ciągły silny strumień pary do 55 g/min, a przy większych zagnieceniach może zastosować większy wyrzut - do 210 g/min. Nie dość, że efektywnie rozprostowuje zagniecenia, to jeszcze minimalizuje ryzyko uszkodzenia ubrania, szczególnie że nowoczesne modele wyposażone są w czujniki, które dostosowują temperaturę grzania do rodzaju prasowanej tkaniny. Takie żelazka są najbardziej zbliżone pod względem komfortu pracy do parownic.
Najlepsza przyjaciółka mniej wymagających
Parownice są częstym widokiem w sklepach odzieżowych, gdyż świetnie sprawdzają się do wygładzania i odświeżania ubrań. Gorzej jednak radzą sobie z naprawdę poważnymi zagnieceniami. Jak stosuje się parownicę? Ubranie wiesza się na wieszaku, do zbiornika parownicy wlewa wodę, włącza się urządzenie i czeka, aż się rozgrzeje. Następnie przez głowicę wypuszcza się rozgrzaną parę pod wysokim ciśnieniem.
Zaletą parownicy jest wielofunkcyjność. Nie tylko wygładza pomięte ubrania, ale również je odświeża, pozbywając się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo najlepsze parownice do ubrań wyposażone są w pady czyszczące z zabrudzeń czy zbierające sierść i włosy, a nawet końcówki do perfumowania ubrań (dyfuzor należy spryskać ulubionym zapachem, który następnie zostanie rozpylony na tkaninę).
To urządzenie ma jednak swoje wady. Po pierwsze niewielki pojemnik na wodę sprawia, że często należy go uzupełniać, przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na jego pojemność. Po drugie pod względem efektywności domowa parownica niestety nie może się równać z dobrym żelazkiem.