Jakie imiona rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej w 2019 roku?

Zuzanna i Antoni – oto para, która podobnie jak w 2018 roku pozostawiła konkurencję w tyle.

Zuzanna i Antoni – oto para, która podobnie jak w 2018 roku pozostawiła konkurencję w tyle.

Jak podaje portal Ministerstwa Cyfryzacji http://www.dane.gov.pl/,  te imiona otrzymało po około 8,5 tysiąca narodzonych w ubiegłym roku dziewczynek i chłopców. W zestawieniu pojawiły się również takie imiona, jak Dragomir, Armani, Kleopatra czy Fiona - te należą do najrzadszych, każde z nich pojawiło się w rankingu dwa razy. Ze względu na ochronę danych osobowych Ministerstwo Cyfryzacji nie ujawnia imion, które zostały nadane tylko jednemu dziecku. Czego jeszcze dowiadujemy się z opublikowanych statystyk?

Najpopularniejsze imiona

Polacy w ubiegłym roku nie zaskoczyli - pierwsze miejsce na podium znów zajęli Zuzanna i Antoni. Również kolejne pozycje w rankingu najczęściej nadawanych imion nie uległy sporym roszadom. Wśród imion dla dziewczynek - na drugim miejscu pojawiła się Julia, która znajdowała się tam również w 2018 roku, z kolei z czwartego miejsca na trzecie awansowała Zofia, zastępując na podium Maję. Niewiele zmieniło się również na liście najpopularniejszych imion męskich: Jan awansował na drugie miejsce, spychając o oczko w dół Jakuba, ale nadal tryumfuje Antoni. 

Najczęściej nadawane imiona żeńskie w 2019 roku:

1.       Zuzanna - 8456

2.       Julia - 8189

3.       Zofia - 7737

4.       Maja - 7435

5.       Hanna - 7382

6.       Lena - 6815

7.       Alicja - 5229

8.       Maria - 5139

9.       Oliwia - 4858

10.   Amelia - 4732

Najczęściej nadawane imiona męskie w 2019 roku:

1.       Antoni - 8550

2.       Jan - 8032

3.       Jakub - 7966

4.       Aleksander - 7432

5.       Szymon - 7177

6.       Franciszek - 6805

7.       Filip - 6169

8.       Mikołaj - 5786

9.       Wojciech - 5468

10.   Adam - 4899

Julia i Jakub z Małopolski

Nie we wszystkich regionach imiona, które wygrały zestawienie ogólnopolskie, cieszyły się największą popularnością. Według danych opublikowanych na portalu Dane.gov.pl na Mazowszu zwyciężył Jan, a w Kujawsko-Pomorskiem pierwsze miejsce zajął Aleksander, który w ogólnym zestawieniu zajmuje dopiero czwarte miejsce. Z kolei Hanna wygrała w województwach zachodnio-pomorskim i opolskim. W Małopolsce najwięcej dzieci otrzymało imiona Julia i Jakub. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach zdradził za to, jakich imion nie zgodzono się nadać w zeszłym roku w stolicy Śląska. Z kwitkiem odesłano rodziców niedoszłej Nutelli, Batmana, Rambo, Koki i Pipy. Zgodnie z prawem imię nie może ośmieszać dziecka. Rodzice mają pół roku na przemyślenie swojej decyzji, w tym okresie mogą jeszcze zmienić imię malucha bez obowiązku uzasadnienia swojej decyzji, wystarczy złożyć specjalne oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego.

Rejestracja przez internet

Jeszcze do niedawna wszelkie formalności związane z narodzinami dziecka należało dopełnić osobiście w urzędzie stanu cywilnego. Dziś już na szczęście to przeszłość, rodzic może zrobić to przez internet, nie opuszczając szpitalnego łóżka lub świętując narodziny potomka.

- Nie musimy się przesadnie spieszyć z rejestracją dziecka, mamy na to aż 21 dni od wystawienia karty urodzenia - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - W dodatku formalności załatwimy w parę minut, online. Do tego jednak niezbędny będzie nam profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie mamy, powinniśmy jak najszybciej to zmienić - przyda się nie tylko przy okazji narodzin dziecka, ale do załatwienia wielu innych spraw urzędowych: m.in. złożenia wniosku o 500+, uzyskania dostępu do e-recept i Internetowego Konta Pacjenta, czy sprawdzenia liczby punktów karnych. Możemy go założyć, potwierdzając swoją tożsamość poprzez bankowość elektroniczną lub w jednym z punktów potwierdzających - dodaje szef MC.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o profilu zaufanym, zajrzyjcie na http://www.pz.gov.pl/.

Gdy mamy już swój profil zaufany, wchodzimy na stronę http://www.gov.pl/ i klikamy przycisk "Mój Gov" (znajduje się w prawym górnym rogu). Następnie logujemy się przy pomocy profilu zaufanego i wybieramy e-usługę "Zgłoś urodzenia dziecka". Teraz należy tylko złożyć oświadczenie, że jesteśmy rodzicem, sprawdzić poprawność własnych danych osobowych oraz uzupełnić dane drugiego rodzica i dziecka. Musimy również wpisać adres zameldowania nowego członka rodziny i zaznaczyć, w jaki sposób chcemy odebrać dokumenty. Wniosku nie musimy własnoręcznie podpisywać ani zanosić do urzędu - nasza tożsamość jest weryfikowana poprzez profil zaufany.

QUIZ: Smartfony i aplikacje. Ile o nich wiesz?

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy