Dowód osobisty dla dziecka. Wszystko, co musisz wiedzieć

Podróżowanie bez paszportu nie dotyczy tylko strefy Schengen. Z dowodem osobistym możemy zwiedzić nawet egzotyczne kraje jak wyspa Reunion, która jest regionem administracyjnym Francji, Gruzję czy Albanię. Ta zasada dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Tak, dzieci również potrzebują dokumentu i nie musi być to paszport. Z łatwością wyrobimy dla nich dowód osobisty. W jaki sposób dopełnić formalności?

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka

Wystarczy złożyć wniosek. Najłatwiej i najszybciej zrobić to bez wychodzenia z domu, czyli przez internet. Ta opcja dostępna jest dla osób, które posiadają swój profil zaufany pozwalający na załatwianie online spraw urzędowych. Tym, którzy jeszcze go nie mają, przedstawiamy krótką instrukcję, jak go założyć.

Wystarczy wejść na stronę http://www.pz.gov.pl/ i tam wybrać jedną z dwóch metod potwierdzenia swojej tożsamości. - Pierwsza z nich to logowanie przez bankowość elektroniczną - nasze dane zostają wówczas potwierdzone natychmiast. Od razu możemy przystąpić do korzystania z PZ. Druga możliwość to wypełnienie internetowego wniosku, a później - w ciągu 14 dni - wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających, które znajdują się na terenie całego kraju, np. w urzędach i na pocztach - radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czego potrzebujemy do złożenia wniosku?

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć jeden z rodziców lub opiekunów, a także kurator. W przypadku dwóch ostatnich należy załączyć orzeczenie sądu lub inny dokument potwierdzający prawo do opieki nad dzieckiem. Potrzebne nam będzie również aktualne zdjęcie (w wersji elektronicznej) do dokumentu, które przedstawia całą głowę oraz górną część barków, a twarz wypełnia 70-80 proc. obrazu. Musi być zrobione en face, z widocznymi oczami i brwiami, za to bez uśmiechu i atrybutów utrudniających rozpoznanie osoby na zdjęciu (jak nakrycia głowy, ciemne okulary itp.).

Jak złożyć wniosek przez internet?

Wchodzimy na stronę http://www.gov.pl/ i tam wybieramy e-usługę Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego, klikamy niebieski przycisk "Złóż wniosek". Następnie logujemy się profilem zaufanym. Kolejny krok - zaznaczamy, kim jesteśmy (rodzicem, opiekunem czy kuratorem) oraz wprowadzamy dane swoje i podopiecznego. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o podanie powodu, dla którego ubiegamy się o dokument. Potem wybieramy urząd, w którym odbierzemy gotowy dowód osobisty. Jeśli dziecko ma więcej niż 13 lat, możemy poprosić o dokument z certyfikatem podpisu osobistego, choć będzie on ważny dopiero, gdy dziecko osiągnie wiek pełnoletni. W ostatnim kroku dodajemy zdjęcie podopiecznego i ewentualne załączniki. Pozostało nam już tylko uzupełnić brakujące dane kontaktowe. Wniosek możemy podpisać na trzy sposoby: profilem zaufanym, własnym e-dowodem lub certyfikatem kwalifikowanym. Na adres e-mail otrzymamy numer wniosku oraz adres urzędu, do którego mamy się zgłosić po gotowy dowód osobisty dziecka.

Przydatne informacje

Na dokument możemy poczekać do 30 dni kalendarzowych, licząc od daty złożenia wniosku. W szczególnych wypadkach termin może się wydłużyć, choć zazwyczaj odbiór następuje szybciej. O tym, czy dowód jest gotowy, dowiemy się dzięki innej e-usłudze Ministerstwa Cyfryzacji Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy. Wystarczy wpisać numer wniosku.

Miłą niespodzianką jest fakt, że wyrobienie dowodu osobistego jest całkowicie bezpłatne. Po dokument może przyjść dowolny rodzic - mama lub tata. Ważne jednak, by wylegitymował się własnym dowodem osobistym lub paszportem. Jeśli dziecko skończyło pięć lat, musi pojawić się w urzędzie z nami. Z kolei nastolatek powyżej 13. roku życia może odebrać swój dowód samodzielnie. Warto wiedzieć, że dokument dla dziecka poniżej piątego roku życia ważny jest pięć lat, z kolei dla starszego podopiecznego - 10 lat.

QUIZ: Smartfony i aplikacje. Ile o nich wiesz?

INTERIA.PL
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy