Żywieniowe pułapki na wakacjach: na jakie dania musisz uważać?
Artykuł sponsorowany
Przed Tobą długo wyczekiwany wakacyjny wyjazd? To czas na odprężenie i relaks, a nie na wdrażanie restrykcyjnych diet. Możesz sobie więc pozwolić na nieco więcej niż w domu. Jeżeli jednak marzysz o prawdziwej uczcie dla kubków smakowych w letnim kurorcie, wcale nie musisz rezygnować ze zdrowych wyborów. Zobacz więc, które potrawy na wakacjach mogą Ci zaszkodzić, a po co możesz sięgnąć bez wyrzutów sumienia.
Artykuł sponsorowany
Dania smażone na głębokim tłuszczu
Zapach rozgrzanej frytury bardzo często unosi się na nadmorskich promenadach, nad jeziorami czy w urokliwych górskich miasteczkach. Nie ma się czemu dziwić - z punktu widzenia restauratora smażenie potraw na głębokim tłuszczu jest szybkie i ekonomiczne. Nie można im również odmówić przyjemnego smaku. Sęk w tym, że ta metoda obróbki termicznej sprawia, że potrawy są szkodliwe dla Twojego zdrowia. Mogą zawierać m.in. akroleinę, która sprzyja rozwojowi nowotworów. Będą też źródłem szkodliwych izomerów trans, które przyczyniają się m.in. do rozwoju miażdżycy[1]. Zastanów się więc, czy na pewno opłaca Ci się zamawiać ociekające tłuszczem frytki czy schabowego, który wcześniej "wylądował" w tłuszczu obok smażącej się tam ryby i innych dań.
Po co sięgnąć w zamian? Jeśli możesz, wybierz potrawy pieczone, duszone albo gotowane, a także świeże.
Słodkie desery
Duża porcja kremowych lodów na śmietanie? A może gofr z dżemem, bitą śmietaną, sosem karmelowym i czekoladowym? Na myśl o takich przekąskach ślinka może sama zacząć cieknąć. Sęk jednak w tym, że są one prawdziwą bombą kaloryczną, a co najgorsze - zawierają potężne dawki cukru. Z perspektywy dietetycznej w tej postaci nie dostarcza on żadnych wartości odżywczych[2], a jego nadmierne spożycie sprzyja nadwadze i otyłości.
Co zatem w zamian? Zamiast gofra - postaw na odświeżającą, soczystą sałatkę owocową. Lody na śmietanie zastąp np. sorbetem słodzonym ksylitolem - taka opcja jest dostępna w coraz większej liczbie lokali gastronomicznych!
Potrawy z grilla
Grillowanie określa się czasami "narodowym sportem Polaków". Dlatego również na wakacjach potrawy z rusztu kuszą aromatycznie przypieczoną skórką i intensywnym zapachem. Czy jednak jest to na pewno zdrowy wybór dla Twojego organizmu?
Jeśli mowa o niemal zwęglonej kiełbasie czy ociekającej tłuszczem karkówce wieprzowej, która do tego jest wysmażana na brudnym, oblepionym spalenizną grillu - lepiej sobie odpuścić. Taka potrawa to potężne źródło tłuszczów zwierzęcych, które przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, a także - podobnie jak potrawy smażone - substancji sprzyjających rozwojowi nowotworów.
Czy to zatem oznacza, że trzeba zupełnie powiedzieć "nie" temu, co z grilla? Niekoniecznie. Jeżeli podczas pobytu zdecydujesz się np. na rybę z grilla, a do tego wybierzesz sałatkę ze świeżych warzyw, nie musisz mieć wyrzutów sumienia.
Napoje alkoholowe
Alkohol i upały? To bardzo groźne połączenie, które czasami może prowadzić nawet do śmiertelnych konsekwencji. Chodzi nie tylko o podwyższone ryzyko odwodnienia i udaru słonecznego. Wiele utonięć w kurortach nad morzem czy jeziorem to efekt wskoczenia do wody "pod wpływem". Dlatego, zwłaszcza jeżeli przed Tobą długie plażowanie przeplatane kąpielą, odpuść sobie zimne piwo czy drinka. Lepiej nawodnij się, sięgając po soki warzywne, izotonik domowej roboty (wystarczą woda, odrobina miodu i soli oraz np. sok z cytryny) czy zwykłą wodę. Organizm Ci podziękuje.
Unikaj także słodzonych napojów. Szczególnie uważaj na te gazowane, ale także na różnego rodzaju "napoje" czy "nektary" owocowe. Zawierają bardzo duże porcje cukru, a jak już wiesz - to tylko puste kalorie.
Fast foody z sosami na bazie majonezu
Hamburger na wakacjach? Niezbyt dobry pomysł. Jego podstawą jest zgrillowane czerwone mięso (czyli źródło tłuszczów nasyconych i trans). Do tego bułka z białej mąki, czyli duża porcja węglowodanów prostych, ser żółty (tłuszcze nasycone) i jako wisienka na torcie - sos na bazie majonezu. Nie dość, że jest bardzo kaloryczny, to najczęściej zawiera jeszcze mnóstwo soli. A to prosta droga do podniesienia ciśnienia krwi. Może jednak lepiej z niego zrezygnować?
Pamiętaj także, aby na wakacjach zadbać o zdrowe, treściwe śniadania. Jeżeli samodzielnie przygotowujesz kanapki, zastąp białe pieczywo - pełnoziarnistym, a zamiast masła wybierz margarynę ze sterolami roślinnymi. Przyczyniają się one do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[3]. Zawiera je np. Optima Cardio. Takie połączenie, gdy dobierzesz do niego świeże warzywa sezonowe, będzie stanowić doskonały początek dnia. Smacznego!
[2] https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2022/01/Zalecenia-kliniczne-dotyczace-postepowania-u-chorych-z-cukrzyca-2021.pdf
[3] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can
Artykuł sponsorowany