Przygotowania do ślubu: formalności, które musisz załatwić

Ślub to szczególna chwila w życiu pary, nie pozwólmy więc, by formalności zabiły romantyzm. Na szczęście nie ma ich wiele, a niektóre jesteśmy w stanie załatwić bez wychodzenia z domu – przez internet.

Wizyta w urzędzie stanu cywilnego

Niestety (a dla niektórych - na szczęście) polskie prawo nie pozwala na spontaniczne podjęcie decyzji o ślubie. Konieczna jest wizyta w urzędzie, podczas której ustalimy termin ceremonii i złożymy zapewnienie o tym, że nie wiemy o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Od momentu złożenia zapewnienia do dnia ślubu musi minąć przynajmniej miesiąc, ale nie więcej niż sześć miesięcy. Na pierwszą wizytę w urzędzie stanu cywilnego bierzemy ze sobą dowody osobiste lub paszporty, a także skrócony odpis aktu urodzenia (o tym piszemy więcej w akapicie poniżej). Osoba rozwiedziona musi również dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa z informacją o rozwodzie, a owdowiała - akt zgonu zmarłego małżonka lub małżonki. Prócz tego potrzebny będzie dowód uiszczenia opłaty skarbowej (można zapłacić w kasie urzędu lub przelewem). Jeśli planujemy brać ślub w plenerze, musimy również złożyć dodatkowy wniosek o udzielenie go poza urzędem. W tym wypadku formalności dopełniamy w USC, który znajduje się najbliżej wybranego miejsca ceremonii.

Jeżeli planujecie ślub konkordatowy (czyli łączący w sobie ślub cywilny i kościelny), najpierw udajecie się do urzędu stanu cywilnego z takimi samymi dokumentami, jakie opisaliśmy przy ślubie cywilnym. Następnie z zaświadczeniem o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa kierujecie się do parafii i tam dopełniacie formalności związanych ze ślubem kościelnym.

Formalności online

Niektóre formalności możemy załatwić przez internet. Na przykład odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu) uzyskamy, wchodząc na stronę www.gov.pl.

- Wystarczy zalogować się przy pomocy profilu zaufanego - w ten sposób potwierdzamy w internecie swoją tożsamość - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nasza e-usługa jest "odmiejscowiona". Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat - swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego, tam, gdzie nam wygodnie. Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa - dodaje szef MC.

Najlepiej zacząć od założenia profilu zaufanego na www.pz.gov.pl. Szybko się przekonacie, że PZ skutecznie ułatwia życie. Jak online zawnioskować o odpis aktu np. urodzenia?

Po wejściu na stronę www.gov.pl profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój Gov (prawy górny róg). Tam, w kategorii Zaświadczenia i odpisy, wybierzcie e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. Kliknijcie przycisk "Wyślij wniosek o uzyskanie aktu stanu cywilnego". Wypełnijcie prosty elektroniczny formularz. Musicie tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujecie. Wasze dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną jedynie dane kontaktowe.

Następny krok to wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru macie odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na skrzynkę na ePUAP, znajdziecie ją w panelu Mój Gov).

Ostatni krok to opłata za opis. A wszystko to online - kilka kliknięć i gotowe.

- Po ślubie, jeśli zdecydujemy się na zmianę nazwiska, online możemy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty i zmienić adres zameldowania. Gdy na świat przyjdzie dziecko - zgłosić jego narodziny - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W urzędzie czy w plenerze?

Jeśli zdecydujemy się na ślub w urzędzie, wystarczy uiścić wspomnianą opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł. Za ceremonię w plenerze dodatkowo zapłacimy 1000 zł. Warto nadmienić, że jeżeli ślub musi się odbyć poza urzędem, gdyż jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu czy więzieniu, urząd nie pobierze dodatkowej opłaty. Musimy również wiedzieć, że urzędnik ma prawo odmówić poprowadzenia ceremonii, jeśli wybrane przez nas miejsce nie ma wystarczająco uroczystego charakteru lub nie spełnia wymogów bezpieczeństwa.

Kto może wziąć ślub?

Związek małżeński mogą zawrzeć osoby pełnoletnie, niezwiązane małżeństwem z inną osobą oraz w pełni władz umysłowych. Kobiety, które ukończyły 16. rok życia mogą wziąć ślub pod warunkiem uzyskania zgody sądu. To samo tyczy się osób dotkniętych chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Zgodnie z polskim prawem przeszkodą do zawarcia małżeństwa jest pokrewieństwo. Ślubu cywilnego nie mogą więc wziąć krewni w linii prostej i rodzeństwo, ale nie zabrania się tego kuzynom. Prawo wyklucza za to możliwość zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy spowinowaconymi w linii prostej, na przykład pomiędzy synową a teściem, choć w tym przypadku możemy starać się o otrzymanie zgody sądu. Nie uzyskamy za to pozwolenia na legalizację związku, jeśli chcemy zawrzeć go z osobą przysposobioną, czyli z adoptowanym dzieckiem. Zgody na ślub nie dostaną również osoby całkowicie ubezwłasnowolnione.

Ślub z obcokrajowcem

Nieco więcej formalności trzeba dopełnić, jeśli jeden z partnerów jest cudzoziemcem. W takim przypadku ta osoba musi złożyć dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem kraju, z którego pochodzi, może wziąć ślub. Kierownik USC może poprosić również o przedłożenie odpisu aktu urodzenia, a jeśli obcokrajowiec brał wcześniej ślub - odpisu aktu małżeństwa z informacją o tym, że osoba nie jest już w tym związku małżeńskim. Wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula, a jeśli któreś z przyszłych małżonków lub ich świadków nie mówi po polsku, konieczna będzie obecność tłumacza lub biegłego.

Inspiracje i rekomendacje

Jak się okazuje, ze ślubem nie wiąże się wcale tak wiele formalności - a dodatkowo znaczną część z nich możemy załatwić online. Internet przyda nam się również do planowania tego, co tuż po ślubie, a więc - wesela! W sieci znajdziemy opinie na temat lokali, fotografów, DJ-ów, barmanów, zespołów, krawców, florystów, fryzjerów i wszelkiego rodzaju innych usług związanych z przemysłem ślubnym. Jeśli nie mamy pewnych, sprawdzonych rekomendacji ze strony znajomych, warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie komentarzy i opinii o usługodawcach, którzy nas interesują - współcześnie prawie każda firma posiada swoją stronę lub profil w portalu społecznościowym. Nie wiesz jeszcze, czego dokładnie szukasz? W sieci znajdziesz tysiące stron z inspiracjami co do fryzury, sukni czy dekoracji, jak również grup i forów internetowych, na których przyszłe panny młode planują swój wymarzony dzień.

SONDAŻ: Co najczęściej załatwiamy przez Internet?

INTERIA.PL
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy